• Start
  • Wiadomości
  • Zespół Szkół Energetycznych. Siedemdziesięciu uczniów odbyło zdalne praktyki zawodowe

Zespół Szkół Energetycznych. Siedemdziesięciu uczniów odbyło zdalne praktyki zawodowe

Uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku odbyli dwutygodniowe praktyki zawodowe w formie zdalnej. Było to możliwie dzięki współpracy z gdańską firmą Sevenet S.A. - Dzięki zdalnym praktykom zawodowym nasi uczniowie mogli przejść do czwartej klasy - podkreśla Agnieszka Musyt-Lewandowska, dyrektor szkoły. - Zdobyli też konkretną wiedzę, która przyda im się po zakończeniu szkoły.  
02.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zse_mlyniska-003_798x533
Uczniowie ZSE w Gdańsku  w tym roku praktyki zawodowe odbywali zdalnie  
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Szkoły były jednymi z pierwszych miejsc zamkniętych z powodu epidemii wirusa COVID-19, a uczniowie i nauczyciele musieli najszybciej dostosować się do nowej, zdalnej formy nauki. Jednak w przypadku uczniów szkół zawodowych nie była to “tylko” kwestia przestawienia się na zdalne nauczanie. Pojawił się problem, jak przeprowadzić praktykę zawodową, którą musi odbyć każdy uczeń klasy trzeciej, aby przejść do następnej klasy. Sytuację utrudniał jeszcze fakt, że w czasie epidemii większość firm pracuje w trybie home office. 

Zespół Szkół Energetycznych z nowym budynkiem dydaktycznym i elektrownią wiatrową


Dyrekcja Zespołu Szkół Energetycznych szukała pomocy u różnych firm w realizacji praktyk szkolnych, współpracę udało się nawiązać z mieszczącą się w Gdańsku firmą z branży IT - Sevenet S.A.

- Nasza firma wspólnie z Zespołem Szkół Energetycznych w Gdańsku zrealizowała dwutygodniowe praktyki zawodowe dla trzech klas trzecich - mówi Joanna Barczyk, członek zarządu do spraw operacyjnych Sevenet S.A. - Praktyki on-line przeprowadziliśmy dla siedemdziesięciu uczniów wykorzystując platformę Cisco Webex, która jest idealnym rozwiązaniem do pracy zdalnej.

Aby praktyki mogły się odbyć, szkoła i firma zawarły umowę, a każdy z uczniów musiał podpisać m.in umowę o zachowaniu poufności. Było to niezbędne do przeprowadzenia praktyk, ponieważ były nagrywane, aby szkoła mogła zweryfikować zrealizowanie programu. Firma Sevenet wyznaczyła dziewięciu specjalistów, którzy przygotowali cały blok zajęć obejmujący materiał realizowany standardowo w trybie off-line. Każdy uczeń otrzymał mailem zaproszenie do e-pokojów na platformie Cisco Webex, które pełniły rolę sali lekcyjnej „online”.

Gdańsk stawia na edukację zawodową. W szkołach będzie nowocześniej


- Trzeba było uczniów zainteresować ciekawym materiałem, atrakcyjnie go przedstawić, bo ciężko skupić się przy komputerze, kiedy wokół tyle bodźców - tłumaczy Paula Pisanko, specjalista ds. marketingu Sevenet S.A w Gdańsku. - Ja prowadziłam zajęcia dotyczące marketingu. Opowiedziałam im, jak działamy w social mediach, to przecież obszar im bliski. Pokazałam, jak przygotowuje się sponsorowanego posta adresowanego do konkretnego odbiorcy. Oczywiście brakowało prawdziwego kontaktu, obserwowania na żywo emocji uczniów, ale dobrze że są rozwiązania umożliwiające przeprowadzenie praktyk w taki sposób. 

 

149357

Od 16 marca  2020 roku wszystkie szkoły w Polsce były zamknięte, a od 25 marca prowadzono nauczanie zdalne. Gdańska Rada Młodzieżowa przeprowadziła badanie wśród uczniów, na temat jak sparwdziło się ono w praktyce

Fot. Bartłomiej Borowczak/gdansk.pl

 

Praktyki obejmowały m.in. podstawy dotyczące działalności całego przedsiębiorstwa, czyli zasady BHP i p.poż. oraz regulamin pracy. Potem uczniowie mogli zapoznać się z oprogramowaniem używanym w firmie, nauczyć się podstaw tworzenia stron www i aplikacji. Ważnym elementem podczas praktyk były również zajęcia z kierownikiem działu serwisu, który nauczył jak prowadzić dokumentację serwisową zgodnie z procedurami i narzędziami obowiązującymi w Spółce, pokazał na czym polega konfiguracja i nadzór nad urządzeniami teleinformatycznymi oraz montaż elementów i podzespołów zgodnie z instrukcją i schematem. 

- Odbycie praktyk zawodowych jest niezbędne żeby uczeń uzyskał promocję do czwartej klasy - przypomina Agnieszka Musyt-Lewandowska, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku. - Nie chcieliśmy uczniów zostawiać z problemem nie odbytej praktyki, braku promocji. Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym przez firmę Sevenet osoba prowadząca zajęcia widziała, jak uczeń pracuje na swoim komputerze, uczniowie pracowali w grupach i indywidualnie, tak jak w normalnych warunkach. W wielu szkołach praktyki się nie odbyły, uczniowie będą odbywać je w akacje, my zmieściliśmy się w wymaganym terminie. Uczniowie są zadowoleni, zyskali podczas tych praktyk wiedzę, której nie zdobędą w szkole, zajmowali się programowaniem. Oczywiście brak prawdziwego kontaktu z uczniem jest uciążliwy, ale to dobre rozwiązanie na czas epidemii. Być może do wykorzystania w przyszłości w przypadku nauczania indywidualnego. 

Głos gdańskiej młodzieży ma znaczenie - uczniowie ocenili zdalne nauczanie


- Jak widać realizacja takiej formy praktyk jest możliwa nawet w dobie panującej pandemii.- dodaje Joanna Barczyk. - Dyrekcja Zespołu Szkół Energetycznych wykazała się dużą mobilizacją i otwartością na nowe rozwiązania co pozwoliło firmie Sevenet S.A. na pomoc w organizacji dość nietypowych praktyk. W tym przypadku cały proces organizacyjno-formalny trwał około pięć dni roboczych. Uczniowie przed rozpoczęciem praktyk otrzymali na wskazanego maila instrukcje oraz pełen opis procesu realizacji i zaliczenia praktyk.
To dopiero początek naszej współpracy z Zespołem Szkół Energetycznych. Zależy nam, aby ta nasza współpraca z roku na rok była coraz szersza.

 

SEVENET S.A. jest firmą z branży IT, zajmującą się od 1997 roku dostawą zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych dla przedsiębiorstw i instytucji w Polsce.

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia