Link do opisu wydarzenia: 9. Nordic Focus Festival 2024

9. Nordic Focus Festival 2024

Data: 22 - 24 listopada 2024 r.
Miejsce: Wydział Filologiczny i Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego oraz Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Wstęp: wolny
Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych JANTAR, Muzeum Narodowe w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Nordic Focus Festival – Festiwal Kultury Nordyckiej to wyjątkowe w skali kraju interdyscyplinarne wydarzenie organizowane nieprzerwanie od 2016 roku w Gdańsku we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz nordyckimi partnerami krajowymi i zagranicznymi. W listopadzie tego roku już po raz dziewiąty miasto Gdańsk ugości wybitnych artystów, ekspertów oraz interesujące osobowości związane z kulturą nordycką. Dzięki nim miłośnicy i miłośniczki Północy z całego kraju będą mogli poczuć unikalny klimat tamtejszej kultury i życia. Tym razem uczestnicy będą mieli okazję poznać fińską literaturę, muzykę oraz filozofię życia podczas spotkań autorskich, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych i koncertów.

Miejsca:

  • Wydział Filologiczny i Historyczny UG ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk
  • Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego ul. Wita Stwosza 53, Gdańsk
  • Oddział Etnografii Muzeum Narodowe w Gdańsku Cystersów 19, Gdańsk

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia

Koncerty, wystawy i pokazy filmowe

Dziewiątą edycję Nordic Focus Festival otworzy pokaz filmu The Best of Muminki z muzyką na żywo zespołu NAGROBKI i Mikołaja Trzaski, których improwizowana muzyka doda Muminkom zupełnie nowych znaczeń. Zapraszamy także na koncert Venematka – podróż łodzią, będący współpracą dwóch chórów: największego męskiego chóru w południowo-zachodniej Finlandii LAULUN YSTAVAT, liczącego około 80 śpiewaków, oraz Akademickiego Chóru UG, jednego z najbardziej cenionych chórów akademickich w Polsce. Całość festiwalu zwieńczy koncert wszechstronnego muzyka Jaakko Eino Kalevi z Michałem Janem Ciesielskim.

Wraz z Oddziałem Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zapraszamy również na pokaz filmu Pamiętniki Tatusia Muminka w reżyserii Ira Carpelana. W Parku Oliwskim odbędzie się Spacer performatywny, który poprowadzą Ula Zerek, Magda Jędra i Anna Steller, ukazująca fascynującą „choreografię” roślin. Dla rodzin przygotowano warsztaty W krainie Muminków z Kamilą Szelągowicz, będące doskonałą rozrywką dla rodziców z dziećmi w klimacie Muminków. Artystycznym dopełnieniem tegorocznej edycji NFF będzie projekcja fotografii Interruptions duetu Cooper & Gorfer na budynku Spichlerza Opackiego.

Spotkania i dyskusje z gośćmi

Podobnie jak w ubiegłych latach, główną część festiwalu stanowią autorskie spotkania wokół literatury i sztuki. Podczas trzech dni nordyckiej podróży zaprosimy uczestników i uczestniczki na liczne dyskusje, wykłady i prezentacje dotyczące kultur oraz społeczeństw Północy. W tym roku blok prezentacji otworzą studenci linii fińskiej: Florian Huzar, Monika Zarajczyk, Laura Czernysz i Łukasz Sankala z prezentacją o kulturze fińskiej pt. „Dziwny jak Fin”.

Podczas spotkania z Laurą Santoo, zatytułowanego Q&A: Finka w Gdańsku, będzie można posłuchać o doświadczeniach gościni w Polsce. Dla zainteresowanych literaturą odbędzie się spotkanie z tłumaczem Sebastianem Musielakiem, który przełożył książkę Polowanie na małego szczupaka (Wydawnictwo Marpress), nominowaną do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (2023). Spotkanie poprowadzą studentki linii fińskiej, Laura Czernysz i Agata Bączyk.

Na Festiwalu pojawią się również Kalev, Sampo i Lappi – psy husky, które przybędą wraz z Magdą i Michałem Makowskimi, aby opowiedzieć o Fińskiej Wiosce Kalevala, jedynej takiej osadzie poza Finlandią. Równie ciekawym punktem programu będzie prezentacja We Just Love Eurovision Too Much Mai Wojcieszek, absolwentki skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim i redaktorki portalu eurowizja.org. Zapraszamy także na wykład Kalsarikanni, sauna i sisu – fińska filozofia szczęścia, który poprowadzi dr Agata Rudnik, omawiając rolę tych fińskich konceptów w kształtowaniu filozofii szczęścia.

Dla miłośników literatury przewidziano cykl spotkań autorskich. Katarzyna Tubylewicz, autorka książki Wolność moja (Wydawnictwo Wielka Litera), opowie o pojęciu wolności i zainspiruje do intelektualnej podróży, w której zmierzymy się z rzeczywistością czasem surową, a czasem piękną. Z Emilianą Konopką i Anną M. Prorok zapoznamy się z baśniami i legendami z Norwegii, Wysp Owczych oraz Islandii. W książce odnajdziemy odpowiedzi na pytania o istnienie nordyckich istot, takich jak ukryte istoty (Huldufólk, Huldra), wodniki (nykur, nokken) oraz morskie potwory, a także ich pochodzenie i znaczenie.

Koło naukowe Nordstern zaprasza na spotkanie z prof. Wojciechem Woźniakiem, autorem książki Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych (Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego), który przybliży działania fińskich władz, znacząco poprawiające jakość życia mieszkańców. Z kolei z Oliverem Lovrenskim, najmłodszym laureatem prestiżowej Nagrody Księgarzy Norweskich 2023, porozmawiamy o młodości na podstawie swojej powieści Jak byliśmy młodsi. Spotkanie poprowadzi Anna Ratajczak-Krajka.

Spotkanie z Aleksandrą Michtą-Juntunen, autorką książki Finlandia: Sisu, sauna i salmiakki (Wydawnictwo Poznańskie), poświęcone będzie kontrastom rządzącym fińskim społeczeństwem. Prowadząca Krystyna Weiher-Sitkiewicz wraz z autorką przybliżą fińskie sisu oraz przekonanie, że wytrwałość jest kluczem do sukcesu.

Warsztaty językowe

Jak co roku nasi odbiorcy będą mieli okazję uczestniczyć w nordyckich warsztatach językowych. To świetna okazja wspólnej nauki języka szwedzkiego, duńskiego, norweskiego czy fińskiego od podstaw. Podczas 9. edycji Nordic Focus Festival warsztaty dla początkujących będą prowadzone przez: Laurę Santoo, Alicję Szczudlińską, Tomasza Archutowskiego, Anetę Swatek wraz z Ulą Awdankiewicz.

Wydarzenia towarzyszące:

Wystawa Lemmenjoki Rafał Król & Borys Komander // Agata Ruchlewicz-Dzianach Puzzled together  // Wystawa Piękne chwile szwedzkiej muzyki // Wystawa fotograficzna Moja Finlandia // Eurovision Karaoke Room // Strefa relaksu (gry planszowe, słodycze i hygge)

Szczegóły na stronie internetowej wydarzenia