Zbiornik Wody Stara Orunia dostępny będzie dla zwiedzających od soboty, 11 sierpnia. Obowiązują zapisy, na tę chwilę telefoniczne, ale prawdopodobnie jeszcze dzisiaj uruchomiony zostanie specjalny formularz, dzięki któremu dokonamy rezerwacji drogą internetową.
- Zbiornik powstał równocześnie z nowoczesnym systemem zaopatrzenia w wodę i kanalizację w Gdańsku – mówił Jacek Skarbek, prezes Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo – Kanalizacyjnej. - W 1869 roku to była jedna z najbardziej spektakularnych części tego systemu. Pod koniec lat 70' XX wieku okazał się być za nisko zlokalizowany. W związku z tym trzeba było zbudować Zbiornik Nowa Orunia, który zlokalizowany jest kilkadziesiąt metrów obok. Od tej pory nie był użytkowany. W latach 2012/13 zaczęliśmy zastanawiać się, co zrobić z tym nieszczejącym obiektem. Najpier podjęliśmy działania ratownicze, a następnie renowacyjne.
Stan budynku był bardzo zły. Inwestycja pochłonęła prawie 9 mln złotych. Dzięki tym pieniądzom obiekt został uratowany i tym samym na mapie Gdańska powstało kolejne miejsce, które prawdopodobnie zachwyci nie tylko turystów, ale przede wszystkim gdańszczan. Zbiornik znajduje się nieopodal Parku Oruńskiego. Planując zwiedzanie obiektu, warto zarezerwować więcej czasu, by móc udać się na dłuższy spacer po okolicy.
Zbiornik Wody Stara Orunia to historyczny obiekt i drugi zbiornik, po Zbiorniku Wody Kazimierz, który został udostępniony na trasie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.
- Nieużytowany przez wiele lat obiekt, zaadaptowały nietoperze - wyjaśnia Konrad Bidziński, chiropterolog. - Wybrały ten zbiornik, by przetrwać trudny czas, jaki mają u nas w kraju, czyli zimę. Podczas pierwszego liczenia nietoprzerzy policzyliśmy aż 700 osobników z kilku gatunków.
Warto dodać, że Zbiornik Wody Stara Orunia, to największe na Pomorzu siedlisko nietoprzy.
- Zależy nam, żeby osoby, które odwiedzą obiekt dowiedziały się jak najwięcej zarówno i jego historii, jak i nietoperzach – mówi Monika Szypryt-Piotrowska, rzecznik GIWK. - Dlatego zwiedzanie będzie się odbywać z przewodnikiem. Obiekt będzie dostępny codziennie, z wyjątkiem śród.
Dokładne instrukcje jak zapisać się na zwiedzanie, znajdziecie tutaj.
ZOBACZ ZAPIS CAŁEGO WIDEOCZATU