Kto może zostać kandydatem na radnego dzielnicy?
Zgłaszać się mogą mieszkańcy danej dzielnicy, w której chcą kandydować, i którzy są ujęci w stałym rejestrze wyborców na terenie danej dzielnicy. Muszą być pełnoletni. Wykształcenie czy zainteresowania nie mają w tym przypadku znaczenia - o mandat radnego dzielnicy może starać się każdy, kto ma “duszę” społecznika i lubi działać na rzecz innych.
Kandydować nie może natomiast radny miasta Gdańska, a także osoba zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Gdańsku czy na stanowisku kierowniczym w jednostce organizacyjnej Urzędu, jak również osoba skazana prawomocnym wyrokiem.
Do danej rady dzielnicy musi być zgłoszonych więcej kandydatów niż jest mandatów do obsadzenia. Co najmniej o jednego więcej.
Spacery po 35 dzielnicach. Co najczęściej zgłaszali radni?
Do kiedy można zgłaszać swoje kandydatury?
Do 13 września należy zgłosić kandydatów na radnych do Miejskiej Komisji Wyborczej - wraz z listą co najmniej 30 wyborców popierających kandydaturę danej osoby, natomiast w dniach 14 - 18 września zaplanowano rejestrację kandydatów na radnych.
Zarówno formularz dotyczący zgłoszenia kandydata na radnego, jak i arkusz przeznaczony na podpisy poparcia danego kandydata można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej.
W takiej sytuacji trzeba je samodzielnie wydrukować, i po wypełnieniu dostarczyć do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych (to formalna nazwa dzielnic - dop. red.) w Gdańsku. Mieści się ona w gmachu Urzędu Miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12.
Można też w tym samym miejscu, w Urzędzie Miejskim, pobrać gotowe papierowe druki - zarówno formularza zgłoszeniowego, jak i arkusza na podpisy. Po ich wypełnieniu należy dostarczyć także do Komisji ds. Wyborów.
Pierwsi kandydaci na radnych już takie wnioski złożyli.