• Start
  • Wiadomości
  • Zmarł Ryszard Ronczewski - wybitny trójmiejski aktor i reżyser miał koronawirusa

Zmarł Ryszard Ronczewski - wybitny trójmiejski aktor i reżyser zakaził się koronawirusem

Miał 90 lat i wciąż żył aktywnie. W ostatnich tygodniach jako aktor uczestniczył w zdjęciach do nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego. Ze względu na wiek i chorobę płuc należał do grupy podwyższonego ryzyka - dlatego testowe potwierdzenie, że jest zakażony koronawirusem nie zapowiadało niczego dobrego. Ryszard Ronczewski zmarł w sobotę rano, 17 października 2020 r., w swoim domu w Sopocie.
17.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ryszard Ronczewski (1930 - 2020)
Ryszard Ronczewski (1930 - 2020)
Mateusz Ochocki/KFP Kosycarz

 

Urodzony pod Wilnem, lata szkolne i okupację do 1943 r. spędził we Lwowie. Jego rodzina - podobnie jak wiele polskich rodzin kresowych - po wojnie znalazła swój nowy dom nad Zatoką Gdańską. W grudniu 1945 r. zamieszkali w Sopocie. Ryszard Ronczewski od lat '60 był ważną postacią życia kulturalnego w Trójmieście. W latach '50 ukończył studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Łodzi. Był m.in. aktorem Teatru Wybrzeże, kierownikiem Estrady Sopockiej i Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, reżyserem i aktorem Teatru Muzycznego w Gdyni. 

Siostrą bliźniaczką Ryszarda Ronczewskiego była zmarła w 2018 r. Alina Afanasjew - scenografka i pisarka. 

Ryszard Ronczewski mimo zaawansowanego wieku imponował aktywnością nie tylko zawodową. Często można było go spotkać, wraz z żoną Jolantą, na wernisażach, czy jako widza spotkań autorskich z ludźmi kultury. Należał do duszpasterstwa środowisk twórczych przy kościele św. Jana w Gdańsku, gdzie podczas mszy świętych wielokrotnie czytał swoim niepowtarzalnym głosem fragmenty Biblii. 

Wspierał też Areopag Etyczny przy Puckim Hospicjum Kaczkowskiego wcielając się po mistrzowsku m.in. w role umierających pacjentów, dzięki czemu młodzi lekarze i studenci medycyny mogli ćwiczyć rozmowy z pacjentami o sprawach trudnych i najtrudniejszych.

 

BIOGRAM RYSZARDA RONCZEWSKIEGO W GEDANOPEDII: (ur. 27 VI 1930 Puszkarnia koło Wilna), aktor teatralny i filmowy, śpiewak, reżyser, pisarz, poeta, scenarzysta. Syn Włodzimierza, pracownika branży turystycznej (Orbis), i Olgi. Brat bliźniak pisarki i scenografki Aliny Afanasjew. W latach 1936-1943 przebywał we Lwowie, następnie - w Jaktorowie pod Warszawą, od 6 XII 1945 - w Sopocie. Po zdaniu matury w 1949, jeszcze przed studiami, zadebiutował jako aktor 30 X 1949 w sztuce radzieckiej Eugeniusza Ryssa i Leonida Rachmanowa „Okno w lesie”, na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. W latach 1952-1956 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Łodzi i otrzymał dyplom aktora dramatu. W okresie 1955-1959 był reżyserem w Studenckim Teatrze Satyry „Pstrąg”. Pierwszym spektaklem, który wyreżyserował, był Kraj na Ziemi, następnym Panowie, świat jest zielony, tekst napisał wspólnie z Janem Skotnickim. Z STS „Pstrąg” wyjechał w 1955 do Francji, gdzie jego sztuka Panowie, świat jest zielony zdobyła główną nagrodę na festiwalu teatrów studenckich w Tuluzie. Pozostał w Paryżu na letnim kursie pantomimy u samego Marcela Marceau (1923-2007).

Po dyplomie w 1956 został zaangażowany przez Kazimierza Dejmka do Teatru Nowego w Łodzi, gdzie pracował jako aktor w latach 1956-1957. Od 1958 do 1959 był asystentem reżysera Operetki Warszawskiej, od 1960 do 1969 - Estrady Sopockiej. W latach 1966-1974 aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku i równolegle (1970-1974) - kierownik artystyczny Estrady Sopockiej oraz Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. W okresie 1974-1979 reżyser w Teatrze Muzycznym w Gdyni, występował też w tym teatrze jako aktor. Od początku istnienia Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie (1989) jest członkiem zespołu oraz reżyserem.

Od 1984 ponownie związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. W Operze Bałtyckiej wyreżyserował kilka spektakli, zagrał także w Ariadnie na Naxos (2009). W 2005 roku prowadził warsztaty z pantomimy na Międzynarodowych Targach Sztuki Art Caucasus w Tbilisi (Gruzja).

Zagrał w ponad stu trzydziestu filmach, między innymi: Faraonie, Krzyżakach, Szatanie z siódmej klasy, O dwóch takich, co ukradli Księżyc, Zezowatym szczęściu, Wilczych echach, Panu Wołodyjowskim, Starej baśni, Ubu Królu, Am Ende kommen Touristen (A na koniec przyjdą turyści) - za kreację głównej postaci otrzymał nominację do nagrody na Festiwalu Filmowym w Cannes 2007.

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku