• Start
  • Wiadomości
  • Zaspa-Młyniec. Mnóstwo pytań o inwestycję przy al. Jana Pawła II

Zaspa-Młyniec. Mnóstwo pytań o inwestycję przy al. Jana Pawła II

Budowa nowego osiedla mieszkaniowego na terenie dawnego pasa startowego zdominowała spotkanie prezydenta Gdańska i jego zastępców z mieszkańcami dzielnicy Zaspa- Młyniec. Gdańszczanie dopytywali głównie o rozwiązania komunikacyjne dla nowej inwestycji i tłumaczyli, czego się obawiają.
01.06.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Temat zabudowy dawnego pasa startowego zdominował środowe spotkanie władz miasta z mieszkańcami Zaspy-Młyńca

W środę, 31 maja, w gmachu XV Liceum Ogólnokształcącego odbyło się 69. już spotkanie obywatelskie w ramach cyklu: "Twoja dzielnica – Twój Gdańsk". Wziął w nim udział prezydent Gdańska, jego zastępcy, a także dyrektorzy poszczególnych wydziałów gdańskiego magistratu i prezesi miejskich spółek.

Tematem, który szczególnie interesował mieszkańców dzielnicy Zaspa-Młyniec, była budowa nowego osiedla mieszkaniowego przy al. Jana Pawła II. Ma ono powstać na terenie dawnego pasa startowego. Jego właścicielem jest firma deweloperska Budimex. O tej inwestycji pisaliśmy tutaj

Obawy związane z nową inwestycją mają głównie osoby mieszkające w blokach przy ul. Dywizjonu 303 sąsiadujących z inwestycją. Wielu z nich jest przekonanych, że nowi mieszkańcy będą "rozjeżdżać" ich ulicę, a także zajmować ich miejsca parkingowe i chodniki.

- My to już obserwujemy w związku z innym nowym osiedlem, które niedawno tu wybudowano – argumentowała jedna z kobiet na sali.

Zastępca prezydenta Gdańska, Wiesław Bielawski, tłumaczył, że do obsługi komunikacyjnej nowego osiedla nie będzie potrzebna ul. Dywizjonu 303 i nie było dotąd takich planów. Tę funkcję będzie pełnić al. Jana Pawła II.

W ostatnich miesiącach mieszkańcy zgłaszali urzędnikom oraz przedstawicielom dewelopera prośbę o utrzymanie popularnego przejścia z jednej strony dawnego pasa na drugą, a także w kierunku pobliskiego kościoła. Dopytywano także o tę kwestię. Zastępca prezydenta Gdańska, Wiesław Bielawski, zapewnił, że ten ciąg komunikacyjny dla pieszych zostanie zachowany. - Miasto weźmie go pod uwagę przygotowując plan miejscowy, ale już sam deweloper deklarował, że utrzyma to przejście  – podkreślał wiceprezydent Bielawski.

Jeden z mieszkańców był ciekawy, ile wyniesie zagęszczenie dzielnicy po zrealizowaniu tej inwestycji. - Nasza dzielnica już dziś ma jedno z największych zagęszczeń wśród wszystkich dzielnic Gdańska – przypomniał.

W odpowiedzi usłyszał, że docelowo, w ciągu ośmiu lat, powstanie tam około 1,6 tys. mieszkań, co daje, według oficjalnych przeliczników, około 3,5 tys. nowych mieszkańców.

Uczestniczący w dyskusji mieszkańcy byli podzieleni w kwestii ewentualnej rozbudowy na tym odcinku al. Jana Pawła II. Część osób argumentowała, że niezbędna jest druga nitka, ponieważ w przeciwnym razie "zatka się" ul. Dywizjonu 303. Część osób była jednak przeciwnego zdania, twierdząc, że takie rozwiązanie jedynie obniży poziom bezpieczeństwa w tej okolicy. Wiceprezydent tłumaczył, że nie ma planów rozbudowy al. Jana Pawła, a miasto będzie bardziej stawiać w tym miejscu na rozwój komunikacji publicznej w tym miejscu i zachęcać do korzystania z niej.

W środę, 31 maja, odbyło się kolejne, już 69, spotkanie obywatelskie w ramach cyklu Twoja dzielnica - Twój Gdańsk

Pytano też o liczbę miejsc parkingowych na nowym osiedlu. Zgodnie z obowiązującymi wskaźnikami przewiduje się tam 1,2 miejsca parkingowego na mieszkanie.

Dopytywano też o to, czy będzie grodzone. Deweloper nie ma jednak takich planów, tym bardziej, że na terenie inwestycji znajdować się będą ogólnodostępne lokale usługowe. Padło też i kilka nietypowych pytań, m.in. o to, czy będzie tam zagwarantowana liczba miejsc parkingowych dla rowerów. Wiceprezydent Bielawski przyznał, że wskaźnik rowerowy nie istnieje, zwłaszcza w starych planach zagospodarowania, ponieważ te dokumenty powstawały, kiedy komunikacja rowerowa w Gdańsku nie była tak popularna jak obecnie. Przedstawiciel Budimexu przyznał z kolei, że przy nowym osiedlu mile widziana będzie stacja roweru metropolitanego. Jedna z młodych kobiet postulowała z kolei, by w okolicy powstało nowe publiczne przedszkole. Wiceprezydent Bielawski zapowiedział, że miasto weźmie pod uwagę tę sugestię.  

Zaspa – Młyniec to dzielnica o powierzchni zaledwie 1,23 km kw. Mieszka tu 13 412 osób.

W ostatnich latach wyremontowano tu basen, który znajduje się w gmachu XV LO, wydzielono pasy rowerowe wzdłuż al. Jana Pawła II, a także, ze środków Budżetu Obywatelskiego, zagospodarowano teren przy XV LO. Poza tym przy ul. Startowej wybudowano nowe boisko piłkarskie oraz bieżnię lekkoatletyczną przy ZKPiG nr 13. Powstały też węzły integracyjne bike&ride przy SKM Zaspa, a etapami realizowana jest rewaloryzacja Parku im. Jana Pawła II.

Miasto planuje w niedalekiej przyszłości m.in. budowę drogi łączącej ul. Hynka z ul. Nad Stawem, wraz z przeprawą pod al. Żołnierzy Wyklętych, a także przebudowę skrzyżowania al. Jana Pawła II z ul. Hynka.

Tradycją spotkań obywatelskich jest nagradzanie najaktywniejszych mieszkańców danej dzielnicy. Podczas 69 spotkania wyróżniono dwie kobiety: Agnieszkę Wierzbicką, przewodniczącą Rady Dzielnicy Zaspa-Młyniec oraz Jolantę Niedźwiecką, nauczycielkę z XV Liceum Ogólnokształcącego.  

Agnieszka Wierzbicka

Jolanta Niedźwiecka



TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza