• Start
  • Wiadomości
  • Zamiast Nocy Muzeów - cały Weekend Muzeów pełen atrakcji dla miłośników kultury PROGRAM

Zamiast Nocy Muzeów - cały Weekend Muzeów pełen atrakcji dla miłośników kultury PROGRAM

Jedna noc po długiej przerwie to dla miłośników kultury zdecydowanie za mało. W tym roku, w dniach 15 i 16 maja odbywa się Weekend Muzeów! Mieszkańcy Gdańska bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę zwiedzą wystawy w galeriach i muzeach. Nie brakuje także unikatowych atrakcji. W programie m.in. nocne spacery po dziedzińcach Teatru Szekspirowskiego i wyjątkowa rozmowa... kluczowych dla miasta budynków. 
14.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
DobryECS
Za złotówkę można przez najbliższy weekend zwiedzać wystawę stałą Europejskiego Centrum Solidarności. To nowoczesna, interaktywna przestrzeń z niemal 1,8 tys. obiektami.
                                                                                                                                                                       Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

16 odsłona Europejskiej Nocy Muzeów 15 i 16 maja 2021 roku zmieniła się w Weekend Muzeów. Na zwiedzających czeka szereg atrakcji dostępnych stacjonarnie, online oraz takich, które w kreatywny sposób łączą oba te światy. Każdy znajdzie coś dla siebie. 

 

Szekspir - 7 grzechów głównych

W ramach Weekendu Muzeów, 15 maja po zmroku Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na pożegnanie cyklu pt. „Szekspir - 7 grzechów głównych”. Tym razem bierze na warsztat trzy nieomawiane jeszcze grzechy: pychę, zawiść i łakomstwo. Wydarzenie odbędzie się na zewnętrznych dziedzińcach GTS i oparte zostanie o archiwalne nagrania wykładów autorstwa, zmarłego w marcu, profesora Jerzego Limona, wybitnego szekspirologa, znawcy epoki elżbietańskiej i anglisty.

Jak w latach poprzednich, będzie to nietypowy spacer po fragmentach dzieł Williama Szekspira czytanych przez pryzmat… 7 grzechów głównych. Tym razem – bez Profesora, pomysłodawcy cyklu, który osobiście prowadził część spacerów. Przez ostatni spacer poprowadzi on jednak gości, dzięki zachowanym nagraniom, swoim głosem. Multimedialnym pokazom, wyświetlanym na murach teatru, będą towarzyszyły działania aktorów Teatru Korkoro i zaskakujące rekwizyty. Narracji dopełnią opowieści przewodników Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Spacery z przewodnikami ruszać będą średnio co pół godziny, począwszy od 21:30. Ostatni rozpocznie się o godz. 00:30 (pół godziny po północy). Ze względu na obostrzenia związane z epidemią, liczba miejsc w grupie będzie ograniczona do 15 osób. Wstęp wolny.


Gmachy - inteligencja miasta 

Gdański Archipelag Kultury w ramach Weekendu Muzeów zaprasza na nietypowe wydarzenie, podczas którego widzowie, tej jednej nocy, zostaną świadkami rozmowy budynków. 

Po raz pierwszy przemówi Urząd Miejski, Policja, Sąd oraz Szpital. Gmachy znaczących dla miasta instytucji podzielą się swoimi spostrzeżeniami zdobytymi podczas długich lat pracy w służbie mieszkańcom Gdańska. Wszystkie one od lat stoją obok siebie, obserwują życie mieszkańców i aktywnie w nim uczestniczą. Bez ich pomocy obywatelom miasta trudno byłoby poradzić sobie z organizacją życia. Zresztą ludzie sami powołali do życia te instytucje i zbudowali dla nich budynki, żeby mieć gdzie załatwiać swoje sprawy. Te z uwagą przyglądają się poczynaniom obywateli i starają się im pomóc, każdy według swoich możliwości i przeznaczenia. 

Rozmowy będzie można wysłuchać 15 maja 2021 roku na ul. Nowe Ogrody dwa razy, o godz. 22.00-22.30 oraz o 23.00-23.30. Rozmowę gmachów zainicjował i nagrał Gdański Archipelag Kultury oddział Projektornia. Wstęp wolny.  

 

Wystawa na płocie 21 x Gdańsk

Przechadzając się w okolicach ul. Klonowicza we Wrzeszczu Dolnym warto zatrzymać się na chwilę i obejrzeć wystawę poświęconą Gdańskowi. Do udziału w wystawie "21 x Gdańsk" Winda GAK zaprosiła trzy gdańskie malarki Magdę Benedę, Maję Majewska-Keane oraz Barbarę Wypustek. Każda z artystek przygotowała 7 swoich prac. Reprodukcje zostaną zaprezentowane w wyjątkowym miejscu, bo na płocie.

Tytuł wystawy odwołuje się do historycznych 21 postulatów Sierpnia '80. W ten symboliczny sposób organizatorzy przypominają o wydarzeniu ważnym dla pokoleń. Na obrazach widz znajdzie między innymi przedproża gdańskich kamienic, charakterystyczny żółty most i słynne stoczniowe dźwigi czy skąpaną w błękicie stocznię. Malarki odwzorowały też mieszkańców: spacerowiczów, pary spotykające się przy kawie czy turystów fotografujących fontannę Neptuna.

Wstęp wolny.

 

Frgmenty budunków stojących po obu stronach ulicy
Cztery instytucje przy ulicy Nowe Ogrody w Gdańsku rozmawiają ze sobą w projekcie Gmachy - inteligencja miasta. Po raz pierwszy przemówi Urząd Miejski, Policja, Sąd oraz Szpital
Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Muzeum Gdańska - wystawy w pięciu oddziałach

Muzeum Gdań­ska w ramach Weekendu Muzeów zaprasza do zwiedzania za symboliczną złotówkę pię­ciu wystaw sta­łych w swoich oddzia­łach. W części z nich znajdują się także wyjątkowe wystawy czasowe.

Dla zwiedzających dostępny będzie Ratusz Głów­nego Mia­sta, gdzie w Galerii Palowej można zobaczyć wystawę prac z kolekcji Andrzeja Walasa "Dalekie światy – bliskie strony". Na wysta­wie znaj­dzie się 14 obra­zów olej­nych i około 40 prac na papie­rze stwo­rzo­nych przez arty­stów wywodzących się z trzech gdań­skich rodów: Gre­go­ro­viu­sów, Mey­er­he­imów i Hil­de­brand­tów, aktyw­nych w XIX wieku. Wiele z nich zostało pokazanych publicz­nie po raz pierw­szy. W Ratuszu na zwiedzających czekać będzie także czasowa wystawa prac Włodzimierza Szpingera pt. "Optikum Nowego Świata". Przy tych nieszablonowych, pełnych szczegółów dziełach z pewnością warto spędzić dłuższą chwilę.

Oskar Zięta zapro­jek­to­wane przez sie­bie meble i obiekty rzeź­biar­skie umie­ścił we wnę­trzach dwóch oddziałów Muzeum Gdańska. Pasjonatów designu zachwyci wizyta w Dworze Artusa i Domu Upha­gena, gdzie w zabytkowych salach można obejrzeć wystawę zatytułowaną „W głębi odbi­cia”, która w wyjątkowy sposób łączy tradycję i nowoczesność. To oka­zja, aby zoba­czyć jak wyglą­dają obok sie­bie histo­ryczne przedmioty i nowo­cze­sny design, w tym lśniące krze­sła, stoły i rzeźby wyko­nane ze stali wypeł­nio­nej sprę­żo­nym powie­trzem. Będzie można zobaczyć, czym cha­rak­te­ry­zo­wała się kre­atyw­ność kie­dyś i dziś oraz czy we współ­cze­snych lustrach możemy prze­glą­dać się tak samo, jak w tych sprzed 300 lat.

Na miłośników historii czekają także Muzeum Poczty Pol­skiej i War­tow­nia nr 1 na Wester­platte

Wstęp - bilet za 1 zł



Gdańska Galeria Miejska

W Weekend Muzeów do oglądania wystaw zachęcają trzy oddziały Gdańskiej Galerii Miejskiej. 

W GGM 1 przy ul. ul. Piwnej 27/29 będzie można zobaczyć prezentację najciekawszych prac młodych artystek i artystów. "Trzepot skrzydeł w koronach drzew" prezentują tym razem Øleg&Kaśka oraz Zofia Pałucha. Wystawa ekspozycją obrazów i instalacji opowiada historię Olbrzymki, Parkowców, Nasionek, białego puszku i radosnych psów. Opowieść o współzależności, dobroduszności, ciepłym wietrze, ufności, tańcu i wolności. Historię, która możliwa jest tylko jako fikcja, ale może okazać się pouczająca i inspirująca.

W przestrzeni GGM2 przy ul. Powroźniczej 13/15 prezentowana będzie wystawa „Śmierć Marksizmu” Goshki Macugi, jednej z najważniejszych światowych artystek, polski mieszkającej w Londynie. Jest to pierwsza w Gdańsku, indywidualna ekspozycja różnorodnych form pracy twórczej Macugi. Artystka przekształca materiały archiwalne, prace innych artystów – w tym wypadku Miroslava Tichego, tworząc nowe narracje. Wystawa porusza tematy cenzury w Polskiej sztuce, zwraca także uwagę na nieobecność kobiet w historii, przenosząc je z biernych obrazów Tichyego do aktywnych jej uczestniczek.

 

W 4G przy ul. Szerokiej 37 można obejrzeć wystawę "Krew i cukier" prof. Bogny Burskiej. To największy dotychczasowy pokaz prac artystki, zestawiający najnowsze realizacje, prace dotąd niepokazywane oraz dzieła charakterystyczne dla różnych okresów twórczości. Ekspozycja wymyka się jednak schematowi typowo retrospektywnego, chronologicznego przeglądu prac. Zamiast niego zaproponowana zostanie narracja pozwalająca uwypuklić migracje, powroty i transformacje uprawianych przez Bognę Burską form i podejmowanych przez nią tematów. 

Szczegółowo o wystawach można przeczytać na stronie Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Wstęp wolny od godz. 12.00 -19.00


Atrakcje Hevelianum

W Hevelianum podczas specjalnych spotkań z edukatorami, za jedyną złotówkę, będzie można odwiedzić Laboratorium Ruchu i zobaczyć w jaki sposób ruch wpływa na różne dziedziny życia. 

Zwiedzanie zaplanowane jest na sobotę i niedzielę, o godzinie 13:00 i 15:00. Uczestnicy dowiedzą się o ruchu komet w kosmosie, poznają zagadnienia czasu i przestrzeni, poznają fascynujący świat ciągłego poruszenia w naszych naczyniach krwionośnych i zobaczą, jak sterować ruchem robotów. Spotkania są przeznaczone dla dzieci powyżej 12 roku życia i będą trwały 45 minut. Ponadto, na miejscu czeka 14 stałych ekspozycji, które przybliżają burzliwe dzieje fortu Góry Gradowej. Hevelianum ma w swojej ofercie także kilka propozycji online.

Wstęp - bilet za 1 zł

 

Metalowe konstrukcje, kilka osób na czarno ubranych
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. ZNIKAJĄC REkonstrukcja - wystawa Elżbiety Jabłońskiej
                                                                                                                                                                                           Fot. Rafał Mroziński

 

CSW Łaźnia zaprasza

Odwiedzający Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Nowym Porcie zobaczą instalację Elżbiety Jabłońskiej pt. „ZNIKAJĄC / REkonstrukcja”. To kolejna odsłona zeszłorocznej wystawy artystki, która odbyła się w Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Tym razem, odnosząc się do dystansu czasowego dzielącego obydwa wydarzenia, autorka podejmuje próbę ponownego zdefiniowania tytułowego „znikając”. Przy użyciu elementów szczecińskiego pokazu w zmienionej formie, koncentruje się na nadpisaniu treści i przesunięciu znaczeń. Artystka znana jest ze swoich prac i działań opartych na obserwacji najbliższej rzeczywistości.

Oprowadzanie po wystawie Elżbiety Jabłońskiej jest także dostępne online, materiał jest z audiodeskrypcją

W Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA na Dolnym Mieście przy ul. Jaskółczej 1 będzie można obejrzeć wystawę Andrea Mastrovito „Strange Days”. Andrea Mastrovito to włoski artysta, który od lat zajmuje się rysunkiem, w swojej twórczości poszukując nowych rozwiązań dla tego klasycznego medium. Na wystawie w CSW ŁAŹNIA zaprezentowane zostaną dwie najnowsze prace artysty „I am not legend” i „NYsferatu. Symfonia stulecia”. Inspiracją do ich stworzenia stały się dwa horrory: „Nosferatu – symfonia grozy” i „Noc żywych trupów”. Artysta w swoich filmach stworzył rysunkowe remaki tych dwóch horrorów, stosując w przypadku każdego z nich inną artystyczną startegię. Przy powstaniu „NYsferatu. Symfonia stulecia” powstało około trzydziestu pięciu tysięcy rysunków, które następnie zostały zaanimowane. W „I am not legend” artysta z wydrukowanych kadrów filmowych wymazał niektóre elementy.

Szczegółowe informacje o wystawach można znaleźć na stronie instytucji CSWŁaźnia.

Dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia wstęp za 1 zł. Cennik pozostałych biletów i godziny otwarcia na stronie CSWŁaźnia.


Europejskie Centrum Solidarności

Także za złotówkę można w sobotę zwiedzać wystawę stałą Europejskiego Centrum Solidarności. To nowoczesna, interaktywna przestrzeń z niemal 1800 obiektami.

Wśród zbiorów znajdują się m.in. Tablice 21 Postulatów Gdańskich wiszące podczas strajku w Sierpniu ’80 na bramie Stoczni Gdańskiej im. Lenina, przestrzelona kurtka Ludwika Piernickiego, 20-letniego stoczniowca, ofiary Grudnia ’70, ale i cud myśli inżynierskiej - pelengator z antenką. Dla każdego, kto będzie chciał dowiedzieć się czegoś więcej o historii, ECS przygotował także szereg archiwalnych materiałów dostępnych online. 

Zwiedzanie - 15 maja w godz. 10.00 - 20.00, wstęp - bilet 1 zł

Szczegóły o Weekendzie Muzeów w ECS znajdują się na stronie instytucji


Instytut Kultury Miejskiej 

W Weekend Muzeów, w formule online, będzie dostępna również wystawa METROPOLITANKA vol.8. To projekt, który powstała w ramach projektu realizowanego od ośmiu lat przez pracownię Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Grupę Społeczną Metropolitanka. 

Prace, które można obejrzeć na wystawie poruszają tematy takie jak niechęć do posiadania kobiecego ciała, dostęp do praw reprodukcyjnych, czy walka kobiet o prawo, wolność i brak podziałów na role płciowe. Pod okiem prowadzących powstały osobiste wywiady i prace wideo, teledysk, animacja, kolaż, obiekty, a także seria plakatów i wlepek. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane pod opieką prof. ASP Bogny Burskiej, dr Honoraty Martin, dr Macieja Salamona i Joanny Rzepki-Dziedzic na Kierunku Intermedia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej

Wystawa dostępna jest na stronie www.metropolitanka.pl.


Spacer wokół falowca

Teatr Miniatura w niedzielę, 16 maja zaprasza na wydarzenie pomiędzy onlajnem i offlajnem skupione wokół bohatera spektaklu „Beton” - najdłuższego falowca na gdańskim Przymorzu. Uczestnicy, spacerując wokół falowca, a jednocześnie połączeni przez aplikację Zoom, będą mogli na nowo odkryć to miejsce, inspirując się fabułą przedstawienia. Organizatorzy zapraszają do stworzenia wydarzenia performatywnego, łączącego literaturę, teatr, historię, odkrywanie własnego miasta i działanie w przestrzeni. Potrzebne są tylko: naładowany telefon z zainstalowaną aplikacją Zoom i dostępem do internetu, słuchawki, notes i coś do pisania.

Do zabawy zapisać się można przez formularz online. Link do spaceru wraz z potwierdzeniem udziału organizatorzy prześlą dzień przed warsztatami. Wtedy wystarczy połączyć się na zoomie i zacząć swój spacer od dowolnego miejsca wokół falowca przy ulicy Obrońców Wybrzeża. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie Teatru Miniatura.

Wstęp wolny.

To nie wszystko. Poza ofertą instytucji kultury należących do Miasta, swój program na Weekend Muzeów mają także:


Muzeum Narodowe w Gdańsku 

Oddział Sztuki Dawnej znajdujący się przy ul. Toruńskiej 1 zaprasza na premierę nowej wystawy stałej "Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki". Zwiedzający oddział będą mogli zobaczyć także słynny "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, oraz zwiedzić galerie na poziomie krużganków: Galerię Cyny, Galerię Złotnictwa i Galerię Ceramiki XVI – 1. poł. XIX w.

Zaplanowano także oprowadzanie online po wystawie "Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku" z kuratorami wystawy: Alicją Andrzejewską-Zając, Magdaleną Mielnik, Mają Mociewicz i Lechem Łopuskim.

Terminy zwiedzania to 15 maja, o godzinie 12.00 i 18.00 i 16 maja, o godzinie 12.00 i 18.00. Zapisy na oprowadzanie po wystawie przyjmowane są do piątku (14 maja), do godziny 16.00 pod adresem m.mociewicz@mng.gda.pl

Zielona Brama i Galeria Fotografii Muzeum Narodowego w Gdańsku zaprasza na wystawę Nowa wrażliwość. Sztuka niemiecka przełomu XIX i XX wieku ze zbiorów dawnego Muzeum Miejskiego w Gdańsku. 

W Pałacu Opatów, oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego zobaczyć będzie można wystawę stałą „Nowe spojrzenie. Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej” oraz premierowo noweą wystawę czasoweą Kolekcja. Dar Basila Alkazziego dla Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Cystersów 19 zaprasza do Etnomatografu. Kina przed muzeum.

W ofercie Muzeum Narodowego są także liczne działania online. Ze wszystkimi można zapoznać się wybierając konkretną instytucję na stronie nocmuzeow.ikm.gda.pl.

Wstęp bezpłatny

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury

Nadbałtyckie Centrum Kultury na sobotę, 15 maja zaplanowało rodzinną grę miejską Tropem Heweliusza z Jana do Ratusza łączącą obie swoje zabytkowe siedziby. Podczas spaceru na drużyny czekać będzie poznawanie historii Gdańska i ciekawostek z życia Jana Heweliusza oraz intensywne przyglądanie się zabytkom i związane z tym zadania do wykonania. Dla najbardziej wytrwałych znajdą się i nagrody! Każdą wypełnioną w całości kartę zadań, po skończonej grze, będzie można wymienić na atrakcyjne upominki. Bawić można się w sobotę między 10:00 a 18:00 (warto zarezerwować sobie przynajmniej 40 minut na przejście trasy). Grę można rozpocząć w Centrum św. Jana lub w Ratuszu Staromiejskim. Wystarczy przyjść w godzinach 10:00 – 17:20 i pobrać kartę zadań przy stanowisku obsługi. Udział w zabawie jest bezpłatny.

Drugą atrakcją przygotowaną przez NCK w sobotę jest prezentacja odbudowanych w zeszłym roku barokowych organów w kościele św. Jana. Prezentacje odbędą się w godzinach 12:00, 13:30 i 15:00.

Wstęp bezpłatny.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Swoją ofertę dla zwiedzających ma także Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. W sobotę bezpłatnie, w niedzielę za 1 złoty będzie można zwiedzić oddział główny Muzeum przy ul. Mariackiej 25/26. Na przemian, w sobotę za 1 zł, a w niedzielę bezpłatnie, dla zwiedzających będzie udostępniona Piwnica Romańska przy pl. Dominikańskim 1. 

I wiele innych.

 

W Weekendzie Muzeów bierze udział także Politechnika Gdańska, która zaprasza na cykl wykładów poświęconych aktualnym kwestiom zdrowotnym, Kolonia Artystów we Wrzeszczu, Galeria Ul, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych oraz Akademi Sztuk Pięknych.

Za koordynację Weekendu Muzeów w województwie pomorskim odpowiada Instytut Kultury Miejskiej. Na stronie nocmuzeow.ikm.gda.pl można sprawdzić także, jakie atrakcje przygotowały na najbliższy weekend takie miasta jak: Sopot, Tczew, Kartuzy, Będomin, Kościerzyna, Łapino, Owidz, Pruszcz Gdański, Waplewo Wielkie i Żukowo. Wydarzenia zaplanowano zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19. Zwiedzając należy pamiętać o limitach osób, które mogą w danym momencie oglądać wybrane wystawy, zasłanianiu ust i nosa, trzymaniu dystansu społecznego i zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa. Program Weekendu Muzeów dostępny jest na stronie: nocmuzeow.ikm.gda.pl.

Wybrane elementy oferty publikowane są:

 

W Weekend Muzeów informacji godzinach otwarcia instytucji, ewentualnych zmianach, opóźnieniach, utrudnieniach najlepiej szukać na stronach internetowych poszczególnych jednostek.

oprac. AK

TV

Bajpas kartuski działa