• Start
  • Wiadomości
  • Nie żyje Aneta Szyłak – organizatorka CSW „Łaźnia” i NOMUSu 

Tworzyła CSW „Łaźnia” i NOMUS. Pogrzeb Anety Szyłak w najbliższy piątek

Aneta Szyłak (1959-2023) była polonistką, krytyczką sztuki i kuratorką wystaw w Polsce i za granicą, animatorką życia artystycznego w Gdańsku. Kierowała Instytutem Sztuki Wyspa, organizowała najważniejsze instytucje kultury w mieście - Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia" i Nowe Muzeum Sztuki NOMUS. Zmarła po długiej chorobie. Humanistyczna ceremonia pogrzebowa Anety Szyłak odbędzie się w piątek, 10 listopada, o godz. 14, na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, ul. Dąbrowskiego 2.
31.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zobacz film poświęcony Muzeum Sztuki Nomus, którego Aneta Szyłak była pomysłodawczynią. W filmie wypowiedzi Anety Szyłak

NOMUS - inauguracja nowego oddziału Muzeum Narodowego. Muzeum ze stemplem wolności [ROZMOWA]

- Z ducha to muzeum musi być gdańskie, czyli akcentujące sprawę wolności twórczej, osobistej, praw obywatelskich, zaangażowania w pokój na świecie. Również problemy ekonomii i to, jak wpływa na migracje ludzi - mówiła Aneta Szyłak w wywiadzie dla gdansk.pl o priorytetach powstającego Nowego Muzeum Sztuki NOMUS, tuż przed jego otwarciem. Aneta Szyłak była jego pomysłodawczynią i pełnomocniczką.

Informację o śmierci Anety podała na FB Aleksandra Grzonkowska, kierowniczka NOMUS

Aneta Szyłak ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim pisząc pracę magisterską u prof. Anny Martuszewskiej.

Pracę zawodową rozpoczęła w Pucku, w drugiej połowie lat 80., organizując wystawy sztuki współczesnej w salach Muzeum Ziemi Puckiej. 

Kobieta bez makijażu, z długimi włosami, w czarnym golfie. Ma smutny wyraz twarzy. Stoi na tle bardzo kolorowego obrazu
Aneta Szyłak (1959-2023) - była kuratorką, krytyczką sztuki, jedną z najbardziej kreatywnych osób życia artystycznego Gdańska. Wrażliwą i wspaniałą przyjaciółką
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Niezwykle aktywna i twórcza, kierowała Instytutem Sztuki Wyspa w Gdańsku (do stycznia 2015), była wiceprezeską Fundacji Wyspa Progress (do października 2015), wcześniej współautorką koncepcji Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, do powołania którego doprowadziła w 1998 roku i do 2001 roku kierowała tą instytucją.

Piastowała stanowisko wiceprezeski Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA, była wielokrotną stypendystką m.in. Fundacji Kościuszkowskiej i British Council. "Pracowała z ważnymi artystami i instytucjami; wiele instytucji współzakładała, wspierała, inspirowała. Uważam, że mimo to pozostaje boleśnie niedoceniona - zarówno jako (publiczna) intelektualistka, jak i organizatorka" - napisał na Facebooku Arkadiusz Półtorak, prezes AICA Polska. Dodał również: - "W AICA planowaliśmy przyznać jej nagrodę za całokształt dorobku w trakcie nadchodzącego kongresu. Wielka szkoda, że tę nagrodę przyznamy pośmiertnie".

2021-10-19_nomus_036_422x633.JPG
Aneta Szyłak przed otwarciem Nowego Muzeum Sztuki NOMUS w Gdańsku, z nieodłącznym psem Węgielkiem
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Lista jej działań kuratorskich jest bardzo długa. Są na niej takie tytuły, jak: Architectures of Gender. Contemporary Women’s Art in Poland w SculptureCenter w Nowym Jorku (2003 r.); Palimpsest Muzeum podczas Łódź Biennale w Pałacu Poznańskiego w Łodzi; BHP w Instytucie Sztuki Wyspa; Dialog Loci na terenie dawnej twierdzy w Kostrzynie nad Odrą (wszystkie w 2004 r.); Strażnicy Doków w Instytucie Sztuki Wyspa (2005 r.); Ewa Partum: Legalność Przestrzeń w Wyspie i You won’t feel a thing w Kunsthaus Dresden (2006 r.).

W 2014 Aneta Szyłak założyła Fundację Alternativa zajmującą się promowaniem twórczości artystycznej, badawczej i kuratorskiej w dziedzinie sztuk wizualnych.

Praca nad powstaniem NOMUSu (dziś oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku) pochłaniała ją od 2015 do 2021. Była główną organizatorką powstającego muzeum, autorką manifestu, nazwy tej instytucji i jego pierwszą kierowniczką do końca 2021 r.

fragm. Manifestu NOMUS

Muzeum to przestrzeń uczestnictwa i źródło wiedzy, wyrównujące możliwości dostępu do kultury, demokratyczne i otwarte.

Aneta Szyłak zmarła po długiej chorobie 31 października 2023 roku. Miała 64 lata.

Ogromnie zasmuceni tą wiadomością, bliskim i przyjaciołom artystki, artystom i gdańszczanom redakcja gdansk.pl składa najszczersze kondolencje. 

Pogrzeb Anety Szyłak

Humanistyczna ceremonia pogrzebowa Anety Szyłak odbędzie się w piątek, 10 listopada, o godz. 14.00 na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, ul. Dąbrowskiego 2. Spotykamy się przed kaplicą, tuż za bramą główną cmentarza.

Organizatorzy ceremonii informują, że o godz. 16 bliscy i znajomi Anety będą ją wspominać w miejscu, które wymyśliła i utworzyła – w Nowym Muzeum Sztuki NOMUS, ul. Stefana Jaracza 14.

"Prosimy nie przynosić kwiatów, w zamian prosimy o wpłaty na konto Domu Hospicyjnego w Pruszczu Gdańskim i organizacji opiekujących się zwierzętami – Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Promyk” lub fundacji KOTangens".

Nowe Muzeum Sztuki NOMUS - tłumy na otwarciu wyjątkowej przestrzeni dla sztuki współczesnej

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!