Zmarł Tomasz Wołek - znany dziennikarz, redaktor, opozycjonista urodzony w Gdańsku

Należał do pierwszego pokolenia, które przyszło na świat w powojennym Gdańsku - rocznik 1947. Od młodych lat był zaangażowany w działalność pro demokratycznej opozycji w PRL, uczestnik Sierpnia, uczestnik Ruchu Młodej Polski. Kochał piłkę nożną, przez prawie trzy lata był nawet rzecznikiem Lechii Gdańsk. Jego żywiołem był przede wszystkim świat mediów: Tomasz Wołek kierował redakcjami czołowych gazet, w ostatnich latach znany był jako komentator polskiego życia publicznego.
28.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tomasz Wołek (1947-2022)
Tomasz Wołek (1947-2022)
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Więcej wspomnień o zmarłych w ostatnich latach gdańszczanach i osobach związanych z Gdańskiem znajdziesz na specjalnie dedykowanej stronie gdansk.pl/odeszli.

Tomasz Wołek - syn znanego ojca

Zmarł w czwartek, 21 września, w Warszawie, gdzie mieszkał od 1978 roku. W październiku skończyłby 75 lat. Wiadomość o śmierci Tomasza Wołka podała rodzina.

Od najmłodszych lat związany z Gdańskiem, później lubił bywać w rodzinnym mieście. Urodził się jako syn Józefa Wołka, działacza PPS, który zaraz po II wojnie przyjechał do Gdańska, organizować tutaj polskie życie społeczne. Ojciec Tomasza Wołka pełnił ważne funkcje polityczne - był m.in. przewodniczącym Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku, posłem na sejm w latach 1948-50 i 1961-65 - choć w latach stalinowskich stał się celem ataków ze strony aktywistów wywodzących się z PPR. W listopadzie 1956 r. Józefa Wołka zrehabilitowano, co było następstwem tzw. odwilży polskiego Października.

Przyrodnim bratem Tomasza Wołka był Jacek Łaszcz, znany i ceniony wśród gdańskich studentów organizator spotkań Dyskusyjnego Klubu Filmowego. 

Nie żyje kpt. Henryk Bajduszewski - weteran Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, gdańszczanin

Młody gdańszczanin w czasach PRL

Tomasz Wołek w 1966 r. ukończył II LO w Gdańsku. Był absolwentem historii na Uniwersytecie Gdańskim, w latach 1972-73 uczył historii w VIII LO w Gdańsku. 

Lata 1973 - 75 stały dla Tomasza Wołka pod znakiem pracy w Lechii Gdańsk, gdzie został rzecznikiem prasowym. Miał już wtedy za sobą początki kariery dziennikarskiej. W latach 1971 - 1980 pracował m.in. dla TVP, “Przeglądu Sportowego”, “Piłki Nożnej”, a także bezdebitowych tytułów związanych z demokratyczną opozycją w PRL, takich jak „Bratniak”, „Głos”, „Puls” i „Więzi”. 

Przed mistrzostwami świata w piłce nożnej w 1974 roku, Tomasz Wołek został zatrudniony w Banku Informacji reprezentacji Polski przez trenera Kazimierza Górskiego. 

Przynależność do kręgu politycznej opozycji ściągnęła na niego uwagę SB i represje. W 1977 został zwolniony z TVP za kontakty m.in. ze (Stanisławem Barańczakiem i Ryszardem Krynickim). Od 1979 należał do Ruchu Młodej Polski. W sierpniu 1980 był kurierem strajkowym w Stoczni Gdańskiej. W 1981 został członkiem redakcji „Naprzeciw” i szefem Biura Informacji Prasowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Warszawie. Stał się później współzałożycielem Klubów Służby Niepodległości. W stanie wojennym redagował konspiracyjną „Solidarności Narodu” i „Politykę Polską”. W roku 1984 został sekretarzem Klubu Myśli Politycznej „Dziekania”, publicystą „Królowej Apostołów” i „Tygodnika Powszechnego”. W roku 1989 został współzałożycielem Forum Prawicy Demokratycznej.

Zobacz gdańską debatę "Spór o biografię Polski", w której uczestniczył Tomasz Wołek:

TUTAJ 

Tomasz Wołek - aktywny do końca

Po upadku PRL Tomasz Wołek stał się jednym z najbardziej wpływowych ludzi mediów w kraju, promotorem całego pokolenia młodych dziennikarzy, związanych dzisiaj głównie ze środowiskami prawicy. Tomasz Wołek był wówczas intelektualnie zaangażowany po stronie obozu konserwatywnego, w roku 1999 zasłynął jako uczestnik trzyosobowej polskiej delegacji, która pojechała złożyć wyrazy szacunku byłemu dyktatorowi Chile Augusto Pinochetowi, który znalazł się tam w areszcie domowym. Tomasz Wołek tłumaczył potem, że był w tym towarzystwie jedynie dziennikarzem, który przeprowadził wywiad z ważną historycznie postacią.  

W latach 1990-1995 był redaktorem naczelnym „Życia Warszawy”, w latach 1996-2002 i po reaktywowaniu 2004-2005 jako redaktor dziennika „Życie”. Z czasem przeszedł na pozycje liberalne. Do końca aktywny jako publicysta, komentator (między innymi TVP, TVN, Tele 5, Radio TOK FM, „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”). Chętnie komentował też wydarzenia ze świata piłki nożnej, której był znawcą (specjalizował się w futbolu południowoamerykańskim). Autor książek “Mexico Católico”, “Copa America”, “Futbol - historie prawdziwe”, współautor ze Stefanem Kisielewskim “Abecadła Kisiela”. Scenarzysta filmów “Na skróty”, “Kisiel”, “Senior”. Laureat Nagrody Kisiela w roku 1997, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2011 r. Jeszcze pięć dni przed śmiercią Tomasz Wołek wystąpił jako komentator w radiu Tok FM, w porannym programie Jacka Żakowskiego. 

 

Tomasz Wołek został pochowany w piątek, 30 września, na cmentarzu w podstołecznej Kobyłce.

 

TV

To przedszkole jest wzorem