Wtorek: nowe ognisko epidemii w gdańskiej cukierni, już 7 zachorowań w ostatnich dniach
- Cały czas obowiązuje noszenie maseczek w komunikacji miejskiej - przypomina Zygmunt Gołąb, rzecznik gdańskiego ZTM. - Także obowiązek zachowywania bezpiecznego dystansu. Wydaje się, że na skutek luzowania obostrzeń, wiele osób zapomniało o epidemii i o tym, że ten nakaz w komunikacji, gdzie jest zamknięta przestrzeń nadal obowiązuje.
Na stronie serwisu Rzeczpospolitej Polskiej znajdziemy komunikat umieszczony 27 maja 2020 roku przed czwartym etapem znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.
Czytamy w nim:
Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni - ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. (...)
Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.
Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!
Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:
- autobusy i tramwaje,
- sklepy,
- kina i teatry,
- salony masażu i tatuażu,
- kościoły,
- urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).
- Kierowca autobusu lub motorniczy tramwaju może włączyć głosowy komunikat, kiedy widzi taką konieczność, na przykład osobę bez maseczki lub nie zachowującą dystansu - tłumaczy Zygmunt Gołąb. - Może też zrobić to prewencyjnie, dla przypomnienia. Wielu pasażerów reaguje osobiście, zwraca uwagę osobom bez maseczki, interweniują u kierowcy i motorniczego, który może reagować łącznie z wyproszeniem podróżującego z pojazdu. Podobne informacje pojawiałay się wcześniej w gdańskiej komunikacji, nowy został nagrany w związku ze zmianą limitu pasażerów i ...skargami podróżujących.
Komunikat o treści
“Szanowni państwo, prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od współpasażerów. Przypominamy o obowiązku zasłaniania ust i nosa”
czyta Dagmara Szajda, była dziennikarka Radia Gdańsk pracująca obecnie w ZTM Gdańsk.
Budowa Nowej Warszawskiej. Przetarg na budowę pierwszego etapu linii tramwajowej będzie powtórzony
- Pierwszą osobą do kontaktu w takich przypadkach jest kierowca lub motorniczy - mówi Mariusz Chrzanowski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. - Jeśli sytuacja tego wymaga kierujący pojazdem kontaktuje się ze swoim przewoźnikiem i ustala co dalej. Jeśli z pasażerem nadal są kłopoty, kierujący może wezwać funkcjonariusza. Dla nas każde zgłoszenie dotyczące nieprzestrzegania zasad związanych z epidemią wirusa Covid-19 jest szczególnie ważne.
Jak mówi aspirant Chrzanowski obowiązek noszenia maseczek w środkach komunikacji trzeba respektować i reagować, kiedy inni go nie przestrzegają. Robią to pasażerowie gdańskiej komunikacji, wielu z nich pisze też skargi do ZTM z apelami o zaangażowanie np. Straży Miejskiej do przywoływania do porządku osób bez maseczek, informują że tego obowiązku nie przestrzegają przede wszystkim ludzie młodzi lub że na określonej linii do pojazdu wchodzi więcej pasażerów niż dopuszczają limity.
- Nakaz zasłaniania ust i nosa w komunikacji wynika wprost z rozporządzenia Rady Ministrów i Głównego Inspektora Sanitarnego mającego na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 - mówi Zygmunt Gołąb. - Ale brak maseczki podczas podróżowania w komunikacji miejskiej to po prostu lekkomyślność i brak odpowiedzialności za swoje zdrowe i zdrowie innych osób i takie zachowania należy piętnować.