Na co dzień prowadzi firmę z zakresu employer branding i doradztwa biznesowego, działającą na rynku trójmiejskim i warszawskim.
W latach 2015-2018 był radnym miasta Gdańska z ramienia Platformy Obywatelskiej. Mandat w Radzie Miasta Gdańska uzyskał wówczas na miejsce Małgorzaty Chmiel, która dostała się do Sejmu. W wyborach samorządowych jesienią 2019 r. jako kandydata na prezydenta Gdańska popierał Jarosława Wałęsę.
Obecnie deklaruje się jako kandydat bezpartyjny, od pięciu lat nie uczestniczy w życiu Platformy Obywatelskiej.
Przez ostatnie lata Mariusz Andrzejczak udzielał się publicznie jako radny dzielnicowy, członek Rady Dzielnicy Oliwa. W 2012 r. był założycielem Stowarzyszenia Przyjaciół Oliwy.
Mieszka w Oliwie, żonaty, ma trzech synów.
Mariusz Andrzejczak mówi, że ma pomysły na poprawę zarządzania miastem, m.in. w kwestiach zagospodarowania przestrzennego, gospodarki mieszkaniowej i inwestycji. Swoją kampanię zamierza prowadzić na ulicach Gdańska, poprzez bezpośredni kontakt z mieszkańcami.
SZCZEGÓŁOWY BIOGRAM, PRZYGOTOWANY PRZEZ MARIUSZA ANDRZEJCZAKA, PUBLIKUJEMY PONIŻEJ - NA PROŚBĘ KANDYDATA:
Mariusz Piotr Andrzejczak urodził się 9 lipca 1982 r. w Gdańsku.
Od roku 2009 jest żonaty z Dominiką. Mają trzech synów - Bruna (ur. 2010), Tymona (2013) i Wojciecha (2022)
Ukończył Szkołę Podstawową nr 35 w Gdańsku Oliwie, II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie. W 2006 r. ukończył studia na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, uzyskując tytuł magistra dwóch specjalności - europeistyki oraz niemcoznawstwa. W ramach wymiany uniwersyteckiej MOST w 2003 r. studiował na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Od listopada 2005 r. do września 2006 r. przebywał na stypendium naukowym na Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie. W latach 2006-2009 odbył studia doktoranckie w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie; tytuł projektu badawczego brzmiał: „Sovereign Wealth Funds jako nowy uczestnik globalnego rynku inwestycyjnego".
Był członkiem Platformy Obywatelskiej w latach 2006-2021 r.
Działalność Samorządowa
- Inicjator powstania Rady Dzielnicy Oliwa w 2010 roku
- 2011 - 2014 - Radny Dzielnicy Oliwa
- 2014 - 2015 - Radny Dzielnicy Oliwa
- 2015 - 2018 - Radny Miasta Gdańska - pracował w komisjach:
- Zrównoważonego Rozwoju
- Sportu - Wiceprzewodniczący
- Rewizyjnej
- Strategii i Budżetu
W 2018 r. został zwycięzcą rankingu czytelników Dziennika Bałtyckiego „Samorządowiec Pomorza na najpopularniejszego radnego Gdańska”
- 2018 - Radny Dzielnicy Oliwa
Praca społeczna i NGO:
- Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Oliwy 2011 - 2016
- Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki 2018– 2023
- Przedstawiciel Rady Miasta Gdańska w Projekcie CityMobil-Net w ramach programu
URBACT III - 2016 - 2018, podjął tematykę transportu w mieście - jednego z największych wyzwań miast europejskich.
- Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) - OMGGS
- Plan Zrównoważonej Mobilności dla Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot - tzw. SUMP (od angielskiego Sustainable Urban Mobility Plan). To dokument zawierający wizję rozwoju transportu nie tylko dla Gdańska, ale i sąsiednich miejscowości. Celem SUMP-u jest zapewnienie mieszkańcom różnorodnych opcji komunikacyjnych, które umożliwiają dostęp do różnych celów podróży zgodnie z ideą zrównoważonego transportu.
- Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Armag (funkcja społeczna - reprezentant Prezydenta Gdańska) 2016 - 2020
- Fundacja „Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Gdańsk - Gdynia - Sopot” - założona została dla utworzenia sieci monitoringu powietrza atmosferycznego, co oznacza bezpośrednie pomiary powietrza w różnych punktach, wybranych jako reprezentatywne dla jakości powietrza, albo jako "gorące miejsca" wyjątkowo wysokich stężeń substancji zanieczyszczających.
Zgłoszone przez Mariusza i Dominikę Andrzejczaków Projekty Budżetu Obywatelskiego:
- Nowy Pachołek - 514 833 zł
Powstały nowe betonowe schody z drewnianą poręczą, wiodące do punktu widokowego na Pachołku. Ustawiono też ławki, stolik do gry w szachy i urządzenie do ćwiczeń gimnastycznych. Inwestycja została sfinansowana z Budżetu Obywatelskiego 2014 i zrealizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku.
- Nowy Pachołek 2.0 - 392 698 zł
Powstał nowy teren rekreacyjny wokół Stawu Młyńskiego na Potoku Oliwskim, m.in. pole do gry w bule, miasteczko rowerowe i przyrządy do street workoutu. Projekt zrealizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku w ramach Budżetu Obywatelskiego 2015.
- Gdańska woda zdrowia doda! - 140 000 zł
W ramach realizacji zadania zrealizowano budowę dziewięciu zdrojów wodnych na terenie Gdańska. Projekt zrealizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016.
- Zielona Oliwa - 210 892 zł
Skwer w centrum Oliwy przy ul. Cystersów zyskał zupełnie nowy wyraz, nasadzono też zieleń u podnóża Pachołka, w okolicy Stawu Młyńskiego przy ul. Spacerowej. Projekt zrealizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017.
- Park Linowy pod Pachołkiem - 97 000 zł
Realizacja zadania dotyczyła terenów u podnóża Pachołka w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018.
- Oliwa - Zdrowa Oliwa! Pierwsza Tężnia Solankowa w Oliwie i wodne zamgławiacze na upalne dni - 479 000 zł - projekt w realizacji.
Pierwsza oliwska tężnia solankowa. Dodatkowym elementem projektu Zdrowa Oliwa jest ustawienie wodnych zamgławiaczy, na placach zabaw i miejscach wypoczynku w Oliwie w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020. Projekt do tej pory niezrealizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku.