• Start
  • Wiadomości
  • Uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Gdańska Jacka Starościaka w piątek. Transmisja na gdansk.pl

Uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Gdańska Jacka Starościaka w piątek. Transmisja na gdansk.pl

Jacek Starościak miał 73 lata, zmarł w sobotę, 8 maja, po ciężkiej chorobie. Pierwszym demokratycznie wybranym prezydentem Gdańska został - zgodnie z ówczesną ordynacją - głosami Rady Miasta Gdańska w sierpniu 1990 roku. W piątek, 14 maja, odbędą się msza św. żałobna w kościele p.w. św. Michała w Sopocie (godz. 10.00) oraz uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Srebrzysko (godz. 12.15 - transmisja na żywo na gdansk.pl). O godz. 11 zagra carillon, a o godz. 13.30 będą dzwonić dzwony kościoła św. Katarzyny.
13.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jacek Starościak (1947-2021)
Jacek Starościak (1947-2021)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Wywiad z Jackiem Starościakiem, którego udzielił nam z okazji 30-lecia samorządności

 

Jacek Starościak urząd prezydenta Miasta Gdańska pełnił przez dziewięć miesięcy, w okresie kształtowania się odrodzonego samorządu, pochodzącego z  całkowicie demokratycznych wyborów. 

W wyniku wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1990 roku, został radnym z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Następnie, Rada Miasta wybrała go na prezydenta. Jako prezydent zainicjował powołanie Związku Miast Bałtyckich z siedzibą w Gdańsku. Znalazł się także w składzie delegacji rządowej na konferencję w Ronneby, dotyczącej poszerzenia współpracy na obszarze Morza Bałtyckiego państw dawnego zachodniego i wschodniego bloku. 

Po zakończeniu misji prezydenta Gdańska, co nastąpiło w wyniku rezygnacji, poświęcił się przede wszystkim pracy dyplomatycznej i konsularnej.

Informację o jego śmierci zamieściła żona.

Dziś po ciężkiej chorobie, pomimo starań lekarzy i troskliwej opieki bliskich, odszedł mój najdroższy Jacek i tata naszych córek. W sierpniu obchodzilibyśmy 50. rocznicę ślubu...

- napisała Dorota Starościak w dniu śmierci męża, 8 maja.


Trzy flagi na masztach otoczonych białymi budynkami. Jedna z nich - czerwona flaga Gdańska - opuszczona jest do połowy masztu
Miasto oddaje hołd zmarłemu pierwszemu prezydentowi Gdańska. Na zdj.: flaga na Urzędzie Miasta Gdańska opuszczona do połowy masztu
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl



W piątek, 14 maja, odbędą się uroczystości pogrzebowe Jacka Starościaka. 

Jak informuje rodzina: 

"Różaniec w intencji Zmarłego rozpocznie się dnia 14 maja 2021 roku o godz. 9.30 w kościele p.w. św. Michała w Sopocie, po którym o godz. 10.00 zostanie odprawiona msza św. żałobna; odprowadzenie trumny od bramy głównej do grobu w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku nastąpi tego samego dnia o godz. 12.15. 

Rodzina prosi, by zamiast kwiatów, wesprzeć datkiem Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza.

Portal gdansk.pl przeprowadzi transmisję z uroczystości pogrzebowych na Cmentarzu Srebrzysko. Początek w piątek, 14 maja, o godz. 12.00.
Wcześniej - o godz. 11 - z wieży kościoła św. Katarzyny carillonistka miejska zagra 40-minutowy koncert pamięci śp. Jacka Starościaka - nasz portal będzie transmitował to wydarzenie.

O godz. 13.30 ku czci śp. Jacka Starościaka będą biły dzwony kościoła św. Katarzyny - przez około kwadrans.

 

Gdańsk żegna pierwszego prezydenta - flaga na budynku Rady Miasta Gdańska opuszczona do połowy
Gdańsk żegna pierwszego prezydenta - flaga na budynku Rady Miasta Gdańska opuszczona do połowy
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl



W siedzibie Rady Miasta Gdańska (budynek Nowego Ratusza, ul. Wały Jagiellońskie 1) od poniedziałku do piątku (10-14 maja) wystawiona jest księga kondolencyjna dostępna dla mieszkańców w godzinach funkcjonowania Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

W poniedziałek, 10 maja, o godzinie 12.00, wpis w księdze kondolencyjnej poświęconej Jackowi Starościakowi złożyły prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. 

Aby oddać hołd zmarłemu prezydentowi, flagi na Ratuszu Głównego Miasta (dawnej siedzibie władz Gdańska) i na wewnętrznym dziedzińcu Urzędu Miasta zostały opuszczone do połowy. W piątek ulice miasta również przybiorą odświętny wygląd.


 

Księga kondolencyjna została wyłożona w siedzibie Rady Miasta Gdańska. Można się do niej wpisywać w dniach 10-14 maja
Księga kondolencyjna została wyłożona w siedzibie Rady Miasta Gdańska. Można się do niej wpisywać w dniach 10-14 maja
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Do księgi kondolencyjnej wpisuje się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ...
Do księgi kondolencyjnej wpisuje się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ...
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

... oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
... oraz Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Jacka Starościaka - tuż po otrzymaniu informacji o śmierci - wspomniała w sobotę, 8 maja, na swoim profilu facebookowym prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz:

Gdańsk pogrążył się dziś w wielkim smutku. Po ciężkiej chorobie odszedł Jacek Starościak, pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Miasto Gdańsk. Ostatni raz widzieliśmy się rok temu w maju, kiedy skromnie, ale wspólnie, świętowaliśmy 30 lat samorządności w Polsce. Jacek Starościak zawsze życzliwy, oddany naszemu miastu, nawet gdy sprawował ważne funkcje w Warszawie. Swoim życiorysem obdzielić mógłby co najmniej kilku innych. Był absolwentem I LO w Gdańsku, swoją edukację kontynuował z wielkim powodzeniem w Wyższej Szkole Morskiej, gdzie zgłębiał tajniki nawigacji oraz automatyzacji statków.  Został doceniony na arenie międzynarodowej i wyróżniony m.in. członkostwem w prestiżowym The Royal Institute of Navigation w Londynie. Potem przyszła praca na rzecz demokracji, Gdańska i Polski.  Współpracował z Lechem Wałęsą, Tadeuszem Mazowieckim i pełnił ważne funkcje państwowe. Gdańsk stracił postać wielkiego formatu i dobrego człowieka. Cześć Twojej pamięci Panie Prezydencie [*]"

- napisała prezydent Gdańska.

Podobnie wspomnienia swoje i wyrazy współczucia zamieścili w internecie zastępcy prezydenta Gdańska Piotr Borawski i Piotr Grzelak. Kondolencje płyną też od Rady Miasta Gdańska:

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pierwszego po przemianach demokratycznych Prezydenta Miasta Gdańska Jacka Starościaka. Tę tragiczną informację przekazała żona, z którą łączymy się w bólu i składamy całej rodzinie oraz bliskim, z serc płynące
kondolencje

- czytamy na oficjalnym profilu społecznościowym rady Miasta Gdańska.

Wiceprezydenta Sopotu, w którym Jacek Starościak mieszkał, Magdalena Czarzyńska - Jachim również wspomniała jego życie, działalność i pasje.

Dzisiaj odszedł Jacek Starościak. Pierwszy demokratycznie wybrany Prezydent Gdańska, Człowiek wielkiej kultury, wiedzy i energii, Przewodniczący Sopockiej Rady Seniorów. Ogromny smutek... Wyrazy współczucia dla Bliskich...

- czytamy na profilu FB wiceprezydentki Sopotu.

Jacka Starościaka wspominają też przyjaciele i znajomi.

Jacek odszedł. Przez ostatnie lata spotykaliśmy się na demonstracjach debatując o powrocie Polski demokratycznej i tolerancyjnej. Takiej Jacek Starościak oddał swoje serce, ale na pierwszym miejscu miał swoją ukochana Dorotę, która przez najbliższe tygodnie i miesiące pogrąży się w żałobie. Byli parą nierozłączną, było po nich widać jak do siebie pasują, jak wciąż za sobą przepadają

- pisze Leszek Biernacki, były działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL.



Rok temu Jacek Starościak udzielił naszemu portalowi wywiadu:

 

BIOGRAM JACKA STAROŚCIAKA

Jacek Starościak należał do pierwszego pokolenia urodzonego w polskim, powojennym Gdańsku. Na świat przyszedł 10 września 1947 roku, jako syn Tadeusza Starościaka - chirurga II Kliniki Chirurgicznej Akademii Medycznej w Gdańsku, absolwenta Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Jego matką była Krystyna z domu Czekałło, farmaceutka apteki Szpitala Klinicznego nr 1 przy Akademii Medycznej w Gdańsku.

W 1961 roku Jacek Starościak ukończył Szkołę Podstawową nr 15. W 1965 roku został absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, w latach 1965–1971 studiował na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej (elektronik, ze specjalnością radionawigacja). W latach 1971-1973 był asystentem i starszym asystentem, od 1973 adiunktem na Wydziale Nawigacyjnym Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, następnie w Instytucie Morskim w Gdańsku, gdzie kontynuował prace badawcze nad zagadnieniami związanymi z systemami radionawigacji i szerzej automatyzacji statków. 18 października 1977 roku wszedł do grona członków prestiżowego The Royal Institute of Navigation w Londynie, przy Królewskim Towarzystwie Geograficznym (The Royal Geographical Society). W latach 1978-1979, w ramach stypendium British Council, przebywał na rocznym stażu w City of London Polytechnic, ukończył podyplomowy kurs „Science & technology of navigation”.

Od listopada 1980 roku Jacek Starościak był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Instytutu Morskiego. W stanie wojennym działał w diecezjalnej komisji charytatywnej, w tym w komisji przy kościele św. Brygidy. W latach 1983-1984 w Ośrodku do spraw IMO (Międzynarodowa Organizacja Morska) przy Polskim Rejestrze Statków w Gdańsku, ekspert Podkomitetu do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi IMO w Londynie. W latach 1983–1989 był kierownikiem Redakcji Literatury Naukowej i Fachowej w  Wydawnictwie Morskim, od 1988 przewodniczącym Rady Pracowniczej. Od roku 1985 współtworzył Klub Inteligencji Katolickiej; po jego rejestracji w sierpniu 1988 został jego sekretarzem i był nim do 25 VII 1989.

Od 2 XI 1989 do 5 VI 1990 dyrektor Wojewódzkiego Biura Poselsko-Senatorskiego Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego w Gdańsku. Od 1990 z listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Wrzeszcz-Północ radny, 10 VII 1990 Rada Miasta Gdańska wybrała go prezydentem miasta Gdańska. W dniach 2–3 IX 1990 decyzją premiera Tadeusza Mazowieckiego znalazł się w składzie delegacji rządowej na konferencję w Ronneby, dotyczącej poszerzenia współpracy na obszarze Morza Bałtyckiego państw dawnego zachodniego i wschodniego bloku. Przyjęto wówczas Deklarację Morza Bałtyckiego, zainicjował powołanie Związku Miast Bałtyckich z siedzibą w Gdańsku. W wyniku zapoczątkowanego w listopadzie 1990 konfliktu między Radą Miasta a Zarządem, wywołanego strajkiem komunikacji miejskiej i rywalizacją tworzących się ogólnokrajowych partii politycznych, 24 V 1991 złożył na ręce przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Januszajtisa rezygnację z funkcji prezydenta z dniem 26 czerwca.

W sierpniu 1991 roku został dyrektorem Biura Międzynarodowego, a następnie dyrektorem gabinetu szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (RP) Lecha Wałęsy. Odpowiadał między innymi za organizację wyjazdów zagranicznych prezydenta, za jego korespondencję zagraniczną i wizyty w Polsce delegacji rządowych innych państw. Od roku 1995 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, obejmując w styczniu 1996 stanowisko konsula generalnego RP w Londynie, w latach 1998-2002 został oddelegowany do Sztokholmu na stanowisko szefa Stałego Międzynarodowego Sekretariatu Rady Państw Morza Bałtyckiego. Po powrocie do MSZ-u w Departamencie Unii Europejskiej i Obsługi Negocjacji Akcesyjnych na stanowisku starszego radcy ministra. W 2003 roku został przewodniczącym Komitetu Krajowych Koordynatorów w ramach rocznej polskiej prezydencji w regionalnej organizacji Inicjatywa Środkowoeuropejska. W roku 2002 objął funkcję sekretarza charytatywnej Fundacji Bankowej im. dr. Mariana Kantona, od 2013 był jej prezesem. Od grudnia 2003 r. był dyrektorem gabinetu prezesa Banku Pekao S.A., od 2008 do 2013 dyrektorem Biura Zarządzania Ryzykiem Braku Zgodności tego banku.

Członek Zarządu Sopockiego Klubu Morsów, brał udział w mistrzostwach świata w zimowym pływaniu w Rovaniemi (Finlandia 2016), Tallinie (Estonia 2018), w zawodach w Chinach, Argentynie, Londynie, Mińsku. Od 2018 był przewodniczącym Sopockiej Rady Seniorów. Autor książki “Wspomnienia gdańszczanina” (Gdańsk 2013). W roku 2001 odznaczony medalem Księcia Mściwoja II.

Od 1971 roku Jacek Starościak był żonaty z Dorotą; dwie córki - Katarzyna (ur. 1973) i Magdalena (ur. 1980).

Na podstawie Gedanopedii

 


Jacek Starościak

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki