• Start
  • Wiadomości
  • Książęcy Widok i Staw Łabędzi - zbiorniki wodne w Parku Oliwskim wypiękniały

Książęcy Widok i Staw Łabędzi - zbiorniki wodne w Parku Oliwskim wypiękniały

Zbiorniki Książęcy Widok i Staw Łabędzi zostały już wyczyszczone i odnowione. W kolejce czeka jeszcze zbiornik retencyjny Opacka, na którym prace rozpoczną się w poniedziałek 11 maja. Koszt wszystkich prac za wykonanie których odpowiedzialne są Gdańskie Wody to 250 tys. złotych.
07.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Umocnienie skarpy wiklinową kiszką faszynową to rozwiązanie przyjazne środowisku
Umocnienie skarpy wiklinową kiszką faszynową, które zastosowano w Parku Oliwskim, to rozwiązanie przyjazne środowisku
Gdańskie Wody

 

Raki, żaby i niewybuch - Gdańskie Wody czyszczą zbiorniki retencyjne

 

Prace renowacyjne i konserwatorskie, które polegały przede wszystkim na odtworzeniu umocnień brzegowych i odmuleniu dna zbiorników wodnych znajdujących się na terenie Parku Oliwskiego, rozpoczęły się w marcu. W związku z epidemią harmonogram prac uległ wydłużeniu, ale działania podjęte w poprzednim miesiącu, zostały już ukończone. 

- Zbiorniki Książęcy Widok i Staw Łabędzi wymagały renowacji - wyjaśnia Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód. - Gdybyśmy nie przystąpili teraz do  prac, skarpy uległyby biodegradacji, w efekcie czego mogłyby się osuwać, co przełożyłoby się nie tylko na względy estetyczne, ale uniemożliwiłoby także pełnienie funkcji retencyjnych. 

Teren Parku Oliwskiego jest strefą ochrony konserwatorskiej – to obszar wpisany do rejestru zabytków jako układ urbanistyczny Starej Oliwy wraz z zespołem Potoku Oliwskiego. Prace były więc prowadzone pod nadzorem Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a w trosce o drzewostan – także w porozumieniu z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni. 

- Umocnienia są odtwarzane z wykorzystaniem naturalnego materiału – wiklinowej kiszki faszynowej, przyjaznej środowisku i dobrze wkomponowującej się w krajobraz. To metoda uzasadniona historycznie, stosowana przy obiektach zabytkowych – dodaje Agnieszka Kowalkiewicz. 

Prace wykonane na terenie Parku Oliwskiego objęły także przegląd i konserwację zastawek piętrzących oraz częściowe odmulenie dna zbiorników. Wymagało to ich opróżnienia, które odbywało się etapowo – tak aby z każdego z nich ryby mogły być odłowione, a następnie przeniesione do sąsiedniego stawu. Drzewostany zostały odpowiednio zabezpieczone, a skarpy – odtworzone. Przy Stawie Łabędzim wykonany został drenaż ceramiczny, murek zyskał wzmocnienie koszem gabionowym. 

- Drenaż odpowiada za odprowadzenie wody zza murku, czyli na przykład z chodnika. Choć w tego typu pracach częściej wykorzystuje się plastik, wybraliśmy rozwiązanie bardziej ekologiczne - dodaje Agnieszka Kowalkiewicz. 

W poniedziałek, 11 maja, rozpoczną się prace na zbiorniku retencyjnym Opacka. Polegać będą przede wszystkim na odmuleniu zbiornika, ale zostaną też odtworzone zniszczone przez czas umocnienia brzegów. Roboty potrwają około siedmiu dni, w tym czasie spacery wokół zbiornika mogą być utrudnione. 

- Gdybyśmy nie przystąpili teraz do prac odmulania, czyli "odkurzania" dna zbiornika, mogłaby zmniejszyć się jego pojemność retencyjna. Gdyby bardziej się zamulał w wyniku intensywnych, nawalnych deszczy, które często się pojawiają jako przeplatacz suszy, zbiornik nie były w stanie złapać tyle wody, ile jest w stanie przyjąć - wyjaśnia Kowalkiewicz.

 

Kokoszki. Zbiornik retencyjny "Strzelniczka II" gotowy. Czas na odbiory techniczne

 

Zbiornik Opacka czeka aż zajmą się nim fachowcy. Wszystko po to, żeby przede wszystkim spełniał swoją funkcję retencyjną
Zbiornik Opacka czeka aż zajmą się nim fachowcy. Wszystko po to, żeby przede wszystkim spełniał swoją funkcję retencyjną
Dominik Paszliński/gdansk.pl

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane