• Start
  • Wiadomości
  • Zobacz wystawy “Sierpień ‘80. Bez strachu, ale z rozwagą” i “21 postulatów Młodych Ponad Podziałami”

Zobacz wystawy “Sierpień ‘80. Bez strachu, ale z rozwagą” i “21 postulatów Młodych Ponad Podziałami”

W piątek, 28 września, odbyły się dwa wernisaże wystaw “Sierpień ‘80. Bez strachu, ale z rozwagą” oraz “21 postulatów Młodych Ponad Podziałami”. Obie wystawy można oglądać do 30 września. Obie są częścią obchodów Święta Wolności i Demokracji organizowanych w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
29.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W piątek, 28 września, odbył się także wernisaż wystawy “Sierpień ‘80. Bez strachu, ale z rozwagą”
W piątek, 28 września, odbył się wernisaż wystawy “Sierpień ‘80. Bez strachu, ale z rozwagą”
fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

 

PRZYPOMINAMY, że osoby uczestniczące w obchodach Święta Wolności i Demokracji powinny zachować zasady bezpieczeństwa.  

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności: odstępu 1,5 m od innych osób oraz zasłaniania ust i nosa.

 

Nec temere, nec timide (Bez strachu, ale z rozwagą) – głosi dewiza umieszczona ok. 1610 roku w nadprożu przejścia z Sali Zimowej do Sali Czerwonej Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. 370 lat później według tej dewizy stoczniowcy ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina ogłosili strajk okupacyjny. Dołączały do nich delegacje kolejnych strajkujących przedsiębiorstw z całego kraju. Robotnicy nie wyszli na ulicę, ale czekali, aż władza przyjdzie do nich. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podjął z przedstawicielami rządu negocjacje, których przedmiotem było 21 postulatów. Udało się wynegocjować Porozumienie Gdańskie, które podpisano 31 sierpnia 1980 roku.

Zapraszamy na wystawę “Sierpień ‘80. Bez strachu, ale z rozwagą”, na której zgromadzono zdjęcia ok. 60 różnych autorów. Zdjęcia te pochodzą z zasobów archiwum ECS i innych kolekcji, m.in. dwóch francuskich fotoreporterów – Jeana-Louisa Atlana i Alaina Dejeana. Doskonale skadrowane, a dotąd rzadko publikowane, wielowymiarowo ukazują strajk i strajkujących.

Zdjęcia można oglądać do 30 września przed Europejskim Centrum Solidarności oraz w środku budynku na parterze. 

 

W piątek, 28 września, odbył się wernisaż wystawy “21 postulatów Młodych Ponad Podziałami”
W piątek, 28 września, odbył się również wernisaż wystawy “21 postulatów Młodych Ponad Podziałami”
fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

 

Po tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza trójmiejska młodzież zorganizowała marsz Ponad Podziałami, który przeszedł ulicami Gdańska 6 lutego 2019 roku. W tym trudnym momencie uczennice i uczniowie - inspirowani postulatami spisanymi na słynnych tablicach z sierpnia 1980 roku - sformułowali 21 nowych postulatów. Chcieli wyrazić swoje potrzeby, żądania i apele. Opowiedzieć, jaka Polska im się marzy i czego nie akceptują zarówno w małej codzienności, jak i w dużej polityce. 


21 POSTULATÓW MŁODYCH PONAD PODZIAŁAMI

My, młodzi, czujemy potrzebę zatroszczenia się o przyszłość kraju. Jesteśmy świadomi naszych różnic. Wierzymy, że dialog i wzajemny szacunek decydują o lepszej przyszłości. Marzy nam się Polska dla wszystkich – niezależnie od tego, jak każdy i każda z nas patrzy na świat. Nienawiść i nietolerancja to narzędzia proste w użyciu, ale przynoszące wyłącznie negatywne skutki. Nie chcemy ich ani w życiu codziennym, ani w polityce, ani w sferze kultury i mediów.

My, młodzi, jesteśmy ponad podziałami. Zależy nam na dobru Polski, świata i planety. Chcemy się angażować w sprawy dla nas ważne. Dlatego nic o nas bez nas – młodych.

1. Apelujemy o podniesienie poziomu debaty publicznej.
2. Nie chcemy, by politycy celowo pogłębiali podziały w społeczeństwie.
3. Żądamy niezależnych i obiektywnych mediów publicznych.
4. Chcemy, aby organy państwowe działały zgodnie z prawem.
5. Apelujemy o zwiększenie mocy sprawczej młodzieżowych rad miejskich oraz samorządów uczniowskich.
6. Domagamy się kształcenia obywatelskiego na wszystkich etapach edukacji.
7. Żądamy wprowadzenia do szkół warsztatów z zakresu przeciwdziałania dyskryminacji i przemocy.
8. Apelujemy o szerzenie tolerancji w społeczeństwie.
9. Nie chcemy, aby wolność słowa była pretekstem do krzywdzenia drugiego człowieka.
10. Prosimy, by na nienawiść nie odpowiadać nienawiścią.
11. Chcemy równego traktowania wszystkich orientacji seksualnych.
12. Zaprzestańmy dyskryminacji na tle etnicznym i rasowym.
13. Żądamy równouprawnienia płci.
14. Chcemy zaprzestania dyskryminacji poglądów politycznych.
15. Skończmy z szerzeniem piętnujących stereotypów w społeczeństwie.
16. Domagamy się, by placówki szkolne w godzinach popołudniowych oferowały zajęcia ogólnorozwojowe, artystyczne i sportowe.
17. Apelujemy o większą dostępność miejsc, które mogą posłużyć integracji młodzieży.
18. Chcemy, by młodzi ludzie angażowali się w sprawy społeczne i polityczne.
19. Apelujemy do polityków o uszanowanie instytucji kulturalnych i nieingerowanie w ich działalność.
20. Domagamy się szacunku dla środowiska naturalnego, które jest dobrem wspólnym.
21. Nic o nas bez nas – młodych.


40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych to właściwy moment, by zaprezentować 21 postulatów Młodych Ponad Podziałami szerszej publiczności w formie kampanii społecznej jako wystawa “21 postulatów Młodych Ponad Podziałami”.

Treść postulatów przełożono na język komunikacji wizualnej i nowoczesnego projektowania. To efekt pracy 21 twórczych i zaangażowanych osób, które odpowiedziały na otwarte zaproszenie do udziału w projekcie. Autorki i autorów plakatów wyróżnia wielość stosowanych technik artystycznych. Dzielą ich miejsca zamieszkania, daty urodzenia i ścieżki edukacji. Łączą zaś autentyczność, wrażliwość i zaangażowanie obywatelskie. 

Autorki i autorzy postulatów / Vladyslav Boyko, Dominika Chmielewska, Sylwia Doli Doliszna, Agata Dudzińska, Adrian Dziama, Ola Galewicz, Berenika Godlewska, Piotr Kaczmarek, Karo Koto, Magda Kowalska, Sławomir Jakub Krzyżak, Alicja Kultys, Rafał Kwiczor, Krzysiek Oleksiak, Dominika Padoł, Franco Polon, Joanna Rzezak, Joanna Sieczko, Kasia Sokołowska, Karolina Wiśniewska, Aleksander Znosko

Prace można oglądać do 1 września przed wejściem głównym do ECS od strony historycznej Bramy nr 2, w dniach 2 września - 30 września na placu przy fontannach od strony Placu Solidarności. 

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WERNISAŻY OBU WYSTAW

 

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok