• Start
  • Wiadomości
  • Zegar na Biskupiej Górce prawie gotowy! Wskazówki ruszą już w maju

Zegar na Biskupiej Górce prawie gotowy! Wskazówki ruszą już w maju

Prace restauracyjne przy zegarze wieży przy schronisku im. Pawła Beneke na Biskupiej Górce przeprowadzone w ramach akcji „Prezent dla Gdańska” dobiegają końca. Zegar znowu będzie odmierzał czas dla mieszkańców Gdańska już w połowie maja tego roku.
27.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

To już ostatni etap prac przy zegarze na Biskupiej Górce, który udało się odrestaurować dzięki zaangażowaniu ponad tysiąca mieszkańców i miłośników Gdańska

Blisko rok trwała ostateczna walka o przywrócenie świetności zabytkowemu, XX-wiecznemu zegarowi wieżowemu w samym sercu Biskupiej Górki w Gdańsku. Nieużywane od końca II wojny światowej mechanizmy zegarowe wymagały odbudowy, trzeba było także odtworzyć wskazówki, cyfry i tarczę. W maju 2016 roku Fundacja Gdańska wspólnie z Miastem Gdańsk ogłosiła publiczną zbiórkę na ten cel - pilotażową akcję crowdfundingową „Prezent dla Gdańska”.

Aby przywrócić świetność obiektu potrzebne było 70 tysięcy złotych. Dzięki zainteresowaniu i hojności mieszkańców udało się to osiągnąć! W sierpniu ubiegłego roku ruszyły prace projektowe, a już w zimie warsztatowe. W tym roku przyszedł czas na prace obiektowe, a na początku kwietnia rozpoczął się ostatni etap renowacji, w ramach którego zamontowano m.in. obie tarcze wraz z cyframi. Teraz przed wykonawcą ostatnie szlify.

- Wewnątrz wieży zamontowane jest już okablowanie niezbędne do podłączenia mechanizmu zegarowego, wszystkie elementy składów są już wykonane, a ich montaż na obiekcie zależy od warunków atmosferycznych - mówi Tomasz Sulak z gdańskiej firmy Elfracorr, która realizuje inwestycję. - Liczymy, ze do końca drugiego tygodnia maja 2017 r. zakończymy prace.

Datę oficjalnego zakończenia inwestycji i udostępnienia zegara dla zwiedzających poznamy na początku maja. Już teraz można sobie jednak wyobrazić, jak odrestaurowany zegar będzie wyglądał.

- Będzie to zegar z elektrycznym napędem, z mechanizmami obsługującymi obie tarcze, z automatycznym przestawianiem czasu, która w następnych etapach będzie koordynować też scenę z okrętami (przyp. red. mowa o specjalnym mechanizmie, w który zaopatrzono oryginalnie zegar, umożliwiającym inscenizację bitwy dwóch okrętów: Piotra z Gdańska i Św. Tomasza, o każdej pełnej godzinie) - opisuje Grzegorz Szychliński, dyrektor Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku.

- Mechanizmy napędowe powtarzają co do zasady stare rozwiązanie, ale z użyciem współczesnych podzespołów, włączając w to prototypowe rozwiązanie połączenia ruchów wskazówek minutowych i godzinowych na drodze elektronicznej, co znacznie upraszcza strukturę mechanizmu, czyni go bardziej niezawodnym - dodaje Szychliński.

Wskazówki zostały zaprojektowane z blachy stalowej nierdzewnej, złoconej, z ażurowym indeksem i przeciwwagami w kształcie półksiężyców, aby upamiętnić fakt, że w tym miejscu na Biskupiej Górce stało obserwatorium astronomiczne, które wzniósł w 1781 roku wybitny gdański lekarz i przyrodnik, członek Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego i Royal Society, Nathanael Matthäus von Wolf.

Więcej o rekonstrukcji zegara i akcji „Prezent dla Gdańska” pisaliśmy tutaj: Zegar na Biskupiej Górce: do renowacji dzięki mieszkańcom? oraz tutaj: Zegar wieżowy na Biskupiej Górce zostanie zrekonstruowany! Kiedy ruszy?

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask