Zakochany Szekspir w tunelu - zobacz nowy gdański mural

Malują od wczoraj i pewnie dziś skończą - uczestnicy warsztatów „Zakochaj się w Szekspirze”, w podziemnym przejściu pod skrzyżowaniem ulic Okopowej z Podwalem Przedmiejskim, tworzą mural tematycznie związany z Festiwalem Szekspirowskim.
26.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od wczoraj uczestnicy warsztatów malują w tunelu pod Okopową mural inspirowany spektakalem Zakochany Szekspir, który możemy zobaczyć w GTS

To autorski projekt Iwony Zając i powrót do tradycji zdobienia ścian tunelu pod skrzyżowaniem ulic Okopowej z Podwalem Przedmiejskim, zwanego "teatralnym", która miała miejsce co roku od 2006 do 2011, zanim jeszcze wzniesiono Teatr Szekspirowski. 

- Uczestnicy warsztatów mieli okazję zobaczyć przedstawienie "Zakochany Szekspir" w reż. Pawła Aignera w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, a potem szczegółowo przyglądali się strojom, deseniom, kształtom kostiumów i rekwizytów - tłumaczy prowadząca warszataty Iwona Zając. - Niektóre osoby nawet szkicowały podczas przedstawienia.

Prace mają zakończyć się w środę, 26 lipca 2017

Spektakl był dla młodych twórców inspiracją. Następnie, od 17 lipca, pod okiem doświadczonej artystki uczyli się pracy z szablonami i przenoszenia na nie swoich wizji. Teraz odwzorowują projekty bezpośrednio na ścianie tunelu.  

W warsztatach biorą udział pracownicy Teatru Szekspirowskiego (którzy jednocześnie studiują obecnie architekturę) oraz studenci ASP. Są wśród nich: Jowita Charyton, Adam Datta, Ewa Golińska, Olga Gulińska, Natalia Górka, Barbara Gwóźdź, Gabriel Janion, Marta Lipiec - Bortkiewicz, Agata Malankiewicz, Alicja Piechota, Joanna Sławińska, Joanna Świerkosz i Hanna Zielińska. Z powodu choroby Jowity Charyton, jej projekt maluje Tomasz Szewczyk.

Jeden z uczestników zajęć przy pracy

Iwona Zając to gdańska artystka, która przez wiele lat zajmowała się malarstwem ściennym. Do najbardziej znanych jej projektów należy Stocznia - seria ściennych obrazów wykonanych na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej, które przedstawiały życie i marzenia pracowników zakładu. Namalowana przez Zając postać Nike stała się symbolem upadającej stoczni.

W ramach sześciu poprzednich edycji warsztatów w tunelu powstały: Szekspir na ulicy” (2006), Logo Szekspir” (2007), Szekspir z Zającem”(2008), Szekspir na różowo”(2009), "Szekspir 4ever" (2010). W 2011 uczestnicy tych zajęć po raz ostatni, już sami, wykonali w przejściu mural pt. "Zza kulis".

Pod okiem Iwony Zając uczestnicy warsztatów uczyli się pracy z szablonami i przenoszenia na nie swoich wizji



Malowanie muralu ma znów szansę stać się coroczną tradycją przy okazji organizacji Festiwalu Szekspirowskiego, dzięki współpracy Akademii Sztuk Pięknych i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z Zarządem Dróg i Zieleni.

- Przy tego typu realizacjach musi być cykliczność, bo bez corocznego odnawiania prace niszczeją - podpowiada Zając.

Iwona Zając (nz. stoi) udziela ostatnich wskazówek młodej artystce

Wernisaż i otwarcie “galerii w przejściu” odbędzie się 6 sierpnia, o godz. 15, na zakończenie Festiwalu Szekspirowskiego, ale samo wykonanie muralu ma zakończyć już teraz, aby festiwalowi goście, którzy przyjadą do Gdańska mogli zobaczyć gotową pracę.


„Zakochaj się w Szekspirze-mural” to autorski projekt Iwony Zając, który jest częścią projektu "Zakochani w Szekspirze. In(ter)wencje w Mieście" dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura - Interwencje 2017.

Realizację wspierają partnerzy projektu: Akademia Sztuk Pięknych, Zarząd Dróg i Zieleni i Gdański Teatr Szekspirowski oraz wspomagają sponsorzy: firmy Bysewo, Hajdul i Ksero-Kopia, dzięki którym uczestnicy mają darmowe farby i wydruki. Warsztaty odbywały się pracowniach rysunku Akademii Sztuk Pięknych i w Sali kolumnowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

O tym także:

Szekspir na ulicach Gdańska. Namaluj mural z Iwoną Zając na Festiwal Szekspirowski


TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole