• Start
  • Wiadomości
  • Znani też w Brazylii: huczne 70 lat Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego

Znani też w Brazylii: huczne 70 lat Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego

Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne popularyzuje fotografię, wspiera jej rozwój i poświęcone jej inicjatywy. Należą do niego doświadczeni i młodzi twórcy, zarówno zawodowi fotograficy, jak i pasjonaci. W tym roku gdańska organizacja, doceniona m.in. w Sao Paolo, obchodzi 70 lat istnienia. Z tej okazji przez cały rok zaprasza na wyjątkowe, jubileuszowe wystawy i wydarzenia.
17.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

O gdańskim stowarzyszeniu wiedzą nawet w Brazylii

Początki tej organizacji sięgają 1947 roku. Wtedy, w Gdańsku, w niewielkim sklepiku zebrały się osoby od dłuższego czasu interesujące się żywo fotografią. Był wśród nich m.in. Zbigniew Kosycarz, który przez kilkadziesiąt lat dokumentował odbudowę zniszczonego przez wojnę Gdańska i życie codzienne jego mieszkańców.

- Zbierali się w sklepiku, a właściwie w niewielkiej firmie fotograficznej, prowadzonej przez jednego z nich. Pewnego dnia doszli do wniosku, że są tak zainteresowani tym tematem, że czas, by to zalegalizować. Tak powstało Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne - mówi Adam Dereszkiewicz z GTF.

Od momentu powstania celem Towarzystwa jest popularyzacja fotografii i wspieranie inicjatyw związanych z tą dziedziną sztuki na Pomorzu. Za swoją działalność, a szczególnie za opiekę nad gdańską kulturą, w 2002 roku GTF zostało wyróżnione przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza.

W ciągu 70 lat istnienia organizacja odniosła nie tylko lokalne sukcesy. W 1971 roku w Sao Paulo, największym mieście Brazylii, uznano GTF za najlepsze towarzystwo fotograficzne na świecie. Także członkowie Towarzystwa odnoszą liczne sukcesy artystyczne, a ich prace są nagradzane na polskich i europejskich konkursach fotograficznych.

Co ważne, do organizacji należą dziś nie tylko zawodowcy i ludzie doświadczeni, ale także młodzi, dopiero raczkujący fotografowie i pasjonaci, robiący zdjęcia dla przyjemności. Z myślą o nich GTF prowadzi kursy i warsztaty fotograficzne, organizuje konkursy i plenery fotograficzne.

- Osoby uczące się fotografii zawsze mogą liczyć na pomoc koleżanek i kolegów, którzy chętnie dzielą się umiejętnościami i doświadczeniem - zapewniają członkowie organizacji.

Jedna z prac, którą można oglądać na wystawie Duety

70-lecie uczczą z pompą

Siedem dekad istnienia zaowocowało ogromnym dorobkiem fotograficznym i doświadczeniem. Przypadający w tym roku jubileusz organizacja postanowiła uczcić hucznie, organizując blisko dziesięć wystaw czasowych, które będą odbywały się w poszczególnych miesiącach w różnych dzielnicach Gdańska.

- Na cały rok 2017, w związku z jubileuszem 70-lecia działalności GTF, zaplanowaliśmy szereg wystaw, które mamy nadzieję znajdą zainteresowanie gdańskiej, i nie tylko gdańskiej, publiczności - zaprasza Adam Dereszkiewicz.

Marzec upłynie pod znakiem „Duetów” - realizowanej w ramach jubileuszu ciekawej wystawy zdjęć, wykonanych przez członków Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. Prezentuje ona fotografie ponad 30 artystów, będących interpretacjami wizualnymi znaczenia tytułowego słowa „duety”. Znalazły się wśród nich zarówno obserwacje jak i kreacje, portrety, architektura czy fotografia krajobrazowa. Prace można obejrzeć w Stacji Orunia (Gdańsk, ul. Dworcowa 9) codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 11-19 - do 31 marca 2017 r. Wstęp wolny.

27 kwietnia w Dom Uphagena (Gdańsk, ul. Długa 12) rozpocznie się natomiast Wystawa Jubileuszowa „70-lecie GTF”, która potrwa do 4 czerwca 2017 r. Następnie w maju w Bibliotece na Żabiance znów będzie można podziwiać prace z wystawy „Duety”. To nie jedyna atrakcja zaplanowana wtedy przez organizację – także w maju odbędzie się Inauguracja Galerii GTF - nowej przestrzeni wystawienniczej w Gdańsku.

W lipcu w Bibliotece Pod Kotem i Myszą (Gdańsk, ul. Joachima Lelewela 21) oglądać będzie można „Wystawa Jubileuszową - fragmenty”, która w październiku przeniesie się z kolei do GAK Stacji Orunia (Gdańsk, ul. Dworcowa 9). W listopadzie będzie natomiast kolejna, ostatnia szansa, by zobaczyć „Duety” - tym razem w Bibliotece Pod Kotem i Myszą.

Również w listopadzie w Domu Uphagena rozpocznie się „Wystawa o tematyce gdańskiej (archiwalno-współczesna)”, którą będzie można oglądać od 9 listopada do 3 grudnia 2017 r. Cykl jubileuszowych wystaw zakończy grudniowa ekspozycja „Portrety z Archiwum GTF” w Bibliotece Oliwskiej (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 9).

Szczegóły wkrótce.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!