Pożegnanie „Mistrza”. Ryszard Zieniawa - pogrzeb wybitnego trenera w piątek, 19 czerwca
Zygfryd Stanisław Korpalski urodził się 24 kwietnia 1930 roku w Tczewie. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie (rocznik 1950), następnie rozpoczął studia artystyczne w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku z siedzibą w Sopocie (obecnej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku). Kształcił się na Wydziale Rzeźby, w pracowni jednego z najbardziej cenionych polskich rzeźbiarzy - profesora Stanisława Horno-Popławskiego.
W latach 1952-1958 Zygfryd Korpalski kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Leningradzie u profesora Lisowa, gdzie uzyskał dyplom. Po powrocie ze studiów osiadł w Gdańsku, gdzie brał udział w licznych realizacjach rzeźbiarskich i rekonstrukcjach w trakcie odbudowy Głównego Miasta. Swój talent rzeźbiarski zaprezentował podczas odtwarzania zniszczonych lub utraconych bezpowrotnie elementów kamieniarsko-metaloplastycznego wyposażenia wielu historycznych budowli Głównego i Starego Miasta.
Od 1962 roku aktywnie brał też udział w wystawach i konkursach krajowych i zagranicznych - w Czechosłowacji, NRD, RFN, Norwegii, Bułgarii i ZSRR. Uprawiał rzeźbę pomnikową, płaskorzeźbę i medalierstwo. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu gdańskiego.
Do najbardziej charakterystycznych jego prac należy rzeźba konia na jednym ze szczytów dawnego Dworu Miejskiego (obecnego Domu Harcerza) i licznie odtworzone przedproża oraz portale. Artysta miał też swój udział przy realizacji idei Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy - upamiętniającego 27 gdańskich cmentarzy różnych wyznań, zniszczonych po II wojnie światowej - był ponadto wykonawcą urny majora Henryka Sucharskiego na Westerplatte. Był także autorem galerii rzeźby współczesnej w Parku Oliwskim.
Został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi, honorową odznaką Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa Koszalina i Gdańska oraz medalami „Zasłużony Ziemi Gdańskiej” i „Zasłużony Działacz Kultury”. Był laureatem Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury za 1984 rok. W 2013 roku został odznaczony Medalem Księcia Mściwoja, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się w Dworze Artusa - za wyróżniającą się twórczość rzeźbiarską, w tym pomnikową, propagującą wartości historyczne i patriotyczne.
Zmarł 13 czerwca, w wieku 90 lat.
Ceremonia żałobna odbędzie się w piątek, 19 czerwca, o godzinie 12:00 w kaplicy Cmentarza Witomińskiego - ul. Witomińska 76 w Gdyni. Pochówek odbędzie się na cmentarzu Komunalnym w Gdyni Małym Kacku przy ulicy Spokojnej, o godzinie 13:00. |