CZYTAJ: #zostanwdomu, ale... wyjdź na chwilę, by oddać krew - zawsze jest potrzebna
- 22 marca przypada Światowy Dzień Wody. Wspólnie z moimi współpracownikami, prosto z #zostanwdomu, zachęcamy do picia naszej gdańskiej kranówki - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Warto jeszcze raz przypomnieć, że woda w naszych kranach jest całkowicie bezpieczna i bez obaw możemy z niej korzystać.
Zaopatrzenie w wodę Gdańska i Sopotu opiera się na ujęciach wody podziemnej i powierzchniowej. Główne zaopatrzenie stanowią ujęcia wód głębinowych, ujmujących przede wszystkim wodę czwartorzędową. Podstawowe ujęcia to: Czarny Dwór, Lipce, Osowa, Pręgowo, Zaspa Wodna, Dolina Radości, Zakoniczyn. Gdański wodociąg zasilany jest także wodą powierzchniową, pochodzącą z ujęcia wody w Straszynie.
Na terenie Sopotu Saur Neptun Gdańsk eksploatuje trzy ujęcia wód głębinowych – Bitwy pod Płowcami, Brodwino i Nowe Sarnie Wzgórze, których wody zasilają również gdański system wodociągowy.
- Gdańsk dzięki swojemu położeniu ma do dyspozycji ponad 83% wody, która pochodzi z ujęć głębinowych, a niespełna 17 % z ujęcia powierzchniowego zlokalizowanego w Straszynie. Dzięki temu mieszkańcy Gdańska mogą korzystać na co dzień z wody o bardzo dobrej jakości - zaznacza Guy Fournier, prezes Saur Neptun Gdańsk.
O TYM: Koronawirus. Jak można się zarazić, profilaktyka i leczenie, zwolnienie lekarskie na telefon
Czy woda z kranu jest dziś bezpieczna?
Światowa Organizacja Zdrowia w publikacji z dnia 2 marca 2020 r. (Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus. Technical brief. WHO 3 March 2020) poinformowała, że obowiązujące procedury i środki są wystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa wody pitnej, a proces dezynfekcji wody zapewnia szybką utratę aktywności wirusa COVID-19.
Stosowane w Saur Neptun Gdańsk metody uzdatniania wody są nowoczesne i powszechnie stosowane przez przedsiębiorstwa wod-kan. Są to w zależności od stacji uzdatniania: filtracja, koagulacja, utlenianie oraz dezynfekcja wody związkami chloru czy promieniowaniem UV. Zapewniają one pełne bezpieczeństwo sanitarne wody zarówno pod względem obecności wirusów, jak również innych mikroorganizmów chorobotwórczych. Wartym podkreślenia jest także fakt, że wirusy z rodzaju Koronawirus nie są czynnikiem wywołującym choroby wodnozależne.
WIĘCEJ: Zniesienie bądź odroczenie płatności za czynsz i część podatków - tak Gdańsk wspiera przedsiębiorców
Światowy Dzień Wody, który obchodzimy 22 marca, to święto ustanowione w 1992 roku na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro. Zwraca ono uwagę na problem braku dostępu dużej części populacji do czystej i bezpiecznej wody. W tym roku hasło przewodnie obchodów związane jest ze znaczeniem wody w kontekście zmian klimatycznych. Zasoby wody pitnej na Ziemi kurczą się z każdym rokiem, ale mieszkańcy Gdańska są w dobrej sytuacji, ponieważ woda, która płynie z kranów jest dobrej jakości i mamy jej pod dostatkiem.
Woda w Gdańsku w 100 proc. spełnia rygorystyczne normy jakości UE. W badaniach przeprowadzonych na zlecenie SNG w 2019 r. już połowa gdańszczanek i gdańszczan zadeklarowała, że pije kranówkę.
Światowy Dzień Wody, który dziś obchodzimy, to dobry moment, aby przypomnieć, że wodę trzeba szanować i doceniać. Gdańszczanie to rozumieją - w 1992 roku przeciętny mieszkaniec Gdańska zużywał dziennie 220 litrów wody, a dziś zużywa ok. 105 litrów.
Autor: Magdalena Rusakiewicz, Saur Neptun Gdańsk
WIĘCEJ: Czujesz się samotny, smutny, zagubiony? Zadzwoń na gdański telefon zaufania dla uczniów i rodziców