Zbadaj się w jedynym na Pomorzu kiosku profilaktycznym. Bez zapisów i bezpłatnie

Samoobsługowy, dla dorosłych, także dla osób z niepełnosprawnością. Możemy tu bezpłatnie wykonać pomiary medyczne, np. ciśnienie krwi, skład masy ciała, saturację, a uzyskane wyniki pomiarów omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia. Kiosk profilaktyczny działa w Gdańsku w siedzibie pomorskiego NFZ przy Podwalu Staromiejskim 69 i właśnie przeszedł ulepszenie. Działa od poniedziałku do piątku w godzinach pracy sali obsługi klientów. Nie trzeba się specjalnie umawiać.
08.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy kiosk profilaktyczny Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, wyposażony w ekran dotykowy z powitalnym komunikatem, ciśnieniomierz Omron, klawiaturę oraz różne urządzenia medyczne, takie jak termometry i pulsoksymetry. Kiosk zachęca do dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom poprzez samodzielne pomiary i badania
Nz. Kiosk profilaktyczny jest samoobsługowy, ale każdy, kto potrzebuje pomocy przy wykonaniu pomiarów, może o nią poprosić doradcę z NFZ. Jedną z podstawowych funkcjonalności kiosku jest analiza składu ciała
fot. Mat. prasowe pomorski NFZ

Fundacja z Pompą dla dzieci chorych onkologicznie. Sklep online, pomoc w realu

Kto może odwiedzić kiosk profilaktyczny? 

Samoobsługowe kioski profilaktyczne funkcjonują w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia od listopada 2021 roku. Na Pomorzu - w Gdańsku - działa jeden, w siedzibie pomorskiego NFZ przy ulicy Podwale Staromiejskie 69. 

Kioski profilaktyczne przeznaczone są dla osób dorosłych, także dla osób z niepełnosprawnością. Można w nich wykonać najważniejsze pomiary medyczne, takie jak wzrost, masa ciała, indeks BMI, skład ciała oraz ciśnienie tętnicze krwi. Te podstawowe pomiary medyczne już na wstępnym etapie pozwalają ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

Jakie badania wykonamy w kiosku  profilaktycznym?

Kiosk profilaktyczny jest samoobsługowy, ale każdy, kto potrzebuje pomocy przy wykonaniu pomiarów, może o nią poprosić doradcę z NFZ. Jedną z podstawowych funkcjonalności kiosku jest analiza składu ciała. W jej trakcie są mierzone m.in. wskaźniki dotyczące tkanki tłuszczowej (w tym także tłuszczu trzewnego), mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Określany jest również wiek metaboliczny naszego organizmu. Po podaniu wzrostu i wagi kiosk wylicza także indeks masy ciała, czyli współczynnik BMI. Jest on istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Im wyższa jest wartość BMI ponad normę, tym bardziej wzrasta ryzyko dla zdrowia i życia.

Badania profilaktyczne mogą uratować życie. Bezpłatnie i bez kolejki, wybierz badanie dla siebie

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii.

Na zdjęciu widzimy wnętrze kiosku profilaktycznego, który jest wyposażony w wagę, ciśnieniomierz, komputer z ekranem dotykowym oraz różne urządzenia medyczne. Kiosk jest przeznaczony do samodzielnych badań zdrowotnych, a na ekranie widnieje powitalny komunikat zachęcający do skorzystania z jego usług
Nz. Kiosk profilaktyczny jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzących i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Można z niego korzystać bez limitu podczas każdej wizyty w siedzibie pomorskiego NFZ
fot. Mat. prasowe pomorski NFZ

Nowości: pomiar saturacji, temperatury i siły uścisku dłoni 

Nowością dostępną w nowej wersji kiosku są: pomiar saturacji, czyli natlenienia organizmu, temperatury czy siły uścisku dłoni. Ten ostatni parametr może pomóc wychwycić w porę niepokojące symptomy związane z problemami neurologicznymi.

Gdańsk dołączył do sieci miast przyjaznych seniorom. Mamy certyfikat WHO

Zanonimizowane wyniki pomiarów wydrukowane bezpośrednio w kiosku wraz ze spersonalizowaną ofertą programów profilaktycznych dostosowaną do wieku można omówić z doradcą do spraw profilaktyki i promocji zdrowia. Wskaże on zakres norm dla każdego mierzonego elementu. Doradcy nie interpretują jednak poszczególnych wyników. Są natomiast gotowi do przedstawienia dokładnych informacji o finansowanych przez NFZ programach profilaktycznych. Udzielą również informacji, jak ułożyć zdrowy jadłospis z pomocą portalu diety.nfz.gov.pl.

Kto korzysta najczęściej z badań? 

Kiosk profilaktyczny jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym niedowidzących i poruszających się na wózkach inwalidzkich. Można z niego korzystać bez limitu podczas każdej wizyty w siedzibie pomorskiego NFZ. Ważne, by wykonywać pomiary regularnie, a pomóc w tym mogą „karnety zdrowia”. Każda wizyta odnotowywana jest w nich poprzez wstawienie pieczątki, a przy okazji szóstej czeka drobny upominek od NFZ.

Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. Warsztaty, porady prawne, treningi rozwoju osobistego

Gdański kiosk cieszył się i cieszy do tej pory dużym zainteresowaniem, choć jak wynika z danych statystycznych zdecydowanie częściej korzystają z niego kobiety, zwłaszcza z przedziału wiekowego 56-65 lat.

Kiosk działa w godzinach pracy sali obsługi klientów, czyli w poniedziałki w godzinach od 8 do 18, a od wtorku do piątku od godziny 8 do 16.  Aby skorzystać z kiosku nie trzeba się specjalnie umawiać. 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu