• Start
  • Wiadomości
  • Zielony Bulwar, Nowa Spacerowa i Nowa Kielnieńska. Przetarg na dokumentację środowiskową zakończony [WIZUALIZACJE foto i wideo]

Zielony Bulwar, Nowa Spacerowa i Nowa Kielnieńska. Przetarg na dokumentację środowiskową zakończony [WIZUALIZACJE foto i wideo]

Jest pomysł, wstępny projekt i wizualizacje. Były konsultacje społeczne i spotkania informacyjne dla mieszkańców. W środę otwarto oferty w przetargu na "Opracowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: Budowa trasy komunikacyjnej Nowa Kielnieńska - Nowa Spacerowa - Zielony Bulwar w Gdańsku".
20.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jeszcze we wrześniu specjaliści z Biura Rozwoju Gdańska tłumaczyli zainteresowanym gdańszczanom którędy dokładnie ma przebiegać m.in. planowany Zielony Bulwar.

Przygotowanie takiego dokumentu oznacza, że specjaliści będą musieli w najbliższych miesiącach sprawdzić m.in. jakie rośliny i zwierzęta żyją na terenie, na którym planowana jest inwestycja, czy są to gatunki chronione. Będą musieli też zbadać, w których miejscach nowa droga może wywołać większy hałas i z czego składa się podłoże gruntowe, na którym będzie budowana. Wszystkie wyniki powinny być znane do końca października 2017 r.

Gdańsk zabezpieczył 500 tysięcy złotych na przygotowanie dokumentacji. Drugie tyle zaoferował sąsiedni Sopot, który również jest zainteresowany realizacją inwestycji. Zainteresowanych z kolei wspomnianym przetargiem jest sześć firm:

  1. Schuessler - Plan Inżynierzy Sp. z o.o. Cena: 1 986 499,20 zł
  2. Konsorcjum firm: CDM Smith Sp. z o.o. i Biuro Projektów Highway Sp. z o.o. Cena: 955 710,00
  3. Europrojekt Gdańsk S.A. Cena - 1 014 300,00 zł 4.
  4. Konsorcjum firm: EKOVERT Łukasz Szkudlarek i Wrocławskie Biuro Projektów DROSYSTEM Sp. z o.o. Cena: 844 641,00 zł
  5. Konsorcjum firm: Transprojekt Gdański Sp. z o.o. i Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego S.A. Cena - 967 210,50 zł
  6. Arkas - Projekt Sp. z o.o. Sp. k. cena 1 180 800,00 zł


Zielony Bulwar to trasa, która ma połączyć al. Macieja Płażyńskiego (odcinek drogi od ronda Tadeusza Mazowieckiego w Letnicy do al. Hallera w Brzeźnie) z ul. Nową Spacerową (na granicy Gdańska i Sopotu, na wysokości al. Grunwaldzkiej), tunelem pod wzgórzem Pachołek i Nową Kielnieńską, która przebiegać będzie przez Osowę.

- Ta dokumentacja to etap wstępny procedowania decyzji środowiskowej. Zebrany materiał będzie służył w dalszych formalnościach związanych z wystąpieniem o decyzję środowiskową – zaznacza Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje ten projekt. 
 

ZOBACZ WIZUALIZACJĘ ZIELONEGO BULWARU NA ZDJĘCIACH


 

WIZUALIZACJA WIDEO


Decyzja środowiskowa to jeden z niezbędnych elementów do tego, by inwestor, czyli w tym przypadku miasto, mogło przygotować projekt budowlany. W decyzji środowiskowej zapisywane są m.in. wytyczne do projektu budowlanego, np. związane z ochroną przed hałasem czy ochroną istniejącej zieleni.

W drugiej połowie września 2016 r. Biuro Rozwoju Gdańska zorganizowało sześć spotkań informacyjnych, dotyczących tej inwestycji, dedykowanych głównie mieszkańcom Przymorza Małego i Wielkiego, Osowej, Oliwy, Zaspy i Żabianki - dzielnic, przez które będzie przebiegać planowana trasa.

Wnioski, które gdańszczanie zgłosili pracownikom BRG, zostaną oficjalnie przesłane do DRMG.

- Na te spotkania przychodziły często osoby, które nie miały wcześniej pełnej informacji o tej inwestycji. Mieszkańcy mogli dowiedzieć się gdzie dokładnie ma znajdować się projektowana droga, bo w informacjach prasowych, jak twierdzili, nikt nie pokazywał tego na mapie - mówi Edyta Damszel-Turek, szefowa Biura Rozwoju Gdańska. - Najbardziej kontrowersyjny odcinek to Zielony Bulwar. Z narracji w niektórych mediach wynikało, że ta droga ma pójść wzdłuż plaży. Część osób myślała więc, że droga pójdzie przez Park Reagana. A tak nie będzie, wyjaśnialiśmy to podczas spotkań.

Niektórzy obawiają się, że nowa droga "odetnie" ich od parku nadmorskiego, a także tego że wzrośnie natężenie ruchu samochodowego.

Damszel-Turek przypomina, że na etapie tworzenia już projektu budowlanego będzie można zgłosić np. miejsca w których powinny się znaleść przejścia dla pieszych czy też inne rozwiązania. Niewykluczone, że w trakcie przygotowywania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, pojawią się nowe wątki, nad którymi będą musieli pochylić się urzędnicy.

- Może się okazać, że na wybranym odcinku, gdzie zaplanowaliśmy prostą drogę, znajduje się siedlisko jakiegoś chronionego gatunku roślin. Wówczas trzeba będzie to ominąć bądź przesadzić. Mogą pojawić się też inne powody, dla których trzeba będzie skorygować nasze projekty - zaznacza dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Budowa Zielonego Bulwaru z Nową Spacerową, tunelem pod Pachołkiem i Nową Kielnieńską szacowana jest na około dwa miliardy złotych. Gdańsk będzie starał się o środki zewnętrzne na realizację tej inwestycji.


Przeczytaj także:

Interesujący sondaż: zdecydowana większość gdańszczan popiera budowę Drogi Zielonej.

Zielony Bulwar? Kontrowersyjna Droga Zielona - nowa wizja



TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas