• Start
  • Wiadomości
  • Ilu kandydatów na radnych dzielnic powinno się zgłosić, by odbyły się wybory?

Ilu kandydatów na radnych dzielnic powinno się zgłosić, by odbyły się wybory?

W Gdańsku, w zakończonej w czerwcu br. kadencji, pracowało na rzecz lokalnych społeczności ponad 550 radnych. W nowej kadencji, 2024 - 2029, będzie ich o sześciu więcej. A to dlatego, że w dwóch dzielnicach liczba radnych zostanie zwiększona z 15 do 21, natomiast w jednej z dzielnic sytuacja jest odwrotna - radnych będzie mniej.
23.07.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie z drona, na pierwszym planie ogromny staw otoczony gęsto zielonymi lasami, w tle niska zabudowa w tym kamienice, dalej w tle po prawej wysoki biurowiec szklany
W październiku będziemy wybierać ponad 550 radnych dla gdańskich dzielnic
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

15 lub 21 radnych

Liczba radnych w gdańskich radach dzielnic jest uzależniona od liczby mieszkańców - w tych z największą liczbą ludności (powyżej 21 tys. zameldowanych osób) jest ich 21. Taka sytuacja jest w ośmiu dzielnicach: Śródmieście, Ujeścisko - Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe, Chełm, Jasień, Piecki - Migowo, Wrzeszcz Dolny i Przymorze Wielkie. 

Po raz pierwszy, od nowej kadencji, aż 21 radnych będą miały dwie dzielnice: Jasień i Orunia Górna - Gdańsk Południe. Obie dynamicznie rozwijają się od kilku lat - powstają tu wciąż nowe osiedla mieszkaniowe, tym samym regularnie przybywa w nich nowych mieszkańców. 

Jeszcze w poprzedniej kadencji rada dzielnicy Wrzeszcz Górny także liczyła 21 członków. W ostatnich latach w tej dzielnicy bardzo spadła liczba mieszkańców (pod koniec 2023 r. wynosiła niecałe 21 tys. osób), w związku z czym w nowej kadencji będzie miała 15 radnych.

Tylu będzie miała także każda z pozostałych 27 dzielnic. 

Radni dzielnic. - Zaczęliśmy ze sobą współpracować. To nasz sukces

Ilu kandydatów potrzeba?

Tu odpowiedź jest prosta - musi ich być o co najmniej jednego więcej niż liczba miejsc w danej radzie dzielnicy, a więc minimum 16 lub 22 w poszczególnych dzielnicach. Chodzi o to, by był faktyczny wybór dla głosujących mieszkańców. Nie ma z kolei określonej maksymalnej liczby kandydatów.  W poprzednich wyborach zazwyczaj zgłaszało się od kilku do kilkunastu kandydatów więcej niż liczba miejsc. Jeżeli do danej rady dzielnicy nie zgłosi się co najmniej minimalna liczba kandydatów, wówczas w takiej dzielnicy nie odbędą się wybory nowej rady.

Zarządy i rady dzielnic

W każdej radzie dzielnicy w Gdańsku jest zarząd dzielnicy i rada dzielnicy. Zarząd pełni rolę władzy wykonawczej, natomiast rada - władzy uchwałodawczej. 

Przewodniczący zarządu i przewodniczący rady mają po jednym zastępcy. Dodatkowo zarząd może zostać rozszerzony o członków zarządu, maksymalnie dwie osoby. Takie rozwiązanie stosowały w ostatnich latach głównie większe dzielnice. 

Zarządy otrzymują też miesięczne wynagrodzenie, ustalone przez Radę Miasta Gdańska w 2021 roku. 

Przewodniczący zarządu dzielnicy otrzymuje 1073,65 zł, a jego zastępca, a także przewodniczący rady dzielnicy - po 447,35 zł.

Te wynagrodzenia są równe w każdej z dzielnic. Tzw. funkcyjni radni mają konkretne obowiązki do wypełnienia, w tym załatwianie różnych formalności, stąd wynagrodzenia. Pozostali radni pełnią swoją funkcję społecznie.