• Start
  • Wiadomości
  • Księga kondolencyjna poświęcona pamięci Józefa Przybylskiego dostępna w ECS

Nie żyje Józef Przybylski. Księga kondolencyjna poświęcona jego pamięci dostępna w ECS

Z piątku na sobotę 5 czerwca 2021 roku, w wieku 78 lat, zmarł Józef Przybylski - sygnatariusz Porozumień Sierpniowych z 1980 r. i honorowy Obywatel Miasta Gdańska. Księga kondolencyjna wystawiona została w Europejskim Centrum Solidarności. W poniedziałek, 7 czerwca, wpisali się do niej m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, były prezydent RP i lider Solidarności Lech Wałęsa.
07.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie (czarno-białe) twarzy mężczyzny w średnim wieku (Józef Przybylski), w górnym prawym rogu wstążka żałobna. Obok po prawej fragment zielonego kwiata, po lewej czerwona flaga Gdańska z logiem miasta oraz biało-czerwona.
Księga kondolencyjna Józefa Przybylskiego została wyłożona w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

W Europejskim Centrum Solidarności wyłożona została księga kondolencyjna.

W poniedziałek, 7 czerwca o godzinie 12.00, do księgi wpisali się m.in. Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, Lecha Wałęsa - były prezydent RP i lider Solidarności, Jan Kozłowski - były prezydent Sopotu i marszałek województwa pomorskiego, Basil Kerski - dyrektor ECS.  

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Księga będzie wystawiona do końca tygodnia. Gdańszczanki i gdańszczanie mogą w niej złożyć wpis poświęcony pamięci Józefa Przybylskiego w godzinach otwarcia wystawy.

 

Zdjęcie (czarno-białe) twarzy mężczyzny w średnim wieku (Józef Przybylski), w górnym prawym rogu wstążka żałobna. Obok po prawej fragment zielonego kwiata, po lewej czerwona flaga Gdańska z logiem miasta oraz biało-czerwona.
Do księgi wpisuje się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ...
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Mężczyzna w starszym wieku (Lech Wałęsa) z przyłbicą na twarzy wpisuje się do księgi. Za nim stoją inne osoby
... Lech Wałęsa, były prezydent RP i lider Solidarności
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Kilkanaście osób stoi obok siebie w pomieszczeniu budynku. Mają maseczki albo przyłbice na twarzach
Przyjaciele, znajomi, samorządowcy złożyli hołd Józefowi Przybylskiemu
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Józef Przybylski, urodził się 2 stycznia 1943 r. w Firleju koło Lublina. W 1961 r. w Gdańsku ukończył ZSZ PKP. Pracował m.in. jako radiooperator w jednostce wojskowej w Gdańsku-Jelitkowie, a potem jako ślusarz-spawacz w Spółdzielni Pracy Budowy Kotłów w Rumi i w Przedsiębiorstwie Remontowo-Montażowym Przemysłu Okrętowego Budimor w Gdańsku.

Od 1978 r. był współpracownikiem Bogdana Borusewicza. Drukował i kolportował niezależne publikacje m.in. „Wolne Słowo” oraz Raportu o stanie Rzeczypospolitej i drogach wiodących do jej naprawy (1979). wydanego przez Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość.
W sierpniu 1980 roku drukował i kolportował ulotki dotyczące zwolnienia z pracy Anny Walentynowicz. Był jednym z organizatorów strajku sierpniowego w swoim zakładzie pracy, a następnie delegatem do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Pełnił tam funkcję członka prezydium MKS. Jest jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, podpisanych przez strajkujących z władzą komunistyczną. Otworzyło to drogę do powstania ”Solidarności”. Po strajkach zaangażował się w powstanie związku, był członkiem Komitetu Założycielskiego, a od października 1980 r. do kwietnia 1981 r. członkiem prezydium MKZ Gdańsk. Był też przedstawicielem „Solidarności” na kongresie latynoamerykańskiej centrali związkowej CTV. 

Grupa osób niosąca wieniec biało- czerwony
Obchody Porozumień Sierpniowych w 2012 r. Nz. od lewej Józef Przybylski, Ryszard Stachurski , Paweł Adamowicz , Jerzy Borowczak, Aleksandra Dulkiewicz
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

trzej mężczyźni z wiązankami kwiatów stoją po bramą stoczni
Obchody Porozumień Sierpniowych w 2011 r. Józef Przybylski składa kwiaty pod II Bramą Stoczni Gdańskiej. Obok (po prawej) Bogdan Borusewicz i Bronisław Komorowski
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

 

W latach 1981–2008 przebywał na emigracji w Belgii, gdzie współtworzył w Brukseli Biuro Koordynacyjne „Solidarności” za Granicą. Organizował też przerzut wydawnictw emigracyjnych do Polski. 1985–1991 zatrudniony został w fabryce konserw w Mechelen, pracował też na emigracji jako pracownik budowlany. Następnie przeszedł na zasiłek chorobowy, a od 2008 na emeryturę. Niemal każdego roku, 31 sierpnia można było go spotkać na Pl. Solidarności w Gdańsku, gdy oddawał hołd robotnikom Wybrzeża w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

Był autorem książek Co zostało z naszych marzeń (Bruksela, 1994), Marzenia i rzeczywistość (2000). W 1983 został laureatem konkursu RWE i paryskiej „Kultury” na pamiętnik.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Był - tak jak wszyscy sygnatariusze Porozumień Sierpniowych strony opozycyjnej – Honorowym Obywatelem Miasta Gdańska.

Senator Bogdan Borusewicz, inicjator protestu z 1980 r. przypomniał na swoim profilu społecznościowym życie i działalność kolegi z czasów opozycji:

W czasie stanu wojennego znalazł się w Brukseli, gdzie aktywnie współdziałał z Biurem Zagranicznym „Solidarności”. Jednocześnie pracował w wytwórni puszek, w której razem z Flamandami puszkował książki wysyłane do Polski. Cechował się ponad przeciętną aktywnością przy organizowaniu pomocy dla nas w kraju. To on był inicjatorem i organizatorem wywieszenia transparentów z logiem Solidarności podczas meczu Polska – ZSRR na mistrzostwach świata w Hiszpanii w 1982 r.
 
Napisał i wydał dwie książki ze swoimi spostrzeżeniami o brukselskiej Polonii. Cechował się fenomenalnym angielskim poczuciem humoru. Pozostanie w mojej pamięci jako człowiek niezmiernie aktywny i bezinteresowny, który zawsze szedł z pomocą dla innych

- napisał Bogdan Borusewicz.




Wspomnienie o Józefie Przybylskim zamieściła również prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Zmarł Józef Przybylski, sygnatariusz gdańskich porozumień sierpniowych. Bojownik o prawdę i wolność, organizator strajków. Drukował i kolportował ulotki dotyczące zwolnienia z pracy Anny Walentynowicz, a także niezależne pisma. Współpracował z Bogdanem Borusewiczem

- napisała prezydent Gdańska.



na podst. Encyklopedii Solidarności

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP