• Start
  • Wiadomości
  • “Życie ludzkie jest najważniejsze”. Bezdomni otrzymują w Gdańsku natychmiastową pomoc

“Życie ludzkie jest najważniejsze”. Bezdomni otrzymują w Gdańsku natychmiastową pomoc

Zima, której w ostatnich dniach towarzyszą minusowe temperatury, to bardzo trudny okres dla osób, które borykają się z problemem bezdomności. Przy ul. Mostowej 1A w Gdańsku bezdomni mogą spędzić noc w ciepłym pomieszczeniu. Przyjmowane są tam również osoby po spożyciu alkoholu. Gdy widzimy bezdomnego na mrozie - reagujmy - informując o tym odpowiednie służby lub używając aplikacji "Arrels".
18.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Fragment autobusu, na którym jest wizerunek brata Alberta. W srodku dwie osoby w maseczkach ochronnych, dwie osoby na zewnątrz odwrócone tyłem, jedna z nich trzyma w dłoni miskę
Autobus SOS zapewnia wyżywienie bezdomnym, z kolei w placówce przy ul. Mostowej 1A można przenocować
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Zima to czas szczególnie trudny dla ludzi, którzy nie mają dachu nad głową. Jak zaznacza Wojciech Bystry, prezes zarządu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta koło Gdańskie, w naszym mieście około 900 osób boryka się z kryzysem bezdomności, a blisko 20 proc. z nich, to ludzie mieszkający w przestrzeni miejskiej - np. na klatkach schodowych czy ogródkach działkowych. 

- Ta zima jest inna, niż w latach ubiegłych, ponieważ obarczona jest covidem, a więc różnego rodzaju obostrzeniami - wyjaśnia Wojciech Bystry. - Do zimy przygotowywaliśmy się już we wrześniu, reorganizując nasze działania. W ramach prewencji ściągaliśmy do naszych placówek jak najwięcej osób. Przy ulicy Mostowej utworzyliśmy dodatkowy bufor do którego przychodzili ludzie z ulicy, trafiali na dziesięciodniową kwarantannę i przechodzili do następnych placówek. Teraz, kiedy mamy duże mrozy, funkcjonujemy w sposób bardziej wzmożony - jest więcej patroli, gdzie wraz z policją, ze strażą miejską i  pracownikami ośrodków pomocy rodzinie sprawdzane są tzw. miejsca niemieszkalne. W Gdańsku funkcjonuje również placówka niskoprogowa, która przez cały okres trwania pandemii przyjmuje osoby prosto z ulicy. 

Nocleg od zaraz - Mostowa 1A

Placówka, która mieści się przy ulicy Mostowej 1A w Gdańsku daje możliwość spędzenia nocy w cieple również osobom, które są pod wpływem alkoholu (do 1,5 promila). Bezdomni mogą tam przebywać od godz. 12.00 do 8.00 rano następnego dnia. 

- Na Mostowej można się ogrzać, dostać ciepłą herbatę, dzięki Agencji Rezerw Materiałowych mamy puszki, które dajemy głodnym osobom - informuje Wojciech Bystry. - Nie wydajemy ciepłych posiłków, bo nie mamy tam kuchni, ale można liczyć na drobne przekąski. Jest to miejsce do którego przyjmujemy mężczyzn, aktualnie w placówce z przeznaczeniem dla trzydziestu osób, przebywa ich ponad 20. W tak trudnym okresie będziemy starali się przyjąć każdą osobę, która do nas przyjdzie. Kilka dni temu trafiły do nas dwie kobiety, zostały zabezpieczone w taki sposób, że znaleźliśmy im miejsce w innej placówce. Nie chcemy łączyć kobiet i mężczyzn, zwłaszcza wtedy, gdy mężczyźni mogą być pod wpływem alkoholu. 

Na ul. Mostowej znajduje się też jedna buda dla psa, jest więc możliwość przyjęcia osoby ze zwierzęciem. 

 

Pojazdu, który kursuje w ramach akcji Autobus SOS , użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje
Pojazd, który kursuje w ramach akcji "Autobus SOS", użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Autobus SOS

Przypominamy, że po ulicach Sopotu i Gdańska, codziennie jeździ autobus SOS z którego pomocy korzysta średnio między 60 a 120 osób dziennie. Autobus zaczyna kurs w Sopocie. O godz. 19.15 zatrzymuje się na pierwszym przystanku przy ul. Monte Cassino (na wysokości kościoła). Postój trwa 45 minut. W tym czasie wydawane są ciepłe posiłki. 

- Aktualnie osoby korzystające z autobusu nie mogą wejść do środka, jest to dla nas duży minus, ale ze względów sanitarnych nie jesteśmy w stanie ich przyjmować. Z autobusu wydawane są też szaliki i czapki - mówi prezes zarządu gdańskiego koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Następnie autobus kieruje się do Gdańska, gdzie zatrzymuje się na trzech przystankach: 

  • ok. godz. 20.15 na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu,
  • ok. godz. 21.15 na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ul. Białej we Wrzeszczu,
  • ok. godz. 22.15 w zatoce autobusowej przy kinie „Krewetka” w Gdańsku

Gdański “Autobus SOS – pomoc” dla osób w kryzysie bezdomności działa aż do odwołania

Aplikacja Arrels

Przypominamy, że istnieje aplikacja Arrels, której celem jest lokalizowanie osób bezdomnych. Dzięki niej, poprzez jedno kliknięcie możemy pokazać, gdzie dokładnie przebywają osoby, które potrzebują pomocy. 

- My te miejsca weryfikujemy i nanosimy na mapę miejsc niemieszkalnych. To bardzo przydatne w okresie zimowym - dodaje Wojciech Bystry. - Apelujemy bardzo mocno, by społeczeństwo zwracało uwagę na osoby siedzące, leżące, by nie bać się dzwonić na numery alarmowe, by służby mogły reagować, ponieważ życie ludzkie jest najważniejsze. 

Kliknij i zgłoś lokalizację osoby bezdomnej. Aplikacja Arrels w Gdańsku i Trójmieście

Gdzie dzwonić z interwencją?

Informacje o osobach w kryzysie bezdomności należy kierować do: Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR przy ul. Wolności 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (pon., wt. i czw. w godz. 7.30 do 15.30, śr. w godz. 8.00 do 17.00, pt. w godz. 7.30 do 14.30), także do Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986 lub Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

 

Towarzystwo Pomocy im św. Brata Alberta jest niezależną, katolicką organizacją, której celem nadrzędnym jest pomoc osobom bezdomnym i ubogim. W noclegowni przy ul. Mostowej schronienie może znaleźć jednocześnie 50 osób. Miejsce jest elementem gdańskiego systemu pomocy osobom bezdomnym.

 

TV

Światowa stolica bursztynu