Co o rekrutacji mówi statystyka?
Wyniki rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w mieście przedstawili dziennikarzom: Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Grzegorz Kryger, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego.
DANE STATYSTYCZNE - REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH NA ROK SZKOLNY 2023/2024, ETAP I:
- Liczba kandydatów do gdańskich szkół średnich ogółem (samorządowe i niesamorządowe): 9 439
- Liczba kandydatów z I preferencji do gdańskich szkół samorządowych: 6 809, w tym kandydaci spoza Gdańska: 32 procent (w roku ubiegłym proc.)
- Liczba miejsc wystawionych w rekrutacji do gdańskich szkół samorządowych: 6 159 (w roku ubiegłym 5 582)
- Liczba uczniów zakwalifikowanych do gdańskich szkół samorządowych: 5 935 (w roku ubiegłym 5 381)
- Liczba uczniów niezakwalifikowanych do gdańskich szkół szkół samorządowych: 874 (w roku ubiegłym 1 477), w tym mieszkańców Gdańska: 556
Będzie dodatkowych pół tysiąca miejsc
- Na obecnym etapie mamy jeszcze ok. 100 wolnych miejsc w szkołach, uwzględniając to, że niektórzy uczniowie powtarzają klasę. Oprócz tych 100 miejsc, które pozostały po I etapie rekrutacji, dołożymy kolejne 400 miejsc. Zrobimy to poprzez zwiększenie liczby klas w szkołach, a także zwiększenie liczebności klas. Staramy się, aby liczebność klas nie przekroczyła 34 uczniów i uczennic - poinformowała Monika Chabior.
Podkreśliła, że 500 dodatkowych miejsc dla uczniów obejmie wszystkie rodzaje szkół: licea, technika i szkoły branżowe.
Jak będzie dalej przebiegać rekrutacja?
Dyrektor Wydziału Edukacji w gdańskim magistracie wyjaśnił, że podanie przez szkoły listy zakwalifikowanych osób nie kończy jeszcze I etapu rekrutacji.
Szkoła z morenowego wzgórza. XX LO w kwiecie wieku, “stuknęła” 30-tka
- Od jutra, 20 lipca, do 26 lipca do godz. 15.00 kandydaci zakwalifikowani muszą potwierdzić jeszcze wolę uczęszczania do danej szkoły. Dopiero to pokaże autentyczne i ostateczne listy przyjętych uczniów do poszczególnych szkół i klas. Dzisiaj przedstawione dane statystyczne mogą się jeszcze zmieniać. Nie każdy bowiem uczeń potwierdzi w najbliższych dniach wolę uczęszczania do szkoły, w której się zakwalifikował i będzie jeszcze szukał szczęścia w rekrutacji uzupełniającej - dodał Grzegorz Kryger.
INNE WAŻNE INFORMACJE DOTYCZĄCE REKRUTACJI DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH:
- 27 lipca, do godz. 14.00 szkoły podadzą do wiadomości listy kandydatów ostatecznie przyjętych i nieprzyjętych po I etapie rekrutacji
- Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się 1 sierpnia i potrwa do 3 sierpnia
- Wnioski należy składać bezpośrednio w szkołach – na tym etapie nie obowiązuje rekrutacja elektroniczna. Nie zmieniają się natomiast kryteria rekrutacji tj. kryteria punktowe
- Wyniki rekrutacji uzupełniającej: listy zakwalifikowanych 11 sierpnia
- Potwierdzanie woli przez uczniów w dniach 14-17 sierpnia
- Ostateczna lista przyjętych i zakończenie procesu rekrutacji 18 sierpnia
Nauczyciele pilnie poszukiwani
Problemem o skali ogólnopolskiej, który także jest obecny w Gdańsku, są luki w kadrze nauczycielskiej w szkołach. W naszym mieście na ok. 7 tysięcy etatów nauczycieli liczba wakatów wynosi ok. 300-400.
To jeden z najstarszych "ogólniaków" w Gdańsku. VI LO świętowało jubileusz 75-lecia
- Co nie stanowi jeszcze zagrożenia, jeżeli chodzi o realizację podstawy programowej, ale jest już wyzwaniem dla dyrektorów szkół. W tym kontekście warto też zwrócić uwagę, ile godzin pracują nauczyciele. Dziś trudno znaleźć nauczyciela, który pracuje na "gołym etacie". Najczęściej jest to 1,5 etatu i łączenie pracy w więcej niż jednej szkole - objaśnił Grzegorz Kryger.