• Start
  • Wiadomości
  • Zostały dwa tygodnie by zgłosić kandydatury na radnych Stogów i Przymorza Wielkiego

Zostały dwa tygodnie by zgłosić kandydatury na radnych Stogów i Przymorza Wielkiego

Wybory do rad dzielnic na Stogach i Przymorzu Wielkim odbędą się 9 lutego 2025 r. Już miesiąc wcześniej muszą być znani kandydaci na radnych. Czasu zostało niewiele, by zgłosić swoją kandydaturę. Do 10 stycznia 2025 r. trzeba złożyć wniosek wraz z listą minimum 30 podpisów poparcia złożonych przez osoby ujęte w rejestrze wyborców z konkretnej dzielnicy.
27.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
grafika z żółtym tłem i czarnym napisem o treści kandyduj do rady dzielnicy
Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Co najmniej jeden kandydat więcej

Jeszcze przed świętami, 24 grudnia, zarejestrowanych było 7 kandydatów na radnych Stogów (musi być minimum 16 kandydatów, by mogły odbyć się wybory) i 12 kandydatów na radnych Przymorza Wielkiego - kandydatów musi być minimum 22. 

Liczba radnych w gdańskich radach dzielnic jest uzależniona od liczby mieszkańców - w tych gdzie zameldowanych jest powyżej 20 tys. osób jest 21 radnych. Taka sytuacja jest w ośmiu dzielnicach: Śródmieście, Ujeścisko - Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe, Chełm, Jasień, Piecki - Migowo, Wrzeszcz Dolny i Przymorze Wielkie. W pozostałych dzielnicach jest po 15 radnych.

By móc zorganizować wybory w każdej dzielnicy zarejestrowany musi być co najmniej jeden kandydat więcej niż wynosi liczba radnych. Chodzi o to, by był faktyczny wybór dla głosujących mieszkańców. Nie ma natomiast określonej maksymalnej liczby kandydatów. 

Poparcie tylko od mieszkańców dzielnicy

Na Stogach i Przymorzu Wielkim nie można było zorganizować wyborów 13 października br. ze względu na zbyt małą liczbę kandydatów na radnych. Wybory odbyły się w pozostałych 33 dzielnicach. 

Bardzo ważnym aspektem w tych wyborach jest lista podpisów poparcia mieszkańców - na tej liście mogą znaleźć się podpisy tylko i wyłącznie mieszkańców zameldowanych w danej dzielnicy. Jeżeli podpiszą się osoby z innych dzielnic, wówczas te podpisy zostaną uznane za nieważne. Taka sytuacja miała zresztą miejsce w obu dzielnicach - po weryfikacji wspomnianej listy okazało się, że jest zbyt mało ważnych podpisów poparcia. Warto więc upewnić się, czy poparcia udziela uprawniony mieszkaniec/mieszkanka.

Wybraliśmy radnych dzielnic na kadencję 2024-2029

Aby zostać radnym dzielnicowym:

  • Trzeba być ujętym w stałym rejestrze wyborców konkretnej dzielnicy
  • Wypełnić zgłoszenie kandydata na radnego (dostępne m.in. na stronie gdansk.pl w zakładce wybory),
  • Zebrać minimum 30 podpisów wyborców ujętych w rejestrze wyborców z konkretnej dzielnicy,
  • Dostarczyć zgłoszenie wraz z listami poparcia najpóźniej do 10 stycznia 2025 roku, do godz. 15.00 do Urzędu Miejskiego w Gdańsku (osobiście lub przez pełnomocnika)

Gdzie dostarczyć dokumenty?

  • Wszystkie druki można pobrać z internetowego Biuletynu Informacji Publicznej. Trzeba je samodzielnie wydrukować i po wypełnieniu dostarczyć do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych (to formalna nazwa dzielnic - dop. red.) w Gdańsku. Mieści się ona w gmachu Urzędu Miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12.
  • Można też w Urzędzie Miejskim pobrać gotowe papierowe druki - zarówno formularza zgłoszeniowego, jak i arkusza na podpisy. Po wypełnieniu tych dokumentów, należy dostarczyć je do Komisji ds. Wyborów. 

Wybory do rad dzielnic. Im więcej wyborców, tym większy budżet dzielnicy

Kto może zostać radnym dzielnicy?

Zgłaszać się mogą mieszkańcy ujęci w stałym rejestrze wyborców dzielnicy, z której chcą kandydować. Kandydaci muszą być pełnoletni. Wykształcenie nie ma w tym przypadku znaczenia.

Kandydować nie może natomiast radny miasta Gdańska, osoba zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, czy też na stanowisku kierowniczym w jednostce organizacyjnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, a także osoba skazana prawomocnym wyrokiem.

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana