• Start
  • Wiadomości
  • Zagospodarowanie Dolnego Miasta. Postępy prac po roku partnerstwa publiczno - prywatnego

Zagospodarowanie Dolnego Miasta. Postępy prac w rok od startu partnerstwa publiczno - prywatnego

Kompleks sportowy przy szkole i nowe przedszkole - to pierwsze inwestycje publiczne, które przeprowadzi spółka GGI Dolne Miasto w ramach umowy PPP z Miastem Gdańsk. Jak wyglądają kolejne plany dla 11 ha terenów na Dolnym Mieście objętych rewitalizacją w ramach tego projektu?
29.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Widok na Dolne Miasto z lotu ptaka, na pierwszym planie Opływ Motławy
Widok na Dolne Miasto z lotu ptaka, na pierwszym planie Opływ Motławy
mat. Euro Styl

Rok temu, 22 listopada, przedstawiciele Miasta Gdańska i spółka GGI Dolne Miasto (konsorcjum firm Euro Styl i Inopa) podpisali umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym na obszarze Dolnego Miasta.

Celem projektu jest kompleksowe i sukcesywne zagospodarowanie 11 hektarowego obszaru Dolnego Miasta. W ciągu ośmiu lat GGI Dolne Miasto zrealizować ma na tym obszarze cele publiczne i komercyjne, rewitalizując istniejącą zabudowę (w tym starą zajezdnię tramwajową), inwestując w tereny zielone i budowę nowych dróg oraz chodników, a także wznosząc nową zabudowę.

W rocznicę przypieczętowania współpracy odbyło się spotkanie informacyjne na temat zaawansowania prac nad przygotowaniem i realizacją celów publicznych. Wzięli w nim udział przedstawiciele Rady Dzielnicy, lokalni aktywiści oraz przedstawiciele urzędu miasta i spółki GGI Dolne Miasto.

- Miasto Gdańsk wniesie do projektu nieruchomości gminne, w zamian za co partner prywatny zobowiązany jest do realizacji określonych celów publicznych służących mieszkankom i mieszkańcom Gdańska - przypomina Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Wśród inwestycji na rzecz lokalnej społeczności przewidziane są: budowa dróg, przedszkola, kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej nr 65, rewaloryzacja dawnego gimnazjum przy ul. Śluza 3 oraz rewitalizacja terenów nadwodnych.

Na zakupionych od miasta przez spółkę nieruchomościach zrealizowane zostaną inwestycje o charakterze komercyjnym. Do zadań partnera prywatnego należy zaprojektowanie, sfinansowanie, budowa a następnie administracja nową przestrzenią urbanistyczną Dolnego Miasta.

Priorytetowym celem publicznym jest realizacja kompleksu sportowego przy Szkoły Podstawowej nr 65 przy ul. Śluza 6. Szkoła zyska wielofunkcyjne boisko do koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki, bieżnie do biegów krótkich i długodystansowych, zeskocznię do skoku w dal oraz stanowisko na rekreacyjny sprzęt wodny. Teren zostanie ogrodzony i wyposażony w małą architekturę i monitoring. Co ważne, kompleks sportowy będzie miał charakter ogólnodostępny dla mieszkańców poza godzinami pracy szkoły. Inwestycja ma już pozwolenie na budowę, a oddanie obiektu do użytkowania zaplanowano na przełom września i października 2021 r.

Równolegle przygotowywanym celem publicznym jest nowy budynek przedszkola przy ul. Szuwary 2. Placówka będzie mogła przyjąć 150 dzieci w 6 oddziałach.

- Przygotujemy tak budynek przedszkola, by w przyszłości można było go rozbudować o kolejne trzy oddziały w miejscu, w którym obecnie przewidujemy przestronny taras na pierwszym piętrze. Ewentualna rozbudowa obiektu nie spowoduje więc zmniejszenia zielonego terenu wokół przedszkola, a taras można zabudować bez szkody dla całej konstrukcji – tłumaczy Monika Żelazkiewicz, kierownik projektu w spółce GGI Dolne Miasto. - Poza tym planujemy nie tylko plac zabaw, chcemy urozmaicić teren dokoła, aby to było ciekawe, niebanalne miejsce do zabawy.

Przedszkole zostanie przystosowane do współczesnych standardów, w tym wymogów dla osób niepełnosprawnych. Co ważne, będzie ono także dostępne dla dzieci z obszaru Dolnego Miasta, po godzinach urzędowania. Obecnie zakończono pracę nad koncepcją architektoniczną, która oczekuje opinii Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Planowany termin zakończenia tej inwestycji to II kw. 2023 r.

 

Plan zagospodarowania dla projektu PPP

Plan Zagospodarowania_Partnerstwo Publiczno Prywatne na Dolnym Mieście w Gdańsku (2.64 MB)

Uwaga inwestora skupia się również na terenach wzdłuż nabrzeża Nowej Motławy. Mają tam zostać zlokalizowane trzy cele publiczne z zakresu komunikacyjnego: modernizacja ul. Dobrej oraz budowa i remont ciągu pieszego wzdłuż nabrzeża, modernizację przejdzie także siedem zejść do wody. Obecnie trwają prace nad koncepcją, natomiast inwestycje w tym obszarze inwestor planuje zakończyć w IV kw. 2024 r.

Przedstawiono też założenia komercyjnej części przedsięwzięcia - projektu "Esencja na Dolnym", który przewiduje powstanie zabudowy mieszkaniowo-usługowej w obrębie ul. Toruńskiej, Kamiennej Grobli i Jałmużniczej. Budynek inspirowany będzie historycznym zespołem kamienic z przełomu XIX i XX w. i stanowi jej współczesną interpretację. W parterze znajdą się lokale usługowe, natomiast wyższe piętra przeznaczone zostaną pod zabudowę mieszkaniową. Dziedziniec wewnętrzny zostanie zaaranżowany na ogólnodostępny skwer/park kieszonkowy z małą architekturą i nowymi nasadzeniami. Budynek realizowany będzie od III kw. 2021 do I kw. 2024.

oprac. IB

 

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka