• Start
  • Wiadomości
  • Zwiedzanie zbiorników wodnych w nowej formule - już od poniedziałku 1 czerwca

Zwiedzanie zbiorników wodnych od 1 czerwca - w nowej formule #bezpiecznienaszlaku

Po zimowej hibernacji nietoperzy na zwiedzających czeka podziemny Zbiornik Wody Stara Orunia, a wraz z nim zbiornik wieżowy Kazimierz oraz Zbiornik Stary Sobieski z wystawą stałą. Atrakcje będą dostępne od 1 czerwca, w tym roku pod hasłem #bezpiecznienaszlaku. Na pierwszych 150 zwiedzających czekają nagrody w postaci masek wielorazowych.
28.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zbiornik Wody Stary Sobieski we Wrzeszczu
Zbiornik Wody Stary Sobieski we Wrzeszczu
GIWK

 

W tym sezonie, gdy wielu mieszkańców Gdańska rezygnuje z dalekich podróży, pojawia się szansa aby odkrywać to, co jeszcze nieodkryte w mieście. Taką lokalną atrakcją jest Gdański Szlak Wodociągowy. To oferta, która łączy w sobie różne formy spędzania czasu. Podróżując szlakiem można obcować z przyrodą, poznać ciekawe, nieznane zakątki miasta, korzystać z tarasów widokowych, by w końcu trafić do dawnych i obecnych rezerwuarów wody pitnej. Tam na zwiedzających czekają przewodnicy – pasjonaci historii Gdańska, historii myśli technicznej i miłośnicy przyrody.

 

Trwa zimowe liczenie nietoperzy. Byliśmy w Zbiorniku Wody Stara Orunia

 

Bezpiecznie na szlaku

Formuła zwiedzania Gdańskiego Szlaku Wodociągowego od zawsze polegała na kameralnych spotkaniach niewielkich grup z przewodnikiem. Powierzchnia i charakter obiektów pozwalają na zachowanie wszystkich reguł sanitarnych związanych z profilaktyką związaną z COVID-19.

- Dla jeszcze większego komfortu zwiedzania i poczucia bezpieczeństwa zmniejszyliśmy liczebność grup zwiedzających. Pojawi się zatem możliwość zwiedzenia obiektów z przewodnikiem w kameralnej grupie 10 lub 15 osobowej w zależności od zbiornika - podkreśla Dorota Sawczyszyn, koordynator Szlaku z GIWK.

By goście szlaku czuli się w pełni bezpiecznie, wprowadzony został obowiązek dezynfekowania rąk oraz butów, a także zasłaniania ust i nosa podczas wycieczki. Organizator, czyli miejska spółka GIWK zadba także o właściwą i regularną dezynfekcję powierzchni, z którymi mogą mieć kontakt zwiedzający. Nowy grafik oraz wszystkie zasady bezpiecznego zwiedzania są dostępne na stronie internetowej poświęconej szlakowi.

 

Zbiornik Wody Stara Orunia
Zbiornik Wody Stara Orunia
GIWK

 

Zapisy i bilety

Wejście do zbiorników podziemnych Orunia i Sobieski jest biletowane (koszt biletu wynosi 9 zł). Zwiedzanie zbiornika wieżowego Kazimierz jest bezpłatne. Najlepszym gwarantem zdobycia miejsca w grupie jest rezerwacja oraz zakup biletu na wspomnianej stronie internetowej. Jest to jednocześnie sposób zapewniający największe bezpieczeństwo. Istnieje także możliwość zakupu biletu (w przypadku dwóch podziemnych zbiorników wody) na miejscu za pośrednictwem karty płatniczej oraz gotówką.

 

Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej
Zbiornik Wody Kazimierz na Wyspie Sobieszewskiej
GIWK

 

Zbiornik Wody "Kazimierz". Wyspa Sobieszewska z podniebnej perspektywy DRON

 

3 wodociągowe obiekty, 3 tarasy widokowe

Przystanki lokalnej, wodociągowej i przyrodniczej podróży zlokalizowane są w trzech dzielnicach Gdańska – we Wrzeszczu, Oruni i na Wyspie Sobieszewskiej. Szlak Wodociągowy to dwa historyczne, podziemne rezerwuary wody oraz współczesna wieża ciśnień. Zwiedzając wszystkie trzy obiekty można skorzystać nie tylko z bogatej oferty edukacyjnej, ale także zyskać różne spojrzenia na miasto – na jego podziemia oraz perspektywę z lotu ptaka. Szlak to także trzy tarasy widokowe oraz popularne miejsce zimowania nietoperzy.

Zbiornik Wody Stara Orunia jest największym w województwie siedliskiem tych zwierząt w okresie hibernacji, czyli zimą. Ciekawostki z życia latających ssaków można poznać w pięknej, ceglanej scenerii wśród arkad przypominających bardziej budowle sakralne, niż obiekty o funkcji technicznej. To przyrodniczy element Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, dlatego wystrój obiektu jest surowy. Dla spokoju i komfortu nietoperzy, wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”. Wewnątrz znajduje się woda, zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach. Zbiornik Stara Orunia został zbudowany w 1869 roku i był jednym z kluczowych elementów kompleksowego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, wybudowanego na zlecenie burmistrza Gdańska Leopolda von Wintera. Uczestniczył w tym znany specjalista od kanalizacji sanitarnej i deszczowej, Eduard Wiebe. Powstał niezwykle nowoczesny, kompletny system – od ujęcia przez sieć wodociągową, sieć kanalizacyjną, centralną pompownię ścieków. Były to realizacje prototypowe w naszej części Europy, często kopiowane później przy budowie podobnych inwestycji.

 

Współczesna "historia wody" w Gdańsku - nowa wystawa w Zbiorniku Stary Sobieski

 

Taras widokowy przy Zbiorniku Stary Sobieski we Wrzeszczu
Taras widokowy przy Zbiorniku Stary Sobieski we Wrzeszczu
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zbiornik Wody Stary Sobieski został wybudowany w 1911 roku w formie żelbetowego monolitu, co na początku XX wieku było imponującym osiągnięciem. Jest posadowiony na planie koła o średnicy 50 m i składa się z kilku współśrodkowych przestrzeni, tworzących zaskakujący podziemny labirynt. Sercem obiektu jest podziemna fontanna, do której wiedzie wystawa „Woda dla pokoleń – historia gdańskich wodociągów”. Prezentujemy tutaj historię Gdańska z perspektywy zaopatrzenia w wodę – począwszy już od czasów krzyżackich i pierwszych rurociągów drewnianych, po znane nam dziś wodociągi nowoczesne.

Zbiornik Kazimierz to z kolei współczesna budowla wodociągowa, która służy mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej. Z tarasu rozpościera się piękny widok z wysokości 10 m ponad koronami drzew na Zatokę Gdańską, Żuławy Gdańskie oraz Wyspę Sobieszewską. Dla zwiedzających dostępna jest także multimedialna wystawa poświęcona walorom przyrodniczym Wyspy Sobieszewskiej.

 

Przy stadionie na Traugutta stanie osiem zbiorników na wodę. Czemu mają służyć?

 

bezpiecznienaszlaku

 

autorką tekstu jest Agnieszka Klugmann rzecznik prasowa GIWK

 

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana