• Start
  • Wiadomości
  • Zmarł gdańszczanin Kazimierz Piechowski - najsłynniejszy uciekinier z niemieckiego obozu Auschwitz

Zmarł gdańszczanin Kazimierz Piechowski - najsłynniejszy uciekinier z niemieckiego obozu Auschwitz

Harcerz, żołnierz AK, więzień Auschwitz. Wsławił się brawurową ucieczką z obozu. Więziony w czasach stalinowskich. Mieszkał w Gdańsku. Miał 98 lat.
15.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Kazimierz Piechowski

 

Urodził się w podtczewskich Rajkowach w 1919 roku. Po wybuchu II wojny światowej w 1939 r. wraz z kolegą z drużyny harcerskiej Alfonsem "Alkiem" Kiprowskim próbował przedostać się na Węgry, a stamtąd  do polskiej armii we Francji. Obaj zostali schwytani przez patrol niemiecki w pobliżu granicy, aresztowani i torturowani. Z aresztu trafili do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dotarł do obozu w drugim transporcie od czasu jego utworzenia, miał numer 918 i był świadkiem wszystkich zbrodni dokonywanych przez Niemców m.in. uczestniczył w apelu, podczas którego na śmierć został wysłany - o. Maksymiliana Kolbe, oddając życie za Franciszka Gajowniczka.  

 

Piechowski w KL Auschwitz otrzymał nr 918

 

Z obozu uciekł po dwóch latach pobytu, wykradając esesmańskie mundury i samochód. O tej brawurowej ucieczce Katy Carr, angielska piosenkarka polskiego pochodzenia napisała utwór "Kommander’s Car".

Zobacz teledysk z utworem Kommander’s Car:

Nie posiadał żadnych dokumentów, a ucieczkę ułatwiło mu niezwykłe opanowanie i biegła znajomość języka niemieckiego wyniesiona z domu rodzinnego. Jest to jedna z najbardziej brawurowych i spektakularnych ucieczek z KL Auschwitz w dziejach tego obozu. Została przedstawiona w fabularyzowanym dokumencie nakręconym przez BBC.

Kazimierz Piechowski - świadek historii

Po ucieczce wstąpił do Armii Krajowej, w szeregach której walczył do końca wojny. Po powrocie na Pomorze podjął pracę, ale ktoś doniósł UB o jego akowskiej przeszłości. Został skazany na 10 lat więzienia, z czego odsiedział 7.

Kazimierz Piechowski został przyjęty do Rotary Club Gdańsk Sopot Gdynia

Swoje losy w Auschwitz opisał w książce "Byłem numerem". Z inspiracji dr Adama Cyry, starszego kustosza z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, reżyser Marek Pawłowski zrealizował o Piechowskim film dokumentalny, zatytułowany "Uciekinier" (2006).

W 2015 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej. W styczniu 2006 r. na wniosek senatora RP Macieja Płażyńskiego Rada Miasta Tczewa nadała mu tytuł honorowego obywatela Tczewa.

Mieszkał w Gdańsku na Ujeścisku przy ul. Łódzkiej.

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask