W czasie przed pandemią Covid-19 Muzeum Bursztynu, oddział Muzeum Gdańska, z roku na rok poprawiało wyniki frekwencyjne. W 2019 r odwiedziło je blisko 100 tys. osób, a mogło by prawie dwukrotnie więcej. Niestety zabytkowy Zespół Przedbramia (Katownia), czyli obecna siedziba Muzeum Bursztynu nie jest przystosowana do tak wielkiej liczby zwiedzających. Budowa nowej siedziby dla tego oddziału była więc koniecznością. Wybór padł na duży i znakomicie zlokalizowany Wieli Młyn. Dzięki przeprowadzce prawie trzykrotnie zwiększy się powierzchnia wystawiennicza.
Remont Wielkiego Młyna i adaptacja do nowej funkcji Muzeum Bursztynu rozpoczęła się w grudniu 2018 roku. Obecny etap prac przebiega w ramach wspólnego polsko-rosyjskiego projektu, który ma na celu udostępnienie dziedzictwa związanego ze Złotem Bałtyku dla każdego gdańszczanina i turysty.
Projekt „Połączeni bursztynem” zakłada działania na łączną kwotę 2 293 426,24 EUR. Beneficjent – Muzeum Gdańska, ma do dyspozycji 1 550 009,56 EUR, z czego wkład własny to 155 000,97 EUR, a dofinansowanie ze środków UE 1 395 008,59 EUR. Partner – Muzeum Światowego Oceanu będzie zarządzać budżetem o wartości 743 416,68 EUR, z czego 74 341,66 to wkład własny, a 669 075,02 EUR dofinansowanie Federacji Rosyjskiej. Dofinansowanie Unii Europejskiej i Federacji Rosyjskiej wynosi łącznie 90% wartości projektu. |
W pierwszym etapie prac remontowych zlikwidowano pozostałości po dawnym centrum handlowym, które największą popularnością cieszyło się w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Wymieniony został też dach i stolarka okienna. Obecnie w Wielkim Młynie trwają prace we wnętrzu. Układane są już posadzki. Na drugim piętrze widać ułożone płyty z czarnego granitu z Indii. Tu do pokrycia jest aż 4 tys. mkw. Niedługo dotrze kolejne 2 tys. mkw granitu, który pokryje także parter i pierwsze piętro. Na schodach montowane są nowe barierki, a w pomieszczeniach sanitarnych układana jest glazura.
Wykonawca powinien zgodnie z umową zakończyć prace w Wielkim Młynie do końca kwietnia 2021 r. Od maja mogłaby się więc w Muzeum Bursztynu rozpocząć instalacja wystawy stałej. Czas pandemii Covid-19 stwarza pewne trudności, ale dyrekcja Muzeum chciałaby zgodnie z planem oddać nowy obiekt do dyspozycji zwiedzających latem tego roku.
- Termin oddania Muzeum Bursztynu pozostaje niezmieniony. Pracujemy zgodnie z harmonogramem – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.
Na potrzeby usługowo-gastronomiczne zostanie przeznaczona dolna kondygnacja – znajdziemy tu restauracje i sklepy z wyrobami jubilerskimi. Na te usługi rozpisano przetargi, których szczegóły znajdują się na stronie Muzeum Gdańska. Na pozostałych poziomach zostanie zaaranżowana wystawa stała, sala wystaw czasowych i pomieszczenia administracyjno-biurowe.
Na pierwszym piętrze ma być ukazany bursztyn w naturze, na drugim – bursztyn w kulturze. Będzie tu też miejsce na prowadzenie działalności edukacyjnej. Nowa wygodna przestrzeń w Wielkim Młynie będzie dostępna dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.