![P.Sudara - Akcja szczepienia przeciw grypie - 022](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202310219305.jpg)
Czytaj także: Wolontariusze na cmentarzach. Kwesta na rzecz podopiecznych gdańskiego hospicjum
Lekarze, pracownicy naukowi i studenci publicznie się szczepią
U progu sezonu jesienno-zimowego Gdański Uniwersytet Medyczny organizuje akcję promującą szczepienia na grypę. Publiczne przyjmowanie szczepień - wcześniej też przeciw Covid -19 i przeciw grypie - to już tradycja GUMedu. Dobry przykład dają władze i pracownicy uczelni, ale też m.in. przedstawiciel wojewody czy pomorskiego oddziału NFZ, na stronie którego możemy znaleźć informacje na temat szczepień przeciw grypie i aktualną listę placówek, które te szczepienia wykonują. Szczepienie odbyło się we wtorek 31 października 2023 roku w Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed pod czujnym okiem prezesa jednostki Piotra Gutknechta. W tym roku do akcji promowania szczepień dołączyli też studenci gdańskiej uczelni.
Marcin Gruchała, rektor GUMed: Zróbmy to dla siebie i swoich bliskich
Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jednoznacznie zalecają stosowanie szczepień ochronnych, zgodnie ze wskazaniami wynikającymi z medycyny opartej na dowodach naukowych i aktualnych zaleceń medycznych towarzystw naukowych. Szczepienie przeciwko grypie należy do szczepień zalecanych i w dużej mierze to indywidualna decyzja każdej osoby, która się na to decyduje lub nie.
Czytaj także: Szpital Psychiatryczny w Gdańsku. Nowy oddział dzienny dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym
- Tradycyjnie spotykamy się w tych murach, jak co roku szczepiąc się publicznie na grypę, żeby dać przykład i przekonać wszystkich, że to bardzo ważne - zachęcał Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Ja przede wszystkim szczepię się dla swoich pacjentów, którzy są zwykle osobami starszymi z licznymi chorobami układu krążenia czy cukrzycą. Mógłbym potencjalnie przynieść i zarazić ich bardzo groźną chorobą. Wielu z nas ma wśród swoich bliskich, znajomych czy współpracowników takie osoby, dla których grypa może być bardzo groźna. Nawet jeżeli nie chcemy zaszczepić się dla siebie, zróbmy to dla tych osób.
![P.Sudara - Akcja szczepienia przeciw grypie - 010](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202310219304.jpg)
Profesor Smiatacz: Szczepienia są bezpieczne
- Cieszę się, że ponownie możemy się spotkać u progu sezonu jesienno-zimowego, sezonu infekcji układu oddechowego. Gorąco państwa zachęcam do szczepień przeciwko grypie - powiedział profesor Smiatacz. - Szczepienia ratują zdrowie i nieraz życie, my to wiemy, to dało się zważyć, zmierzyć i wyliczyć. Są bardzo bezpieczne, w przypadku infekcji dróg oddechowych mają przede wszystkim złagodzić przebieg choroby. Bo możemy zakazić się mimo szczepienia, ale nie trafimy do szpitala i nie umrzemy, to ryzyko dotyczy przede wszystkim seniorów. Gorąco państwa zachęcam do poddania się procesowi kwalifikacji do szczepień i czynię to z czystym sumieniem.
Czytaj także: “Autobus SOS - pomoc” już siódmy rok na ulicach Gdańska. Zaczyna 1 listopada
Akcję promującą szczepienia na grypę GUMed zainicjował w 2017 roku. Działania edukacyjne aktywnie wspierają też jednostki organizacyjne samorządu.
Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki przypomniał, że szczepienia są wielkim osiągnięciem medycyny, z którego warto korzystać.
- Oprócz prac administracyjnych zajmuję się też ciężko chorymi pacjentami, również ze względu na ich osłabioną odporność chcę się zaszczepić, aby chronić te osoby przed ciężkimi powikłaniami - mówił na spotkaniu Jerzy Karpiński. - Dodatkowo we własnej rodzinie opiekujemy się osobą, która ma 93 lata, szczepienie się to jest też wyraz troski z naszej strony. Zachęcam wszystkich, aby korzystali z dobrodziejstw medycyny.
![P.Sudara - Akcja szczepienia przeciw grypie - 019](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202310219301.jpg)
Młodzi też się szczepią
Od 1 września 2023 szczepionki przeciw grypie (podawane we wstrzyknięciu oraz donosowa) są bezpłatne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18 lat, kobiet w ciąży i seniorów powyżej 65 lat.
- Ja sama się szczepię, to jest ważne nie tylko dlatego, że łagodzi przebieg samej infekcji, ale jest to inwestycja na przyszłość, na przyszłe zdrowe długie życie - stwierdziła Maria Renke, studentka szóstego roku medycyny na GUMedzie. - Zmniejsza ryzyko długotrwałych powikłań i ostrego przebiegu infekcji grypy. Dla młodych ludzi regularne szczepienie ma wiele korzyści, dlatego zachęcam do szczepień.
Jerome Shibu Joseph z szóstego roku medycyny English Division podkreślił, że studenci jako przyszli pracownicy ochrony zdrowia powinni się zaszczepić, bo warto zapobiegać chorobom niż je leczyć.
![P.Sudara - Akcja szczepienia przeciw grypie - 020](https://download.cloudgdansk.pl/gdansk-pl/t/202310219318.jpg)
Czytaj także: Jak Gdańsk dba o kondycję psychiczną swoich mieszkańców? Program na lata 2024-26
- Wierzę, że szczepienie jest bardzo ważne, aby zapobiegać nieszczęściom, które obserwowaliśmy w przeszłości - dodała Shraddha Singh z szóstego roku medycyny English Division. - Jako przyszły pracownik opieki zdrowotnej sądzę, że jesteśmy odpowiedzialni za promowanie świadomości dotyczącej szczepionek i ich efektów - zarówno pozytywnych, jak i negatywnych - aby ludzie mogli podejmować świadome decyzje dotyczące szczepień.
Od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań w sezonie
Jak podaje portal szczepienia.info (powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH - Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii) w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w zależności od sezonu epidemicznego. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Grypa powoduje zachorowania o charakterze epidemii, występujących co sezon lub pandemii, powtarzających się co kilkanaście, kilkadziesiąt lat, które mają zasięg ogólnoświatowy.