• Start
  • Wiadomości
  • Zmarła Olga Krzyżanowska - zasłużona gdańszczanka. Przeczytaj ostatni wywiad

Zmarła Olga Krzyżanowska - zasłużona gdańszczanka. Przeczytaj ostatni wywiad

To wiadomość, która zasmuci tysiące gdańszczan. W piątek, 22 czerwca, w wieku 88 lat zmarła Olga Krzyżanowska - lekarka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL, w wolnej Polsce parlamentarzystka z Pomorza, wicemarszałek Sejmu RP w latach 1989-97. Była córką podpułkownika Aleksandra Krzyżanowskiego, ps. “Wilk”, komendanta Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej.
22.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Olga Krzyżanowska 1929-2018. Zdjęcie pochodzi z 8 września 2016 r., z uroczystości w ECS, podczas której Oldze Krzyżanowskiej i prof. Joannie Muszkowskiej-Penson wręczono odznaki honorowe 'Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka'
Olga Krzyżanowska 1929-2018. Zdjęcie pochodzi z 8 września 2016 r., z uroczystości w ECS, podczas której Oldze Krzyżanowskiej i prof. Joannie Muszkowskiej-Penson wręczono odznaki honorowe 'Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka'
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

- To był piękny człowiek i piękny, spełniony życiorys - mówi Bożena Grzywaczewska, była działaczka gdańskiej opozycji demokratycznej w PRL, zaprzyjaźniona z Olgą Krzyżanowską. - Ale i tak trudno przyjąć tę bolesną wiadomość.

Jako pierwszy o śmierci Olgi Krzyżanowskiej poinformował na swoim Facebooku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz: "Była osobą niezwykłej kultury, intelektu i zasług. Będzie nam Jej brakowało!".


Pod koniec 2017 r. red. Maria Mrozińska przeprowadziła dla portalu Gdańsk.pl wywiad z Olgą Krzyżanowską - najprawdopodobniej ostatni przed śmiercią tej wybitnej gdańszczanki.

CZYTAJ: Nie znoszę uproszczonych czarno-białych ocen


Olga Krzyżanowska od zakończenia II wojny światowej mieszkała w Gdańsku. Zmarła w swoim domu na Wzgórzu Mickiewicza.

Rocznik 1929. Jako nastolatka w czasie okupacji była harcerką Szarych Szeregów w Warszawie. Po wojnie z mamą przeniosła się do Gdańska, gdzie ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej. Do 1989 r. kierowała Wojewódzką Przychodnią Przemysłową w Gdańsku.

Od 1980 roku była działaczką “Solidarności”, co w efekcie zaprowadziło ją do świata polityki. W latach 1989-2005 była kilkakrotnie wybierana z Okręgu Gdańskiego na posła i senatora RP (m.in. z ramienia Komitetu Obywatelskiego “S”, Unii Demokratycznej i Unii Wolności”).

W roku 2010 i 2015 należała do komitetu poparcia kandydatury Bronisława Komorowskiego w wyborach na urząd Prezydenta RP.

Do końca była członkinią Rady Fundacji im. Batorego.

    TV

    Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki