• Start
  • Wiadomości
  • Zostań rodziną wspierającą, MOPR zaprasza do współpracy

Zostań rodziną wspierającą, MOPR zaprasza do współpracy

Chcesz pomagać gdańskim rodzicom mającym problemy z pełnieniem obowiązków opiekuńczych wobec dzieci? Jesteś ich sąsiadem, znajomym, krewnym – po prostu życzliwym człowiekiem. Zgłoś się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, by uzyskać status rodziny wspierającej.
16.02.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sąsiad, znajomy czy krewny – każdy życzliwy człowiek może pomagać innym. Aby otrzymać status rodziny wspierającej wystarczy zgłosić się do MOPR w Gdańsku
Sąsiad, znajomy czy krewny – każdy życzliwy człowiek może pomagać innym. Aby otrzymać status rodziny wspierającej wystarczy zgłosić się do MOPR w Gdańsku
mat. pras.

 

Do współdziałania zapraszamy wrażliwych, otwartych ludzi, którzy wspierają opiekuńczo i wychowawczo mniej zaradnych rodziców ze swego otoczenia, podopiecznych MOPR. Zazwyczaj robią to bezinteresownie, z potrzeby serca i troski o drugiego człowieka. Pomagają rodzicom, których życiowe problemy przerastają. Takim zaangażowanym osobom lub tym, którzy chcą w ten sposób pomagać, Ośrodek proponuje uzyskanie statusu rodziny wspierającej.

 

Zwrot kosztów, satysfakcja i współpraca

Rodzina wspierająca może uzyskać zwrot niektórych kosztów poniesionych przy opiece nad dzieckiem. Chodzi o wydatki np. na bilety do kina, teatru lub na basen. Zwrot pieniędzy dotyczy też np. nabycia książek, zabawek lub niezbędnych środków higienicznych dla malca. W przypadku jednego dziecka Ośrodek zwróci osobie wspierającej do 350 zł miesięcznie. Jeśli pod opieką jest ich więcej lub mały podopieczny jest niepełnosprawny, zwrot wyniesie do 450 zł miesięcznie. Rodzinie wspierającej w pełnieniu funkcji pomaga pracownik socjalny, asystent rodziny. W razie potrzeby radą służy psycholog. Tylko w ub. roku aktywnie działało w Gdańsku jedenaście takich rodzin. Wspierały m.in. rodziców dzieci niepełnosprawnych, co wymagało dużego zaangażowania i uwagi.

- Rola rodziny wspierającej jest naprawdę bardzo istotna – podkreśla Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka gdańskiego MOPR. – Staramy się włączać w działania pomocowe jak najwięcej osób z najbliższego otoczenia naszych podopiecznych. Rodzina wspierająca współpracuje między innymi z asystentem rodziny, dzięki czemu efekt pomocy jest pełniejszy.

Skontaktuj się, warto

Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny wspierającej podpiszą z gdańskim Ośrodkiem umowę, która precyzuje m.in. termin i zakres świadczenia pomocy. Zainteresowani uzyskaniem statusu proszeni są o kontakt z p. Elżbietą Omiecińską, tel.: 58 347 82 85 lub kom.: 797 909 118 (w godzinach pracy MOPR). Informacji o ofercie współpracy udzielają też pracownicy Centrów Pracy Socjalnej w dzielnicach.

oprac. AU

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta