• Start
  • Wiadomości
  • Zmarł Andrzej Bądkowski, były wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska

Zmarł Andrzej Bądkowski, były wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska

W wieku 74 lat odszedł Andrzej Bądkowski, społecznik, zaangażowany obywatelsko, radny pierwszej kadencji Rady Miasta Gdańska, bratanek Lecha Bądkowskiego. - Był osobą, która lubi ludzi, i którą ludzie lubili - wspomina jego syn, Witold Bądkowski.
28.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Andrzej Bądkowski był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska pierwszej kadencji
Andrzej Bądkowski był wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska pierwszej kadencji
Fot. Archiwum rodzinne

 

Andrzej Bądkowski urodził się w 1946 r. w Toruniu. Jego ojciec Tadeusz był zastępcą starosty morskiego w Wejherowie i sędzią. Matka Anna pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Był bratankiem Lecha Bądkowskiego, cichociemnego w czasach wojny, a w latach 70. animatora działań podziemnych oraz sygnatariusza porozumień sierpniowych w roku 1980.

- Tata nieraz mówił, że Lech był jego mentorem. To on ukształtował go obywatelsko, często spotykali się, rozmawiali, wiele rzeczy robili wspólnie. Obywatelskość pochłaniała dużą część jego życia - wspomina Witold Bądkowski, który obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Dzielnicy Kokoszki.

Pan Andrzej zamieszkał w Gdańsku w 1964 r. Wziął ślub z Elżbietą, mają troje dzieci.

 

   2020 Rokiem Lecha Bądkowskiego - cały rok wokół wybitnego gdańszczanina

 

Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku i Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej. Studia ukończył w 1969 r., a w latach 1994-1995 r. był stypendystą Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Po powrocie do Polski założył Towarzystwo Gdańsk-Niderlandy.

Po studiach pracował w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, gdzie zajmował się tematyką materiałów niebezpiecznych na statkach - najpierw w zespole Fizyki i Chemii, a następnie w Centrum Doskonalenia Kadr Oficerskich Floty Handlowej.

 

Lech Bądkowski (pośrodku) z córką Sławiną Kosmulską i bratankiem Andrzejem; na Zaspie, rok 1980
Lech Bądkowski (pośrodku) z córką Sławiną Kosmulską i bratankiem Andrzejem; na Zaspie, rok 1980
Fot. Archiwum rodzinne Sławiny Kosmulskiej

 

W 1973 roku rozpoczął pracę w Instytucie Morskim w Gdańsku, później zatrudniony był w Instytucie Kształtowania Środowiska w Gdańsku - jako adiunkt specjalizował się tam w zwalczaniu rozlewisk olejowych oraz chemicznych na wodach i w gruncie. Od roku 1976 kierował wieloma akcjami ratowniczymi z zakresu zagrożeń chemicznych, m.in. w Mielcu na Wisłoce, na Noteci, w Poznaniu, Wronkach, Chorzowie, Białymstoku. Wypracował koncepcję zakładowego i terenowego ratownictwa chemicznego oraz ekologicznego. W roku 1982 utworzył Zespół Przeciwdziałania Nadzwyczajnym Zagrożeniom Środowiska. Pełnił funkcję głównego specjalisty w Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku do 1985 r. Przez trzy lata był niezależnym wykładowcą, a także konsultantem w dziedzinie ratownictwa chemicznego i ekologicznego. W latach 1985–1989 związany był ze Spółdzielnią Pracy Sozotechnik. Od 1989 r. był prywatnym przedsiębiorcą.

Był autorem ponad 200 artykułów, w tym wielu publikacji specjalistycznych i opracowań dotyczących substancji niebezpiecznych, m.in. „Zbioru kart charakterystyk” dla ponad kilku tysięcy różnego rodzaju substancji chemicznych. Z jego zbiorów danych od wielu lat systematycznie korzystają ośrodki informacji chemicznych w kraju.

W 1990 roku został wybrany do Rady Miasta Gdańska pierwszej kadencji (w latach 1990-1994). Objął też funkcję wiceprzewodniczącego Rady. Jako delegat reprezentował ją m.in. we Francji, Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

Został odznaczony Złotą Odznaką Świętego Floriana.

 

Andrzej Bądkowski zostanie pochowany w najbliższy piątek, 31 lipca. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.15 w Parafii Św. Kazimierza na Zaspie. O godz. 11 rozpoczną się z kolei uroczystości w kaplicy na Cmentarzu Łostowickim.

TV

Każdy może pomóc