Na czym polega zbiórka żywności?
Do wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności będzie zachęcać ponad 600 wolontariuszy, którzy staną w sklepach przy specjalnych koszach. Podczas zbiórki żywności najcenniejszymi produktami są te z długim terminem przydatności: mąka, makaron, ryż, kasza, konserwy, przetwory owocowe i warzywne, a także słodycze. Pełna lista sklepów, biorących udział w akcji, znajduje się na stronie internetowej.
- Żywność, którą podarujemy osobom w potrzebie, jest niezwykle cennym darem. Dzielenie się jedzeniem z kimś głodnym to jeden z najczystszych i najpiękniejszych odruchów serca - mówi Beata Ciepła, prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności. - Dzięki sieci współpracujących z Bankami Żywności organizacji pomocowych mamy pewność, że wsparcie dotrze do osób najbardziej potrzebujących.
Gdański Kongres Zdrowia Kobiet - dawka wiedzy o zdrowiu w dniu kobiecego święta
Komu pomaga Bank Żywności w Trójmieście
- Współpracujemy na co dzień z ponad pięćdziesięcioma organizacjami lokalnymi, które opiekują się osobami potrzebującymi wsparcia - mówi Michał Chabel, prezes Związku Stowarzyszeń Bank Żywności w Trójmieście. - Dla naszych organizacji zbiórka żywności to czasem jedyna okazja w roku, aby dla swoich podopiecznych zebrać żywność, która sprawi, że te święta będą wyjątkowe.
Żywność z Banków Żywności trafia do rodzin wielodzietnych, osób bezrobotnych, w kryzysie bezdomności, z niepełnosprawnościami, wychodzących z nałogów i wielu innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wsparcie żywnościowe trafia zarówno do seniorów i dorosłych, jak i do dzieci.
Poza udziałem w zbiórce stacjonarnej w sklepach, opcjonalną metodą wsparcia Wielkanocnej Zbiórki Żywności jest dokonanie wpłaty w internetowym sklepie BŻ. Za zebrane w ten sposób pieniądze Banki kupią i przekażą żywność dla osób potrzebujących.
Zbiórka Żywności to akcja, która ma dwie odsłony: wielkanocną oraz bożonarodzeniową. W 2023 roku podczas obydwu zbiórek w całej Polsce zebrano łącznie ponad 450 ton żywności dla osób potrzebujących. Rekordowe pod względem wyników pozostają lata przed pandemią koronawirusa, gdy w 2019 roku zebrano łącznie ponad 1 000 ton produktów żywnościowych.
Według danych Poverty Watch 2023, w 2022 roku około 1,8 mln Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, w tym 396 tys. dzieci i 287 tys. seniorów.
Pomaganie jest ich powołaniem i misją - MOPR uhonorował wyjątkowe osobowości