• Start
  • Wiadomości
  • Zmarła Mira Urbaniak - dziennikarka i żeglarka, była redaktor naczelna Radia Gdańsk

Zmarła Mira Urbaniak - dziennikarka i żeglarka, była redaktor naczelna Radia Gdańsk

Mira Urbaniak jako dziennikarka specjalizowała się w tematyce morskiej, była uczestniczką rejsów na najbardziej znanych polskich żaglowcach, popularyzatorką żeglarstwa i organizatorką imprez żeglarskich, a także uczestniczką wypraw na Spitzbergen. Przez większość życia związana była z Wybrzeżem Gdańskim, ostatnie lata spędziła w Kołobrzegu, gdzie zmarła 29 sierpnia 2021 roku w wieku 70 lat.
30.08.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mira Urbaniak (1951-2021)
Mira Urbaniak (1951-2021)
fot. Katarzyna Wolnik-Sayna

 

Urodzona szczecinianka (w 1951 roku), dorastała w Wolinie i na Helu, na Politechnice Gdańskiej studiowała elektromechanikę okrętową, później ukończyła także handel zagraniczny.

Jako żeglarka uczestniczyła w rejsie “Daru Młodzieży” na Wyspy Kanaryjskie, na “Zawiszy Czarnym” w etapie dookoła świata (opłynęła wówczas m. in. Przylądek Horn) oraz po Wielkich Jeziorach Amerykańskich, na ORP “Iskra w regatach Columbus ‘92”, na STS “Fryderyk Chopin”w półrocznym rejsie karaibskim jako nauczycielka w “Szkole pod Żaglami”. Uczestniczyła także w trzech wyprawach na Spitzbergen.

 

Z dziennikarstwem zetknęła się już podczas studiów, w ramach Studenckiej Agencji Radiowej. Po dwuletniej pracy w Biurze Projektowym Przemysłu Okrętowego w Gdańsku, w roku 1977 rozpoczęła pracę w Radiu Gdańsk, z której zrezygnowała w czasie stanu wojennego. W roku 1991 Mira Urbaniak została redaktor naczelną gdańskiego radia. To pod jej kierownictwem powstał całodobowy programu rozgłośni. Za nocny program radiowy na pokładzie żaglowca i opracowanie projektu promocji gdyńskiego finału The Cutty Sark Tall Ships Races 1992, otrzymała tytuł “Homo Popularis”, a od prezydenta Gdyni nagrodę za cykl programów z okazji 60-lecia miasta.

W roku 1993 doprowadziła do przekształcenia Radia Gdańsk w spółkę akcyjną i odeszła z redakcji. W dalszych latach, aby móc spełniać marzenia o żeglarskich wyprawach, dwukrotnie sprzedawała swoje mieszkania. Współpracowała z ogólnopolskim magazynem “Rejs”, “Gazetą Kołobrzeską”, Radiem Kołobrzeg, TVP Gdańsk. Była współorganizatorką gdyńskiego zlotu żaglowców The Cutty Sark Tall Ships Races ‘2003, a później, przez wiele lat, podobnych międzynarodowych imprez żeglarskich w Szczecinie.

Więcej informacji na temat życia Miry Urbaniak - w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich portalu Żeglarski.info

 

Korzystałam z artykułów - Zygmunta Kowalskiego, który ukazał się na portalu Żagle w 2014 roku oraz z informacji o śmieci Miry Urbaniak zamieszczonej na portalu Żeglarski.info.

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury