• Start
  • Wiadomości
  • Związek Miast Polskich: Paweł Adamowicz wśród pięciu osobowości 30-lecia samorządu

Związek Miast Polskich: Paweł Adamowicz wśród pięciu osobowości 30-lecia samorządu terytorialnego

Franciszka Cegielska prezydent Gdyni w latach 1990-1998, Rudolf Borusiewicz sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich, Jan Maciej Czajkowski wiceprezes Związku Miast Polskich, Jan Olbrycht wiceprezes Związku Miast Polskich w latach 1993-98 i Paweł Adamowicz prezydent Gdańska w latach 1998-2019 - to pięcioro samorządowców, które Związek Miast Polskich uznał za osobowości 30-lecia samorządu terytorialnego.
28.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prezydent Paweł Adamowicz od 1990 r. był radnych Miasta Gdańska, w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska, a następnie prezydentem Miasta Gdańska - do 14 stycznia 2019 r., kiedy to został zamordowany. Imię Pawła Adamowicza nosi Unia Metropolii Polskich - korporacja samorządowa 12 największych miast, którą kierował w latach 2007-2015 jako prezes Zarządu UMP
Prezydent Paweł Adamowicz od 1990 r. był radnym Miasta Gdańska, w latach 1994-1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska, a następnie prezydentem Miasta Gdańska - do 14 stycznia 2019 r., kiedy to został zamordowany. Imię Pawła Adamowicza nosi Unia Metropolii Polskich - korporacja samorządowa 12 największych miast, którą kierował w latach 2007-2015 jako prezes Zarządu UMP
Renata Dąbrowska/UMG

 

“Ludzie Związku ostatnich 30 lat, to fantastyczni prezydenci i burmistrzowie, przewodniczący rad, urzędnicy, którzy pracują w komisjach. To wielkie bogactwo różnych doświadczeń, osobowości i wartości” - czytamy na stronie internetowej Związku Miast Polskich.

Każdej ze wskazanych osób poświęcono biogram, uzasadniający wybór. W przypadku prezydenta Pawła Adamowicza brzmi on następująco: 

"Prawnik, radca prawny, samorządowiec i polityk, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL, w latach 1998-2019 prezydent Gdańska.

Paweł Adamowicz urodził się w Gdańsku, 2 listopada 1965 roku, jako syn Teresy i Ryszarda Adamowiczów, którzy po wojnie zostali przesiedleni do Gdańska z Wileńszczyzny. Wychowywał się na Starym i Głównym Mieście, maturę zdał w I Liceum Ogólnokształcącym, prawo studiował na Uniwersytecie Gdańskim (w latach 1984-89).

Był jednym z organizatorów strajków w 1988 jako przewodniczący studenckiego komitetu strajkowego na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1990-1993 był prorektorem Uniwersytetu Gdańskiego. W 1990 roku uzyskał mandat radnego Gdańska, w latach 1994–1998 był przewodniczącym Rady Miasta Gdańska. W latach 1998-2019 był nieprzerwanie prezydentem Gdańska. Kiedy radni wybierali go pierwszy raz na ten urząd, miał 33 lata. 

Od samego początku uczestniczył w narodzinach samorządności i w procesie transformacji ustrojowej Polski, działał w Komitetach Obywatelskich „Solidarności”, był współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego.

W ostatnią, szóstą kadencję prezydencką (listopad 2018 r.) wszedł z wynikiem blisko 65 proc. głosów w II turze. „Prowadząc tę kampanię wyborczą, najintensywniejszą ze wszystkich, w których dane mi było uczestniczyć, spotykając się z mieszkańcami na ulicach, odwiedzając ich w domach – po raz kolejny przekonałem się, że demokracja to więź międzyludzka” - powiedział.

Najbardziej chyba spektakularnym osiągnięciem prezydenta Pawła Adamowicza było sprowadzenie do Gdańska mistrzostw w piłce nożnej EURO 2012, które były wielkim sukcesem. Najważniejsze z nich to nowy stadion piłkarski w Letnicy, rozbudowa gdańskiego lotniska o nowy terminal, budowa Tras Sucharskiego i Słowackiego.

Uczestniczył w pracach kilku międzynarodowych gremiów, których celem jest rozwój demokracji w pozaunijnej Europie, m.in. w: Komitecie Regionów UE, międzynarodowym forum miast Eurocities, European Association for Local Democracy. Gdańsk wielokrotnie gościł wizyty studyjne przedstawicieli miast Ukrainy i Rosji.

Angażował się także w rozwój polskich miast i widział przyszłość Gdańska jako stolicy prężnej metropolii. W roku 2007 prezydenci największych polskich miast wybrali go na prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich, funkcję tę sprawował do 2015 r. Choć nie uczestniczył bezpośrednio w działalności Związku Miast Polskich jako delegat Gdańska, zawsze jednak przywiązywał wielką wagę do tego, by jego miasto było aktywne w obu korporacjach samorządowych. 

W 2011 roku wyszedł z inicjatywą powołania Stowarzyszenia Obszar Metro politalny Gdańsk - Gdynia - Sopot. Do końca życia był przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia.

Paweł Adamowicz był włodarzem, którego łatwo było spotkać na gdańskiej ulicy, m. in. podczas wydarzeń charytatywnych. Od lat jako wolontariusz kwestował na gdańskich cmentarzach na rzecz hospicjum, od lat także zbierał pieniądze do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

13 stycznia 2019 r., zginął, zamordowany podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przez uzbrojonego w nóż mężczyznę. Paweł Adamowicz miał 54 lata, rozpoczynał 21 rok na stanowisku prezydenta miasta Gdańska.

Za życia, a także po śmierci otrzymał wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień. Został także upamiętniony przez liczne polskie miasta, który nadały mu honorowe obywatelstwo lub nadały jego imię placom, skwerom. Pamięć jego miasta uczciły także poprzez liczne tablice pamiątkowe".

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku