Zbiornik Wody Stara Orunia to obiekt, który ma 150 lat. Powstał równocześnie z nowoczesnym systemem zaopatrzenia w wodę i kanalizację w Gdańsku i w 1869 roku to była jedna z najbardziej spektakularnych części tego systemu. Pod koniec lat 70 ubiegłego wieku zbiornik przestał być używany, a jego funkcje przejął nowy obiekt, wybudowany nieopodal. Choć przez długie lata, człowiek nie interesował się Zbiornikiem Wody Stara Orunia, przez warunki tam panujące, zbiornik stał się obiektem zainteresowania nietoperzy. Dzisiaj jest to największe na Pomorzu siedlisko tych ssaków i to właśnie one dyktują czas, kiedy zbiornik, który po gruntownym remoncie został oddany do użytku w zeszłym roku, może zostać otwarty dla zwiedzających. Ponieważ nietoperze wybudziły się już z zimowego snu i opuściły na kilka miesięcy swoje lokum, zagościć może w nim człowiek.
Pierwsza ku temu okazja będzie w sobotę 8 czerwca. W tym miesiącu zbiornik czynny będzie we wtorki, czwartki, piątki, sobotę i niedzielę. Wejścia są możliwe o pełnych godzinach – pierwsze o godz. 11.00, ostatnie o godz. 16:00. Przypominamy, że na zwiedzanie zbiornika obowiązują zapisy. Na najbliższy weekend zostało niewiele miejsc, warto więc pospieszyć się z rejestracją i zakupem biletu.
Zbiornik Wody Stara Orunia znajduje się przy ul. Kampinoskiej 6.
W lipcu i sierpniu zwiedzanie będzie możliwe we wszystkie dni poza środą. Wejścia rozpoczną się tak samo jak w czerwcu, czyli od godz. 11.00, ale zwiedzanie będzie możliwe dłużej. Ostatnie wejście zaplanowane jest na godz. 17.00. Ponieważ to obiekt historyczny i warto dowiedzieć się więcej na jego temat, zwiedzanie zawsze odbywa się z przewodnikiem i trwa około 30 minut.
- Gdański Szlak Wodociągowy, którego częścią jest Zbiornik Stara Orunia, wpisuje się w trendy związane z turystyką eksploracyjną oferującą elementy przygody i survivalu mówi Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowy GIWK. - Udostępniamy znakomite przykłady architektury technicznej, ale wymaga to od zwiedzających nieco przygotowania i zaangażowania. W podziemnym rezerwuarze panuje temperatura około 10°C, dlatego warto pamiętać o okryciu wierzchnim. Zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach, dlatego warto wyposażyć się w wygodne ubranie i obuwie.