• Start
  • Wiadomości
  • Znana w świecie gdańska śpiewaczka operowa skończyła 80 lat. Jubileusz profesor Bożeny Porzyńskiej 

Znana w świecie gdańska śpiewaczka operowa skończyła 80 lat. Jubileusz profesor Bożeny Porzyńskiej 

Zasłynęła rolami w operach „Tosca”, „Madame Butterfly”, „Carmen”, „Nabucco”, „Lohengrin”, „Halka” czy „Eugeniusz Oniegin”. Oprócz arii ma w dorobku także piosenki o tematyce patriotycznej i religijnej. Prof. Bożena Porzyńska, bo o niej mowa, podczas uroczystości w Akademii Muzycznej w Gdańsku w poniedziałek 26 lutego świętowała 80. urodziny. Z tej okazji Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie Kultury wręczył sopranistce prezydent Piotr Borawski.
26.02.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240226-nagroda-amuz-10_949x633
Profesor Bożena Porzyńska to sopranistka i mezzosopranistka, pedagożka m.in. Akademii Muzycznej w Gdańsku. 26 lutego obchodziła 80. urodziny
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Bożena Antonina Porzyńska urodziła się 26 lutego 1944 roku w Landwarowie na Wileńszczyźnie. Zamiłowanie do muzyki towarzyszyło jej od dzieciństwa, m.in. za sprawą dziadka, który był pianistą i organistą.

Naukę śpiewu rozpoczęła w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej w Gdańsku-Wrzeszczu pod kierunkiem Haliny Mickiewiczówny. Ukończyła ją w 1968 roku. Równocześnie przez dwa lata zdobywała umiejętności aktorskie, pracując w gdańskim Teatrze Miniatura. Studia wokalne w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu Barbary Bragińskiej-Iglikowskiej ukończyła z wyróżnieniem w 1974 roku. Już jako studentka rozpoczęła błyskawiczną karierę - zdobywając nagrody na trzech międzynarodowych konkursach wokalnych.

Po prawej stoi jubilatka, po lewej - dwaj mężczyźni w średnim wieku, jeden trzyma dyplom w teczce, drugi ma torbę z upominkami
Za wieloletnią działalność artystyczną prof. Bożena Porzyńska odebrała z rąk prezydenta Piotra Borawskiego Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury. W imieniu Rady Miasta Gdańska jubilatkę uhonorował radny Przemysław Malak z klubu PiS
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Kariera w Gdańsku, Łodzi i Poznaniu 

Zadebiutowała w 1974 roku na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku partią Madame Butterfly w operze Giacomo Pucciniego. W 1975 roku podjęła roczną współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi, by kolejne dwa sezony spędzić na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku. W latach 1977-1981 była śpiewaczką w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a w latach 1981-1984 śpiewała w Operze w Bydgoszczy. Potem w 1984-1989 powróciła na scenę Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Jako solistka teatrów operowych zasłynęła rolami w operach „Tosca” i „Madame Butterfly” wspomnianego Giacomo Pucciniego, Miacaeli w „Carmen” Georgesa Bizeta, Abigail w „Nabucco” Giuseppe Verdiego, Elzy z „Lohengrin” Richarda Wagnera, a także w tytułowych rolach w operach Stanisława Moniuszki „Hrabina” i „Halka” oraz w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego. W swoim repertuarze posiada 21 oper, partie oratoryjne oraz pieśni kompozytorów polskich i obcych.

Występowała w wielu krajach w Europie, m.in. w Niemczech, Hiszpanii, Słowacji, Francji, Rumunii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Czechosłowacji, Belgii i we Włoszech, a także w Stanach Zjednoczonych i ZSRR.

20240226-nagroda-amuz-52_949x633
O dokonaniach śpiewaczki przypomniał prowadzący uroczystość urodzinową prof. dr hab. Piotr Kusiewicz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Działalność pozaoperowa

W swoim dorobku artystka posiada nagrania nie tylko arii z oper, ale także muzyki wokalnej o tematyce patriotycznej i religijnej. Poświęciła się również działalności pedagogicznej. W 1979 roku objęła stanowisko starszego wykładowcy w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Po przeniesieniu się do Gdańska, od 1982 roku, prowadzi klasę śpiewu solowego oraz naucza emisji głosu w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Aktorskim, obecnie w stopniu profesora tej uczelni. Jest także profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. Ponadto wykłada w tej uczelni na Podyplomowym Studium Wokalistyki. Przez wiele lat prowadziła klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu. Przez dwa lata pracowała w Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. 

Do jej najwybitniejszych wychowanków należą m.in. Dawid Jung (tenor dramatyczny występujący w Rzymie, kantor papieski, doskonalił wokalistykę w Italii, Katarzyna Mędlarska (sopran dramatyczny występująca we Włoszech) i prof. dr hab. Aleksandra Bubicz-Mojsa (sopran koloraturowy).

Nagrody w Tokio, Barcelonie, Francji i Gdańsku

W 1973 roku otrzymała IV nagrodę w Tokio-Nagasaki, a rok później - III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Francesco Vinas w Barcelonie, oraz I nagrodę i Grand Prix i Wielką Wazę Prezydenta Francji na XX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie (Francja). 1975 rok przyniósł jej natomiast Nagrodę Wojewody Gdańskiego „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki”. W 1976 roku odebrała Złoty Medal na Festiwalu Śpiewaczym im. Kati Popowej w Pleven w Bułgarii.

W poniedziałek, 26 lutego, podczas uroczystości a okazji 80. urodzin, która odbyła się w Akademii Muzycznej w Gdańsku, prof. Bożena Porzyńska odebrała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury. Nagrodę wręczył sopranistce zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski. Uroczystość, którą poprowadził prof. dr hab. Piotr Kusiewicz, uczciły pieśni i arie operowe w wykonaniu absolwentów i wychowanków jubilatki. Towarzyszył im akompaniator Tomasz Jocz na fortepianie.

Zobacz fotorelację z uroczystości z okazji jubileuszu 80. urodzin prof. Bożeny Porzyńskiej:



 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic