Organizatorzy najwyraźniej uważają trzynastkę za liczbę szczęśliwą. Start zbiórki pieniędzy na ekspres do kawy wyznaczono na piątek, 13 kwietnia, o godz. 13.13.
Koniec - na 13 maja. Kampania crowdfundingowa prowadzona jest za pośrednictwem platformy wspieram.to.
Kawiarnia “cieKawa” ma działać przy ul. Świętojańskiej 68 w Gdańsku. Będzie to pierwsza tego typu inicjatywa w Trójmieście, bodajże piąta albo szósta w kraju. Lokale zatrudniające osoby z niepełnosprawnością intelektualną działają już w Poznaniu, Warszawie, Częstochowie i Wrocławiu.
W Gdańsku motorem przedsięwzięcia jest Krzysztof Skrzypski, pedagog specjalny i społecznik, który od lat organizuje inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną. W 2016 r. Skrzypski uzyskał najlepszy wynik w wyborach do Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie, obecnie jest tam przewodniczącym zarządu dzielnicy.
- Nasz lokal przy Świętojańskiej ma 40 metrów powierzchni, dostaliśmy go do dyspozycji od Miasta już jakiś czas temu - mówi Krzysztof Skrzypski. - Gdańsk jest coraz bardziej popularnym ośrodkiem turystycznym, tętni życiem w sezonie letnim i poza nim, właściwie o każdej porze roku. Chcemy, by wynikło z tego coś dobrego również dla gdańszczan z niepełnosprawnością intelektualną.
Obecnie kompletowany jest personel. Odbywają się staże zawodowe dla kandydatów do zatrudnienia, szkolenia baristyczne, wizyty studyjne w podobnych przedsiębiorstwach, a także rozmowy z potencjalnymi producentami i dostawcami regionalnych produktów.
Krzysztof Skrzypski realizuje pomysł Kawiarni “cieKAWA”, jako prezes CIEKAWEJ Spółdzielni Socjalnej. Z materiałów informacyjnych można dowiedzieć się, że jest to “przedsięwzięcie dwóch organizacji pozarządowych - Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku oraz Fundacji Teneo - mające na celu uruchomienie Przedsiębiorstwa Społecznego, prowadzącego kawiarnię oraz kuchnię, tworząc w ten sposób miejsca pracy dla osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Głównym beneficjentem tego działania będą nasi podopieczni - dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną wychodzących z Warsztatów Terapii Zajęciowej”.
Kuchnia zaopatrująca kawiarnię mieścić się będzie w lokalu po zlikwidowanym gimnazjum na gdańskiej Oruni przy ul. Gościnnej 17. Pracę znajdą w niej kucharze i pomoce kuchenne.
Skrzypski podkreśla, że obie inicjatywy będą się wzajemnie uzupełniać: "W kuchni będziemy wykonywać pierogi z kilkoma ciekawymi farszami, piec ciasta i chleby oraz robić konfitury. To wszystko sprzedawać będziemy m.in. w kawiarni. Planujemy również sprzedaż w innych miejscach na terenie Gdańska, np. w placówkach terapeutycznych prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku czy za pomocą mobilnych punktów sprzedaży".
W kawiarni oprócz wyrobów z kuchni będą sprzedawane świeże kanapki, kawa, herbata, świeże soki… Ponadto w lokalu stanie witryna, w której wystawione będą do sprzedaży produkty ręcznie wykonane przez osoby wykluczone z innych placówek terapeutycznych działających na terenie Gdańska. W dalszych planach jest zakup coffee trucka - byłaby to duża sprawa dla budowy dobrego klimatu wokół miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
- CIEKAWA Spółdzielnia Socjalna to nowa jakość życia osób w niej zatrudnionych - przekonuje Skrzypski. - To rzeczywista realizacja zadań wynikających z misji Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. To wreszcie realizacja postanowień Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w zakresie dostępu do zatrudnienia, prawa do godności i samodzielności.