• Start
  • Wiadomości
  • Zajęcia na wodzie dla gdańskich uczniów i przedszkolaków

Gdańskie szkoły zwracają się ku morzu. Zajęcia na wodzie dla uczniów i przedszkolaków

Zajęcia na łódkach Optimist i żaglówkach, rejsy gdańskimi oldtimerami czy szkolenie na patent żeglarza jachtowego. To tylko część oferty rozpoczętej już III edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, który realizowany jest od 2010 roku. Nowością tegorocznej edycji jest oferta dla uczniów o szczególnych potrzebach edukacyjnych.
06.05.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu fragment jasnego żaglowca zaruski, w tle widać zabytkowy gdański żuraw i inne gdańskie kamienice, a także fragment rzeki Motława
Rozpoczęła się III edycja Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, którego głównym celem jest rozwijanie tożsamości lokalnej, popularyzacja morskiej tradycji i dziedzictwa Gdańska, rozwijanie kompetencji kluczowych i kształtowanie postaw proekologicznych
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Program Edukacji Morskiej zakładał początkowo przybliżenie i popularyzację tradycji morskiej oraz bogatego dziedzictwa miasta. Miał być też okazją do poznania go od strony wody i przyswojenia podstaw żeglowania. Służyły temu kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej dla uczniów pierwszych klas gimnazjów. W 2017 roku, podczas II edycji, program został rozszerzony na wszystkie grupy wiekowe, od przedszkoli po szkoły ponadpodstawowe. Realizowane były różnorodne zajęcia na wodzie: na łódkach klasy Optimist, kajakach, łodziach wioślarskich oraz rejsy na jachtach i oldtimerach. Dodatkowo rozpoczęto zajęcia edukacyjne w 127 szkolnych Klubach Edukacji Morskiej i w Narodowym Muzeum Morskim, kursy i szkolenia dla nauczycieli oraz półkolonie i konkursy ekologiczne.

Czytaj także: Kolejny etap remontu molo przywróci blask popularnemu miejscu spacerów

- Gdański Program Edukacji Morskiej to dla nas o wiele więcej niż pływanie i żeglowanie. To sprawa tożsamościowa, bo Gdańsk jest miastem portowym i zwróconym ku wodzie. By jednak rzeczywiście tego doświadczać i to przeżywać, musimy od najmłodszych lat zachęcać dzieci i ich rodziców do pływania i żeglowania - mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Jutro załoga "Generała Zaruskiego" wyruszy do naszego zaprzyjaźnionego miasta Brema, którego mieszkańcy są naszymi regularnymi gośćmi, a my z kolei jeździmy do nich wymieniać się doświadczeniami czy projektami. Przyjaźń miast hanzeatyckich jest dla nas bardzo cenna.

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń
na zdjęciu grupa stojących blisko siebie osób, naprzeciwko nich widać kilka mikrofonów dziennikarskich
O założeniach i nowościach w tegorocznej edycji Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku opowiadano podczas piątkowego briefingu, 6 maja
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

W rozpoczętej właśnie III edycji programu głównym celem edukacyjnym jest rozwijanie tożsamości lokalnej, popularyzacja morskiej tradycji i dziedzictwa Gdańska, rozwijanie kompetencji kluczowych i kształtowanie postaw proekologicznych. Wyznaczono też cele zdrowotne tego programu: promowanie sportu, aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego nad wodą i na wodzie oraz profilaktyka i promocja zdrowia młodego pokolenia poprzez sporty wodne i zdrowy styl życia.

Czytaj także: Rowerowy Maj - zabawa promująca zdrowie i aktywność potrwa do końca miesiąca

Uczestnicy programu biorą udział w dostosowanych do grup wiekowych zajęciach edukacyjnych stacjonarnych, czyli spotkaniach z żeglarzem, mistrzem sportów wodnych oraz zajęciach edukacyjnych w Narodowym Muzeum Morskim. To także praktyczne zajęcia na wodzie: na łódkach Optimist dla uczniów klas 0 - 3, na żaglówkach z wypłynięciem na Zatokę Gdańską, zajęcia kajakarskie/wioślarskie, rejsy gdańskimi oldtimerami i szkolenie na patent żeglarza jachtowego.

- Nowością w naszym programie jest wyrównanie szans edukacyjnych. To jest nowy moduł dla dzieci i młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych skierowany do przedszkoli czy szkół specjalnych. Oczywiście jest to dla nas duże wyzwanie, ale podołamy temu - zapewnia Michał Rychlicki, realizator Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku. - W tym roku chcemy przeprowadzić zajęcia dla ponad 4 tys. osób. To bardzo duża grupa młodzieży. Jest ona naszym największym skarbem i musimy szkolić ją od najmłodszych lat, żeby uczyć ich rekreacji ruchowej i szeroko pojętej kultury związanej z morzem, bo Gdańsk morzem stoi.

Szczegóły dotyczące programu, a także formularz, przez który można się do niego zapisywać, dostępny jest na stronie facebookowej Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Na zdjęciu monika Chabior z prawej i leszek paszkowski z lewej, widać ich do połowy, w tle za nimi stoi kilka młodych osób
W piątkowym briefingu wzięła udział zastępczyni prezydent Gdańska Monika Chabior oraz Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Zajęcia na żaglowcu

STS "Generał Zaruski" to flagowa jednostka Gdańska, która ponownie uczestniczy w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku. Odbędą się na niej rejsy jednodniowe dla uczniów z niepełnosprawnością i rejs 2-dniowy dla młodzieży z Gdańskiego Klubu Edukacji Morskiej.

- Jednostka w tym roku będzie obchodziła swoje 10-lecie. Przez tę dekadę setki osób przewinęło się przez jej pokład, a w czasie swojej ponad 80-letniej historii tysiące osób przez pokład Zaruskiego - mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu oraz armator jednostki. - Jako Gdański Ośrodek Sportu realizujemy projekty dotyczące wychowania morskiego. To m.in. projekt edukacyjny, w którym skupiliśmy się na nauce żeglowania. Kolejne oblicze żeglarstwa to edukacja ekologiczna, która będzie i jest realizowana w projekcie "ECO-SHIP" i w projekcie "Erasmus".

Najbliższy sezon zapowiada się rekordowo, jeśli chodzi o liczbę zaplanowanych rejsów, gdyż będzie ich ponad 40. Będą to jednodniowe rejsy szkolne oraz promocyjne dla gdańszczan i turystów.

- Niezależnie od tego, czy będą to rejsy na drewnianym, tradycyjnym gdańskim żaglowcu Generał Zaruski czy pierwsze kroki na małych jednostkach, wspólnym mianownikiem jest edukacja - zaznacza Piotr Królak, oficer programowy STS "Generał Zaruski". - Naszym celem jest przekonanie młodych ludzi, rodziców, szkół i placówek, że edukacja to nie tylko szkoła, ale też wychowanie młodzieży i edukacja pozaszkolna, pozaformalna. Tutaj elementem takim egzotycznym jest kontakt z przyrodą, rejsy bliższe i te dalsze - pełnomorskie. 

W sobotę, 7 maja, "Generał Zaruski" wypłynie w rejs do Bremy. Już dziś zaokrętowana została załoga, składająca się z 25 młodych osób, która przejdzie jednodniowe szkolenie przygotowawcze na jednostce. Na zaproszenie władz Bremy, partnerskiego miasta Gdańska, uczestnicy rejsu pożeglują na obchody 400-lecia portu w Vegesack. 

- Rejs potrwa 9 dni, przepłyniemy niemal cały Bałtyk. Po drodze gdański żaglowiec przeprawi się Kanałem Kilońskim, by w końcu wylądować na Morzu Północnym. U celu podróży, w Bremie, uczestnicy wezmą udział w uroczystościach i żeglarskim zlocie - zapowiada Jerzy Jaszczuk, kapitan "Generała Zaruskiego". - Na miejscu będziemy także świadkami nadania jednej z ulic imienia Pawła Adamowicza. Jest to dla nas także bardzo istotny element rejsu.

Szczegóły dotyczące jednostki i oferty dostępne są na stronie żaglowca "Generał Zaruski".

Czytaj także: Lubisz pływać kajakiem? Sprawdź nowe przystanie, które wybudowano w Gdańsku

Edukacja Morska nie tylko na wodzie

Dodatkowo w naszym mieście prowadzony jest projekt „Gdańsk pod żaglami wiedzy”. W jego ramach prowadzone są szkolenia i warsztaty dla nauczycieli, szkolne koła i obozy dla uczniów. Do końca tego roku skorzysta z niego blisko 1300 uczniów z klas I-VIII i 60 nauczycieli z 25 gdańskich szkół podstawowych. W ramach projektu od połowy lipca do połowy sierpnia odbędzie się pięć tygodniowych obozów dla łącznie 250 uczniów.

W ramach zakończonego już projektu "Szkutnia" 40 uczniów z gdańskich szkół przez jedenaście miesięcy uczyło się zawodu szkutnika. Naukę tego zapomnianego fachu - polegającego na umiejętności budowy małych jednostek pływających: łodzi, jachtów i kutrów - prowadziła Fundacja Gdańska.

Uczniowie gdańskich szkół w ramach lekcji wychowania fizycznego odbywają także zajęcia na gdańskich pływalniach przyszkolnych.

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Letniewski Klub Seniora już działa i ma 40 pierwszych członków!