• Start
  • Wiadomości
  • Centrum Opieki Wytchnieniowej. Prezes Fundacji Hospicyjnej: - Budujemy mimo trudności

Centrum Opieki Wytchnieniowej. Prezes Fundacji Hospicyjnej: - Budujemy mimo trudności

Trwa budowa Centrum Pomocy Wytchnieniowej - pierwszej tego typu placówki w województwie pomorskim. Trafią tu osoby wymagające stałej opieki, aby ich opiekunowie mogli odpocząć od codziennego trudu. Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej - budującej centrum - opowiada o idei tego miejsca i walce o pieniądze na zakończenie budowy.
23.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dobrawizualizacja
Centrum będzie wspierało ciężko chore dzieci, dorosłych oraz ich rodziny, oferując opiekę chorym i szansę na chwilę wytchnienia ich opiekunom. Pierwsi podopieczni mają trafić tu w czerwcu 2023 roku
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Zbudujmy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku razem z Fundacją Hospicyjną

Pomysłodawcą budowy Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku, które powstaje przy ulicy Kopernika, jest Fundacja Hospicyjna. Symboliczną pierwszą łopatę pod budowę Centrum wbito w lutym 2022 roku. Na gdańskich Aniołkach powstaną trzy budynki, które będą służyły ciężko chorym dzieciom i dorosłym, których opiekunowie będą mogli w tym czasie odpocząć, mieć wytchnienie. Opieka wytchnieniowa to czasowe zastąpienie rodziny (czyli opiekunów rodzinnych) w sprawowaniu opieki w domu nad bliskim, niesamodzielnym z powodu choroby lub niepełnosprawności. 

"Podaruj urlop" - zbiórka na Centrum Opieki Wytchnieniowej, by opiekunowie mogli odpocząć

Jest bardzo ważną pomocą, szczególnie w przypadku opiekunów, którzy pełnią tę rolę od wielu miesięcy do nawet kilkudziesięciu lat bez przerwy. W trzech budynkach oprócz nowoczesnego, całodobowego, miejsca pobytu dla chorych dzieci i dorosłych, objętych opieką wytchnieniową, znajdzie się oddział stacjonarnego Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz pobyt dzienny dla dzieci i dorosłych.

Budowa Centrum Wytchnieniowego. Na jakim etapie? 

Alicja Katarzyńska: Jak postępuje budowa Centrum Wytchnieniowego?

Anna Janowicz: Budujemy mimo trudności, właśnie rozpoczynamy budowę pierwszego piętra. Zmieniło się niestety to, że mamy problemy finansowe. Kiedy zaczynaliśmy budowę, byliśmy wypłacalni, teraz z powodu sytuacji na świecie kwota inwestycji wzrosła o 10 milionów złotych. Także firmy, które prosimy o wsparcie, ostrożniej udzielają pomocy obawiając się o własną przyszłość. Ale liczymy na nasze akcje promocyjne i mieszkańców Gdańska i Pomorskiego, bo to dla nich budujemy Centrum. To nie pomnik, ale miejsce dla osób, których jest coraz więcej w społeczeństwie.

Wytchnienie od opieki, odpoczynek to najlepsze, co można dać opiekunom rodzinnym?

Całe ich życie to opieka nad dziećmi, rodzicami czy innymi bliskimi osobami. Gdy zapytaliśmy opiekunów, jakiej pomocy potrzebowaliby, zapadła cisza. Panie (bo w większości są to panie) nie potrafiły powiedzieć, jak chciałyby odpocząć, jakiej pomocy potrzebują, tak bardzo skupione są na opiece, tak bardzo już nie myślą o sobie. Jedna z pań musiała pójść do szpitala na operację kolana i bała się tylko o to, jak jej mama poradzi sobie z opieką nad jej niepełnosprawnym synem, o sobie nie myślała. Ona nie umie sobie nawet wyobrazić, że siedzi po prostu z książką, odpoczywa. Tak żyje większość opiekunów rodzinnych.

Kobieta w średnim wieku, jasne włosy do brody, uśmiecha się lekko
Anna Janowicz, prezes Fundacji Hospicyjnej: - Właśnie rozpoczynamy budowę pierwszego piętra. Zmieniło się niestety to, że mamy problemy finansowe. Kiedy zaczynaliśmy budowę, byliśmy wypłacalni, teraz z powodu sytuacji na świecie kwota inwestycji wzrosła o 10 milionów złotych
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Centrum da wsparcie także opiekunom rodzinnym. Jakie?

Bardzo ważne jest to, że Centrum zapewni wsparcie nie tylko potrzebującym dzieciom i dorosłym, ale też ich opiekunom

Tak, opiekunowie rodzinni otrzymają tu wsparcie duchowe, psychologiczne, doradztwo prawne. Chcemy szkolić opiekunów rodzinnych, pokazywać rozwiązania, które uczynią tę opiekę lżejszą. Będą tu mieli terapię, grupy wsparcia, rehabilitację, oddech emocjonalny. 

Czy czasowa przeprowadzka nie będzie stresem dla podopiecznych, którzy są od lat ulokowani w swoich domach?

Bywa różnie. Może to być stres, a może właśnie pobyt w innym miejscu, zmiana znanego od lat otoczenia, inni ludzie wokół, zajęcia, rehabilitacja, terapia będzie ożywcza, potrzebna podopiecznym. Pokoje w Centrum są tak zaprojektowane, aby pacjenci mogli wziąć swoje rzeczy z domu, przy których będą czuć się bezpiecznie. 

Zapewniacie nie tylko opiekę stacjonarną?

Zapewniamy trzy rodzaje opieki: stacjonarną czyli właśnie pobyt u nas bez przerwy przez na przykład dwa tygodnie, wytchnieniową dzienną - to pobyt od godziny ósmej do osiemnastej, po którym podopieczny wraca do domu. I ostatni rodzaj to opieka wytchnieniowa domowa. Opieka w domu podopiecznego, żeby opiekun rodzinny mógł wyjść z domu.

Niezwykły kamień węgielny pod Centrum Opieki Wytchnieniowej w Gdańsku wmurowany

Będziemy oferować rodzaj opieki w zależności od sytuacji indywidualnej, od potrzeb opiekuna, który ma czasami 2-3 podopiecznych, jest osamotniony, wypalony, z depresją. Kryterium pomocy, z założenia bezpłatnej, będzie obciążenie opiekuna, jego sytuacja osobista, życiowa. 

wystawa-hospicyjna-008_949x633
23 września 2022 roku w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska otwarto wystawę "Zauważ zrozum, wesprzyj - podaruj urlop". To część kampanii Fundacji Hospicyjnej na rzecz opiekunów rodzinnych i wsparcia budowy pierwszego w Gdańsku Centrum Opieki Wytchnieniowej.
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Kiedy Centrum przyjmie pierwszych podopiecznych?   

Mamy konkretny termin, w którym musimy się zmieścić - w czerwcu 2023 roku mamy przyjąć pierwszych podopiecznych. To dla nas konieczność ogromnej mobilizacji i braków przestoju na budowie. Dlatego walczymy o pieniądze, w sobotę 24 września Fundacja Hospicyjna zaprasza do wzięcia udziału w Biegu Charytatywnym Północny Pomaga, organizowanym przez Fundację Santander. Dochód z zapisów na bieg w całości zostanie przekazany na budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej. 

V Bieg Charytatywny PÓŁNOCNY POMAGA

Także w sobotę w Śródmieściu odbędzie się „Festiwal Sztuki Ulicznej” z okazji pożegnania lata. Oprócz występów w kilku lokalizacjach spotkać będzie można  wolontariuszy w pomarańczowych koszulkach. Tego dnia wyjdą oni na ulicę z puszkami, aby zbierać pieniądze na budowę Centrum Opieki Wytchnieniowej.

 

TV

Port Lotniczy Gdańsk powitał 6-milionowego pasażera. To nowy rekord