Teatr Wybrzeże jak nowy! Otwarcie Dużej Sceny już w tym tygodniu - zobacz ZDJĘCIA

Wygodne fotele, lepsza widoczność, wymieniona scena obrotowa, nowa instalacja klimatyzacyjna... to tylko niektóre ze zmian w budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże, które czekają na widzów. W piątek, 6 października, odbędzie się oficjalne otwarcie z udziałem m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Pierwsza premiera odbędzie się 14 października. Już teraz zobaczcie pierwsze zdjęcia budynku po remoncie. 
02.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
oświetlony od wewnątrz dwupiętrowy budynek ze szklaną fasadą
Gruntowna modernizacja budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże przy Targu Węglowym to największa inwestycja w powojennej historii tego teatru
fot. Nate Cook

Laureat festiwali w Berlinie i Montrealu kręcił film w Gdańsku. W obsadzie Agnieszka Grochowska, Tomasz Schuchardt

Uroczyste otwarcie 6 października

Uroczyste otwarcie Dużej Sceny Teatru Wybrzeże po remoncie odbędzie się w piątek, 6 października. Ceremonii otwarcia dokona marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski. 

Po oficjalnym przecięciu wstęgi nastąpi część artystyczna zapowiadająca nadchodzącą premierę, połączona ze zwiedzaniem obiektu. Wstęp wyłącznie na zaproszenia.

dwupiętrowy budynek ze szklaną fasadą
Nowa fasada Teatru Wybrzeże to, jak mówi architekt Krzysztof Kozłowski, „powrót do czystej formy, którą reprezentował budynek po swoim powstaniu”
fot. Nate Cook

Pierwsza premiera tydzień później

Spektaklem otwierającym nową Dużą Scenę Teatru Wybrzeże będzie „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty, jednego z najgłośniejszych polskich reżyserów. Gdańska prapremiera tego narodowego arcydramatu odbędzie się w sobotę, 14 października - w 120-letnią rocznicę krakowskiej prapremiery, i dzień przed wyborami parlamentarnymi 2023.

Dramat Wyspiańskiego opowiada o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. Na pozór dzieje się jedynie w teatrze, ale w rzeczywistości odbywa się w o wiele istotniejszej sferze - wzniosłego, ale i przeklętego polskiego panopticum.

W spektaklu występują: Dorota Androsz, Justyna Bartoszewicz, Magdalena Boć, Małgorzata Brajner, Katarzyna Dałek, Magdalena Gorzelańczyk, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Piotr Chys, Robert Ciszewski, Jerzy Gorzko, Grzegorz Gzyl, Michał Jaros, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Jakub Nosiadek, Paweł Pogorzałek, Cezary Rybiński i Marek Tynda.

Adaptacja i reżyseria: Jan Klata; scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek; ruch sceniczny: Maćko Prusak; wideo: Natan Berkowicz.

Premiera: 14 października 2023 roku na Dużej Scenie, kolejne spektakle: 15, 17, 20, 21 i 22 października.

wnętrze, czerwona wykładzina i duży nowoczesny żyrandol, w tle szklana fasada
Przez zmodernizowaną szklaną fasadę frontową podziwiać można Wielką Zbrojownię i Katownię
fot. Nate Cook

Czy remont był potrzebny?

Początki budynku Dużej Sceny Teatru Wybrzeże sięgają 1967 roku - wybudowano go w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego, przebudowanego w latach trzydziestych dwudziestego wieku i zniszczonego pod koniec II Wojny Światowej. 

To charakterystyczny budynek o modernistycznej formie, z dużymi powierzchniami przeszkleń od strony Targu Węglowego. Od czasu powstania nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Z upływem lat infrastruktura uległa naturalnemu zużyciu, a w powiązaniu z postępem technologicznym sprawiło to, że stan techniczny obiektu znacząco odbiegał od współczesnych standardów i oczekiwań widzów.

wnętrze z innego kąta, czerwona wykładzina i duży nowoczesny żyrandol, po prawej szklana fasada, po lewej złota balustrada schodów prowadzących w dół
Zakres prac obejmował także m.in. przebudową widowni, foyer, wymianę instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, oraz urządzeń mechaniki sceny
fot. Nate Cook

Co się zmieniło?

Modernizację budynku Dużej Sceny rozpoczęto w lipcu 2020 roku. Inwestycja obejmowała kompleksową przebudowę sceny, widowni, foyer oraz zaplecza artystycznego. Przebudowie podlegał m. in. układ widowni - ze względu na niewłaściwą akustykę oraz słabą widoczność zrezygnowano z balkonów na rzecz widowni o układzie kinowym ze znacznymi przewyższeniami - zapewnia to doskonałą widoczność i akustykę ze wszystkich 341 miejsc.

Przebudowana została ponadto strefa wejścia i holu, z szatnią i toaletami, oraz strefa kas biletowych. Na potrzeby widzów przeznaczono całą powierzchnię parteru, rezygnując z wynajmowania części powierzchni podmiotom zewnętrznym.

czerwone schody ze złotą balustradą
Dominujące kolory to biel, czerwień i złoto
fot. Nate Cook

W obiekcie wymieniono wszystkie instalacje, poprawiono również parametry izolacyjne co, poza zapewnieniem komfortu użytkownikom, pozwoli na znaczne ograniczenie zużycia energii. Wymieniona została frontowa fasada. Przebudowane i wyposażone zostały również pomieszczenia zaplecza artystycznego i magazyny.

Obiekt zyskał nowoczesne urządzenia elektroakustyki, oświetlenia scenicznego i systemu inspicjenta, a także fotele teatralne i pozostałe wyposażenie. Całkowita wymiana urządzeń mechaniki sceny, zarówno górnej (sztankiety), jak i dolnej (scena obrotowa, zapadnie sceniczne) znacząco wzbogaci możliwości inscenizacyjne, pozwalając na prezentację bardziej dynamicznych i atrakcyjnych wizualnie produkcji.

W wyniku przedsięwzięcia budynek Dużej Sceny Teatru Wybrzeże stał się nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie. Całość obiektu dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

oświetlono na czerwono widownia
Układ widowni, dzięki przebudowie, zapewnia doskonałą widoczność i akustykę ze wszystkich miejsc
fot. Nate Cook

Inwestycja za 60 milionów

Trwająca ponad 3 lata modernizacja budynku Dużej Sceny była ostatnim etapem wieloletniego przedsięwzięcia inwestycyjnego, mającego na celu poprawę jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże. Była to największa, zarówno pod względem wartości, jak i stopnia złożoności, z prowadzonych dotąd przez Teatr inwestycji. Łączny budżet przedsięwzięcia wyniósł ok. 60 mln zł. Inwestycja sfinansowana została ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego (30,5 mln zł), Gminy Miasta Gdańska (10 mln zł), a także ze środków pochodzących z Pożyczki Miejskiej.

Kończy się remont Teatru Wybrzeże. Tak przebiegały prace wokół Dużej Sceny

taras, na nim kilka osób, w tle ceglana ściana zabytkowego budynku
Na dachu budynku Teatru Wybrzeże powstał taras widokowy
fot. Nate Cook

27. Festiwal Szekspirowski - nasze podsumowanie. Były emocje i wiele zaskoczeń

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask