• Start
  • Wiadomości
  • Złożenie kwiatów pod dawną Victoriaschule. Upamiętnienie torturowanych i zamęczonych Polaków w pierwszych dniach wojny

Złożenie kwiatów pod dawną Victoriaschule. Upamiętnienie torturowanych i zamęczonych Polaków w pierwszych dniach wojny

Tradycyjnie 1 września przy budynku przy ul. Kładki 1 odbywa się jedna z najważniejszych miejskich uroczystości związanych z rozpoczęciem drugiej wojny światowej. To tutaj oddawany jest hołd mieszkańcom Wolnego Miasta Gdańska, ofiarom niemieckich represji z pierwszych dni drugiej Wojny Światowej.
01.09.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dawna Victoriaschule, budynek Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Kładki 24 - to tutaj znajduje się pamiątkowa tablica
Dawna Victoriaschule, budynek Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Kładki 24 - to tutaj znajduje się pamiątkowa tablica
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Niemieckie nazistowskie władze Wolnego Miasta Gdańska od 1 września 1939 roku zorganizowały w budynku żeńskiej szkoły Victoriaschule przejściowy obóz dla jeńców cywilnych. Jego załogę stanowili esesmani z oddziału specjalne Wachsturmbann "Eimann".

Już pierwszego dnia wojny przywieziono tutaj około 1000 Polaków, głównie mężczyzn aresztowanych w ramach akcji Tannenberg. Byli to ludzie, którzy już wcześniej ze względu na swoją działalność społeczno-polityczną wpisani zostali - jako wrogowie III Rzeszy - na specjalne listy proskrypcyjne. Byli trzymani w piwnicach, salach lekcyjnych, sali gimnastycznej. Uwięzionych bito i poniżano. Na wolność wyszli tylko nieliczni, którzy mieli niemieckie związki rodzinne i zgodzili się podpisać deklarację lojalności wobec III Rzeszy. 

Poranne obchody 82. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte

Więziono tu harcerza Alfonsa (Alfa) Liczmańskiego (zamordowany w Granicznej Wsi), posła Volkstagu Antoniego Lendziona i jego dwóch synów (ojca rozstrzelano w marcu 1940 r. w Stutthofie), księży Bronisława Komorowskiego i Franciszka Rogaczewskiego (obaj rozstrzelani w Stutthofie na początku 1940 r.), Wiesława Arleta - urzędnika Komisariatu Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku. Aresztowania objęły też pracowników polskich instytucji i firm: Polskich Kolei Państwowych, wśród nich Leona Droszyńskiego, Poczty Polskiej, Rady Portu i Dróg Wodnych, celników, bankowców, lekarzy i nauczycieli.

Za pierwszą ofiarę śmiertelną Victoriaschule uważa się działacza polonijnego Romana Ogryczaka, który zmarł wskutek pobicia.

Obóz przejściowy Victoriaschule zlikwidowano w połowie września 1939 roku. Przeszło przez niego kilka tysięcy Polaków z Gdańska i Pomorza oraz grupy Żydów z Gdańska, Gdyni i Wejherowa.
 

Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego


Uroczystości pod Victoriaschule odbywają się co roku. Pod tablicą pamiątkową na budynku przy ul. Kładki składane są kwiaty i zapalane znicze. W środę, 1 września, pamięć Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach drugiej wojny światowej upamiętnili m.in. zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak, Piotr Mazurek - prezes Towarzystwa Przyjaciół Gdańska, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i członek zarządu województwa pomorskiego Hanna Zych-Cisoń, dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski, kombatanci, harcerze, radni, delegacje urzędów, formacji wojskowych. Są też kwiaty od Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka