• Start
  • Wiadomości
  • Zawieszenie działalności punktu informacyjnego przy ul. Karmelickiej 1

Zawieszenie działalności punktu informacyjnego Gdańsk Pomaga Ukrainie przy ul. Karmelickiej 1

W związku ze zmniejszającą się liczbą uchodźców, którzy przybywają do Gdańska, od czwartku, 16 czerwca zawieszona zostaje działalność drugiego punktu, który powstał w ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie. W trakcie minionych trzech miesięcy ze wsparcia w tym miejscu skorzystało 10 tysięcy osób. Obsługę uchodźców z Ukrainy w całości przejmuje Pomorskim Urząd Wojewódzki.
15.06.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Punkt akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie funkcjonował przez 3 miesiące, w tym czasie dotarło do niego 10 tys. uchodźców
Punkt akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie funkcjonował przez 3 miesiące, w tym czasie dotarło do niego 10 tys. uchodźców
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zawieszenie punktu Gdańsk Pomaga Ukrainie w Krewetce

Punkt informacyjno-wytchnieniowy w dawnym kinie Krewetka (vis-à-vis Dworca PKP Gdańsk Główny, przy ul. Karmelickiej 1) utworzono jako drugi miejski punkt pomocy uchodźcom i był wsparciem dla punktu działającego przy ul. Dolna Brama 8.

Funkcjonował przez cały tydzień w godz. 7 - 23. Uchodźcom z Ukrainy udzielano tu informacji dotyczącej możliwości pomocowych w Gdańsku, przydzielano tu miejsce zakwaterowanie, udzielano pierwszej pomocy medycznej i pierwszego wsparcia  psychologicznego, oczekujący mogli korzystać z kącika dla dzieci oraz kawiarenki. 

Gdański Model Integracji Imigrantów sprawdził się w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy

Kto udzielał pomocy w Krewetce?

To były trzy miesiące bardzo intensywnych działań i współpracy wielu ludzi z różnych środowisk, zarówno kulturowych, jak i urzędniczych. Zespół tworzyli pracownicy m.in. Urzędu Miejskiego w Gdańsku i jednostek podległych, Fundacji Gdańskiej, Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego, Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej, Straży Kolei i wolontariuszy, bez których zaangażowania i umiejętności językowych byłoby bardzo trudno sobie poradzić - podkreśla Radosław Nowak, zastępca dyrektora Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień, który pełnił funkcję koordynatora punktu. - To, co jest największą wartością, zarówno punktu przy ul. Karmelickiej 1, jak i punktu przy Dolnej Bramie 8 to fakt, że udało się zbudować bardzo sprawnie działający zespół ludzi z różnych środowisk, który był w stanie wspierając się nawzajem, skutecznie pomagać ludziom, którzy znaleźli się w tak dramatycznej sytuacji życiowej. To, co także było wyjątkowe, to niesienie pomocy przez obywateli Ukrainy, którzy w poprzednich dniach byli w tym miejscu przyjmowani i uzyskali pomoc. Ogromne dziękuje wszystkim zaangażowanym.

W Gdańsku otwarto punkt UNHCR pomocy finansowej dla uchodźców

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Gdańsku  - gdzie szukać wsparcia?

Działalność obu punktów powstałych w ramach akcji Gdańsk Pomaga Ukrainie przy ul. Dolna Brama 8 oraz przy ul. Karmelickiej 1 jest obecnie zawieszona.

Wstrzymanie działalności punktu w "Krewetce" po konsultacji z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, który przejmuje w całości zakres obsługi obywateli Ukrainy. Punkt informacyjny dostępny jest na Dworcu PKP Gdańsk Główny, przy ul. Podwale Grodzkie 1, natomiast punkt recepcyjny przy ul. Za Murami 2/10 w Hostelu Dom Harcerza.

Gdański Urząd Pracy: - 2,5 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło już zatrudnienie

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska