Pomoc w ramach akcji Gdańsk Pomaga kierowana była do tej pory m.in. do gdańskich seniorów, medyków, uczniów czy przedsiębiorców. Inicjatywa ta wspiera przede wszystkim gdańszczan i gdańszczanki, którym pandemia utrudnia lub uniemożliwia wykonywanie codziennych obowiązków.
- Poszukujemy wolontariuszy, którzy razem z nami wesprą osoby w wieku 70 plus, z orzeczeniem o niepełnosprawności czy też przebywające na kwarantannie - wyjaśnia Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu. - Mowa tu o takich czynnościach, jak wyjście z psem, wyrzucenie śmieci, przygotowanie czy dostarczenie posiłku, pomoc w zakupach spożywczych, wizyta w aptece.
Wolontariusz, który zadeklaruje chęć działania na rzecz potrzebujących, sam decyduje o tym, kiedy i w jakim wymiarze godzin będzie pracował. Aktualnie w ramach akcji Gdańsk Pomaga działa około 400 wolontariuszy. Znaczna część, to osoby aktywne zawodowo, które godzą regularną pracę z pomaganiem innym.
Jak się zgłosić?
Każdy, kto ma możliwość i chęci, by wesprzeć akcję Gdańsk Pomaga swoją pracą na rzecz drugiego człowieka, proszony jest o wypełnienie formularza w którym należy umieścić m.in. takie dane jak dostępność i dzielnica w której chcemy działać.
Uruchomiony został numer telefonu do koordynatora wolontariuszy: 791 84 22 84 i adres mailowy gdansk@wolontariatgdansk.pl. Każdy, kto ma pytania odnośnie wolontariatu, może skorzystać z tych form kontaktu.
- Kiedy otrzymamy zgłoszenie, kontaktujemy się z daną osobą, następnie przeprowadzamy szkolenie, podczas którego wyjaśniamy czym jest wolontariat, jak działa, jakie są prawa i obowiązki wolontariusza - wyjaśnia Dawid Jastrzębski. - Do tego szkolimy w zakresie bezpieczeństwa, noszenie masek i rękawiczek to nie wszystko, należy wiedzieć, jak ich prawidłowo używać.
Z wolontariuszem podpisywane jest porozumienie o działaniu, które obowiązuje przez okres 3 miesięcy.
- W tym miejscu chciałbym zaznaczyć, że to wolontariusz decyduje, kiedy i gdzie się udziela - dodaje prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu. - Porozumienie podpisywane jest po to, byśmy wiedzieli, że osoba jest gotowa do pracy wolontaryjnej i chce ją wykonywać zgodnie z zasadami wolontariatu. Takie porozumienie daje nam też możliwość ubezpieczenia wolontariusza od następstw nieszczęśliwych wypadków. Każdy wolontariusz otrzymuje też specjalną koszulką i identyfikator.
Gdzie zgłosić się po pomoc?
Jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do Centrum Gdańsk Pomaga - 500 218 337
Kontakt telefoniczny jest możliwy od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00, a także w soboty i niedziele w godz. 10:00-14:00.
CZYTAJ:
Podziel się tym, co masz. Trwa zbiórka ubrań i środków czystości w ramach akcji Gdańsk Pomaga
“Kocham zwierzęta i ludzi, dobro do mnie wraca”. Historie seniorów, którym “Gdańsk Pomaga”
„Psijaciele pomagają”. Nie możesz wyjść z psem w czasie pandemii? Skorzystaj z pomocy
HelpEat - bezpłatna aplikacja dla restauratorów i klientów, by wesprzeć branżę gastronomiczną
Gdańsk Pomaga - podsumowanie dotychczasowych działań akcji oraz zapowiedź nowych inicjatyw
Dobronosze. Ludzie dobrej woli powracają w nowej odsłonie, by pomagać potrzebującym w zakupach