• Start
  • Wiadomości
  • Zmarła Ursula Happe - pływaczka, niemiecka mistrzyni olimpijska urodzona w Gdańsku

Zmarła Ursula Happe - pływaczka, niemiecka mistrzyni olimpijska urodzona w Gdańsku

Gdy została mistrzynią olimpijską w Melbourne w 1956 roku miała 30 lat i dwójkę dzieci - Ursula Happe, pierwsza powojenna medalistka olimpijska RFN, trenowała od najmłodszych lat w rodzinnym Gdańsku. Zmarła 31 marca w wieku 94 lat w Dortmundzie.
12.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ursula Happe 1926 - 2021
Ursula Happe 1926 - 2021
Fot. Fb SV "Westfalen" Dortmund

 

Ursula Happe z domu Krey urodziła się 20 października 1926 roku w Gdańsku. Od najmłodszych lat wykazywała się nieprzeciętnym talentem pływackim i pierwsze kroki w sporcie stawiała pod okiem swojego ojca Williego Kreya, który był nauczycielem pływania i kierownikiem kąpieliska miejskiego na Dolnym Mieście. Kąpielisko to funkcjonowało w wodach Opływu Motławy, na wysokości dzisiejszego stadionu żużlowego GKS Wybrzeże (przed wojną Kampfbahn Niederstadt) - przed wojną nie było w naszym mieście krytych pływalni.

- Od końca lat 20. XX w. rodzina Kreyów mieszkała praktycznie na stadionie i przy kąpielisku - mówi dr Jan Daniluk badacz dziejów Gdańska, historyk z Hevelianum. - To musiało być mieszkanie służbowe, bo w budynku należącym do miasta, w którym znajdowało się zaplecze dla pobliskiego stadionu i pływalni, mieszkały także inne osoby związane z gdańskim sportem, choćby Robert Sander, współzałożyciel pierwszego gdańskiego klubu piłkarskiego (w 1903 roku), zapalony wioślarz, dziennikarz sportowy, a w okresie międzywojennym – kierownik miejskiego Biura ds. Ćwiczeń Fizycznych (sportu). Był sąsiadem Kreyów. Cóż, młoda Ursula chyba była skazana na to, by zostać sportowcem...

 

Gdzie mieszkała Ursula Krey? Dr Jan Daniluk oznaczył niebieskim prostokątem na planie Gdańska z 1933 roku
Gdzie mieszkała Ursula Krey? Dr Jan Daniluk oznaczył niebieskim prostokątem na planie Gdańska z 1933 roku
ze zbiorów The Library of Chicago University

 

Rozwój sportowy młodej gdańszczanki przerwał wybuch II wojny światowej. W 1945 roku rodzina Kreyów uciekła z Gdańska do Kilonii, gdzie Ursula już w 1949 roku wygrała niespodziewanie swoje pierwsze mistrzostwa krajowe w pływaniu. Rok później wyszła za mąż za swojego trenera Heinza Güntera Happe, małżeństwo przeprowadziło się do Dortmundu. 

Choroba, a później narodziny pierwszego dziecka wstrzymały na kilka lat rozwój jej kariery sportowej, ale już w 1954 rok Ursula Happe wygrała Mistrzostwa Europy na dystansie 200 m stylem klasycznym.

A dwa lata później - już jako matka dwójki dzieci, w wieku 30 lat, w tej samej konkurencji zdobyła olimpijskie złoto w Melbourne, ustanawiając w finale nowy rekord igrzysk (2:53,1). Po tym sensacyjnym zwycięstwie zakończyła karierę sportową, ale do końca życia regularnie pływała, pracowała jako nauczycielka pływania w Związku Pływackim “Westfalen” w Dortmundzie. Wychowała czwórkę dzieci.

Jej syn Thomas w 1984 roku zdobył srebro igrzysk olimpijskich w Los Angeles jako zawodnik drużyny piłki ręcznej RFN.

W 1997 roku Ursula Happe została wprowadzona do Międzynarodowej Galerii Sław Pływania (International Swimming Hall of Fame). Z polskich pływaków w tym gronie od 2019 roku jest Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska z 2004 roku. 

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask