
Co najmniej jeden kandydat więcej
Jeszcze przed świętami, 24 grudnia, zarejestrowanych było 7 kandydatów na radnych Stogów (musi być minimum 16 kandydatów, by mogły odbyć się wybory) i 12 kandydatów na radnych Przymorza Wielkiego - kandydatów musi być minimum 22.
Liczba radnych w gdańskich radach dzielnic jest uzależniona od liczby mieszkańców - w tych gdzie zameldowanych jest powyżej 20 tys. osób jest 21 radnych. Taka sytuacja jest w ośmiu dzielnicach: Śródmieście, Ujeścisko - Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe, Chełm, Jasień, Piecki - Migowo, Wrzeszcz Dolny i Przymorze Wielkie. W pozostałych dzielnicach jest po 15 radnych.
By móc zorganizować wybory w każdej dzielnicy zarejestrowany musi być co najmniej jeden kandydat więcej niż wynosi liczba radnych. Chodzi o to, by był faktyczny wybór dla głosujących mieszkańców. Nie ma natomiast określonej maksymalnej liczby kandydatów.
Poparcie tylko od mieszkańców dzielnicy
Na Stogach i Przymorzu Wielkim nie można było zorganizować wyborów 13 października br. ze względu na zbyt małą liczbę kandydatów na radnych. Wybory odbyły się w pozostałych 33 dzielnicach.
Bardzo ważnym aspektem w tych wyborach jest lista podpisów poparcia mieszkańców - na tej liście mogą znaleźć się podpisy tylko i wyłącznie mieszkańców zameldowanych w danej dzielnicy. Jeżeli podpiszą się osoby z innych dzielnic, wówczas te podpisy zostaną uznane za nieważne. Taka sytuacja miała zresztą miejsce w obu dzielnicach - po weryfikacji wspomnianej listy okazało się, że jest zbyt mało ważnych podpisów poparcia. Warto więc upewnić się, czy poparcia udziela uprawniony mieszkaniec/mieszkanka.
Czytaj także: Wybraliśmy radnych dzielnic na kadencję 2024-2029
Aby zostać radnym dzielnicowym:
- Trzeba być ujętym w stałym rejestrze wyborców konkretnej dzielnicy
- Wypełnić zgłoszenie kandydata na radnego (dostępne m.in. na stronie gdansk.pl w zakładce wybory),
- Zebrać minimum 30 podpisów wyborców ujętych w rejestrze wyborców z konkretnej dzielnicy,
- Dostarczyć zgłoszenie wraz z listami poparcia najpóźniej do 10 stycznia 2025 roku, do godz. 15.00 do Urzędu Miejskiego w Gdańsku (osobiście lub przez pełnomocnika)
Gdzie dostarczyć dokumenty?
- Wszystkie druki można pobrać z internetowego Biuletynu Informacji Publicznej. Trzeba je samodzielnie wydrukować i po wypełnieniu dostarczyć do Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych (to formalna nazwa dzielnic - dop. red.) w Gdańsku. Mieści się ona w gmachu Urzędu Miejskiego, przy ul. Nowe Ogrody 8/12.
- Można też w Urzędzie Miejskim pobrać gotowe papierowe druki - zarówno formularza zgłoszeniowego, jak i arkusza na podpisy. Po wypełnieniu tych dokumentów, należy dostarczyć je do Komisji ds. Wyborów.
Czytaj także: Wybory do rad dzielnic. Im więcej wyborców, tym większy budżet dzielnicy
Kto może zostać radnym dzielnicy?
Zgłaszać się mogą mieszkańcy ujęci w stałym rejestrze wyborców dzielnicy, z której chcą kandydować. Kandydaci muszą być pełnoletni. Wykształcenie nie ma w tym przypadku znaczenia.
Kandydować nie może natomiast radny miasta Gdańska, osoba zatrudniona w Urzędzie Miejskim w Gdańsku, czy też na stanowisku kierowniczym w jednostce organizacyjnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, a także osoba skazana prawomocnym wyrokiem.