• Start
  • Wiadomości
  • Zbiornik Wody Stara Orunia. Od 11 sierpnia dostępny dla zwiedzających. FILM i ZDJĘCIA

Zbiornik Wody Stara Orunia. Od 11 sierpnia dostępny dla zwiedzających. FILM i ZDJĘCIA

Zbiornik Wody Stara Orunia niebawem zostanie otwarty dla zwiedzających. W tym sezonie obiekt dostępny będzie jedynie przez miesiąc, ponieważ w okresie jesienno-zimowym powrócą do niego nietoperze. W 2019 roku zbiornik będzie czynny dłużej, bo od maja do sierpnia, czyli w czasie, gdy ssaków tam nie ma. Zwiedzających obowiązują zapisy, które uruchomione zostaną w przyszłym tygodniu.
03.08.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zbiornik Wody Stara Orunia nową atrakcją turystyczną
Zbiornik Wody Stara Orunia nową atrakcją turystyczną
zdj. Przemek Szalecki/gdansk.pl


Zbiornik Wody Stara Orunia został wybudowany w 1869 roku. To historyczny obiekt i drugi zbiornik po Zbiorniku Wody Kazimierz, który został udostępniony na trasie Gdańskiego Szlaku Wodociągowego. Był pierwszym, nowoczesnym zbiornikiem, który gromadził wodę pitną dla gdańszczan z ujęcia wody w Pręgowie.
Obiekt stracił swoje walory w latach 80' XX wieku, ponieważ był zbyt nisko wyniesiony dla rozbudowującego się miasta. Znajduje się na wzgórzu, nieopodal Parku Oruńskiego.

Zobacz relację wideo:


W roku 2016 rozpoczęto renowację tego miejsca. Całość wygląda imponująco. Naprawdę warto go zwiedzić. Nie tylko przez wzgląd na historię. Zbiornik ten jest jednym z największych i najbardziej wartościowych siedlisk nietoperzy w województwie pomorskim. Teoretycznie, w  okresie tym, nietoperzy tam nie ma, praktycznie... dostrzegliśmy dziś jednego osobnika.

Co roku zbiornik staje się schronieniem dla ok. 300 nietoperzy. Najwięcej było ich tu 700!
Co roku zbiornik staje się schronieniem dla ok. 300 nietoperzy. Najwięcej było ich tu 700!
zdj. Przemek Szalecki/gdansk.pl


- Niektóre osobniki, zwłaszcza samce, które żyją troszeczkę inaczej niż samice i mają mniej pracy w lecie, mogą spędzać czas w tym zbiorniku również w okresie letnim – wyjaśnia Konrad Bidziński, doktorant na Wydziale Biologii na Uniwersytecie Gdańskim. - Jesień w przyrodzie zaczyna się w sierpniu, więc zaraz będzie dla nietoperzy okres godów. Za kilkanaście dni będziemy już mieli taki mechanizm, który nazywa się u nietoperzy jesiennym rojeniem. Wtedy nietoperze spotykają się w takich miejscach jak na przykład ten zbiornik, aby zacząć czas godów. Dopiero po nim przechodzą w okres zimowania.

Warto dodać, że nietoperza którego dostrzegliśmy, tak naprawdę wskazał nam pan Konrad. Ssak był tak mały, że trudno było go dostrzec w ciemnych zakamarkach zbiornika.

Zbiornik został wybudowany w 1869 r.
Zbiornik został wybudowany w 1869 r.
zdj. Przemek Szalecki/gdansk.pl

W 2019 roku obiekt będzie czynny od maja do końca sierpnia. Start sezonu będzie uzależniony od terminu opuszczenia obiektu przez nietoperze, co zwykle przypada na okres od połowy kwietnia do połowy maja. Na czas zimowej hibernacji zadomowionych tam ssaków zbiornik będzie nieczynny.

Ze względu na niską temperaturę panującą wewnątrz zbiornika (wynosi ok. 10°C) warto zabrać okrycie wierzchnie. Jeśli zwiedzanie przypadnie jednak upalny dzień, nie ma potrzeby zabierać ze sobą czegokolwiek. Chłód panujący wewnątrz przyniesie ukojenie.

Trwa właśnie dopracowywanie ostatniej formy formularza zapisów, który powinien być dostępny na stronie giwk.pl od poniedziałku 6 sierpnia. W tym sezonie zwiedzanie zbiornika będzie bezpłatne. Warto skorzystać, bo w przyszłym roku, może się to zmienić. Zbiornik będzie otwarty przez sześć dni w tygodniu (z wyłączeniem śród), w godz. 10.00 – 17.00

Czytaj także: Gdański Szlak Wodociągowy – poznaj nowe miejscaZapłać




TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza