W pozostałych 33 dzielnicach Gdańska, które posiadają lokalnych radnych, ci zabiegają w miejskich instytucjach m.in. o niezbędne remonty czy modernizacje chodników oraz ulic. Są rady, dzięki którym powstały domy sąsiedzkie w danych dzielnicach, i takie, dzięki którym w dzielnicy zrobiło się bezpieczniej. Coraz częściej zdarzają się też sytuacje, w których dzielnicowi radni stają się łącznikiem, a nawet mediatorem, pomiędzy mieszkańcami a inwestorami planującymi przedsięwzięcia w danej dzielnicy, budzącymi pewien społeczny opór. Dobrze więc, by i Zaspa Rozstaje miała takich przedstawicieli.
W niedzielnych wyborach mogą wziąć udział mieszkańcy danej dzielnicy Gdańska, a więc w tym przypadku Zaspy Rozstajów, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na terenie tej dzielnicy. Spis wyborców uprawnionych do głosowania sporządza się na podstawie rejestru wyborców.
W poniedziałek, 25 września, w rejestrze wyborców na Zaspie Rozstajach zarejestrowanych było 10832 osób. Ta liczba może się jednak jeszcze zmienić. - Do piątku, do godz. 15, a więc do kiedy pracuje Urząd Miejski, ten rejestr jest "żywy". W każdej chwili ktoś może bowiem przyjść i się zameldować bądź wymeldować, a jak się zamelduje, to trzeba to odnotować w rejestrze wyborców – wyjaśnia Wioleta Gaczoł, sekretarz Miejskiej Komisji ds. Wyborów w Jednostkach Pomocniczych w Gdańsku.
Co ważne, nie jest to efekt zbliżających się wyborów, a naturalne miejskie zjawisko – wiele osób kupuje bądź sprzedaje w Gdańsku mieszkanie, i wprowadza się, bądź przeprowadza w inne miejsce.
W niedzielę 1 października, mieszkańcy Rozstajów będą mogli zagłosować w godz. 7.00-21.00.
Lokale wyborcze zorganizowane zostaną na terenie dwóch szkół: Szkoły Podstawowej Nr 48 ( ul. Burzyńskiego 10) oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 8 (ul. Meissnera 9).
Istnieje możliwość dowozu niepełnosprawnych mieszkańców, którzy chcą wziąć udział w wyborach do Rady Dzielnicy, a nie mają takiej możliwości. Wszystkie takie osoby powinny w niedzielę zadzwonić pod nr 58 323 62 06, w godz.7 – 20, podając swój dokładny adres.
Po przyjęciu zgłoszenia, w określonym czasie podjedzie samochód, który dowiezie wyborcę do lokalu wyborczego.
W okręgu wyborczym Zaspa Rozstaje wybieranych będzie 15 radnych spośród 22 kandydatów.
18 kwietnia br. mieszkańcy Zaspy Rozstaje złożyli wniosek o powołanie Rady Dzielnicy. Wniosek powinno poprzeć minimum 1085 osób, a zebrano 1354 podpisów wyborców. Trzymamy więc kciuki za jak najwyższą frekwencję w najbliższą niedzielę! Jest ona istotna, gdyż przekłada się na wysokość budżetu przyszłej Rady Dzielnicy: jeżeli wyniesie mniej niż 14 proc. to Rada otrzyma do wykorzystania na rzecz dzielnicy 4 złote na jednego mieszkańca. Jeżeli będzie to od 14 do 16 proc. - wówczas przyznanych zostanie 5 zł na głowę. Jeżeli w wyborach w danej dzielnicy weźmie udział ponad 16 proc. mieszkańców do budżetu Rady Dzielnicy trafia 6 zł na każdego mieszkańca.
KANDYDATAMI DO RADY DZIELNICY ZASPA - ROZSTAJE SĄ (W KOLEJNOŚCI ALFABETYCZNEJ):
1. AMERSKI WŁODZIMIERZ (lat 68)
2. BALEWSKI RYSZARD PIOTR (74)
3. CIEŚNIEWSKA MAŁGORZATA EWA (47)
4, DERENGOWSKA BOŻENA ANNA (55)
5. GAŁĘZIOWSKA-MODZELEWSKA JOLANTA (31)
6. GĄSIOROWSKA JOLANTA MARIA (45)
7. GUZIŃSKI ZBIGNIEW STANISŁAW (67)
8. JAKUSZYK ANNA MATYLDA (22)
9. KASPRZAK EWA GRAŻYNA (67)
10. LIS JAROSŁAW (43)
11. MAKOWSKI MARCIN (21)
12. MARCINKOWSKA ZOFIA MARIA (71)
13. MOSKWA HALINA (64)
14. NADOLNA KRYSTYNA (69)
15. NOWIŃSKA STANISŁAWA (69)
16. PUSZKARSKI JAKUB (28)
17. ROLCZYŃSKI WOJCIECH (30)
18. RÓŻYŃSKA WALBURGA (68)
19. SIKOROWSKI ROMAN WOJCIECH (69)
20. SKIBA PIOTR ANDRZEJ (44)
21. WIŚNIEWSKI STANISŁAW (68)
22. WYSOCKI PIOTR JAN (48)
Przeczytaj także:
Zaspa - Rozstaje. Uwaga: w niedzielę mieszkańcy wybierają Radę Dzielnicy